• جمعیت: 173.450
  • پیش شماره تلفن: 30-2810
  • منطقه زمانی: EET (UTC+2)
  • کشور: يونان

هراکلیون

Loading...

تاریخچه هراکلیون

مقدمه‌ای درباره شهر هراکلیون

هراکلیون بزرگترین منطقه شهری در کرت، پایتخت منطقه و مرکز اقتصادی جزیره است. اولین تمدن اروپایی، تمدن مینوان، 5000 سال پیش در این سرزمین رونق گرفت. در حال حاضر جمعیت هراکلیون تقریبا 150،000 نفر است. این شهر بسیار زنده و بین‌المللی است، مخصوصا وقتی می‌توان هزاران بازدیدکننده را در طول تابستان دید که در بازار خرید کرده و موزه‌ها و سایر مکان‌های جذاب را تماشا می‌کنند. همچنین در طول 20 سال گذشته، شهر پیشرفت چشمگیری در زمینه‌های علمی و فناوری داشته است.

هراکلیون در امتداد ساحل شمالی جزیره قرار دارد و از غرب حدود 80 کیلومتر با شهر رتیمنون فاصله داشته و در 135 کیلومتری شهر هانیا می‌باشد. از شرق نزديک به شهر آژیوس نیکلاوس (60 کیلومتري) و شهر سیتیا (130 کیلومتري) قرار گرفته‌اند.

عصر مینوان

تاریخ باستانی هراکلیون با کاخ کنوسوس از عصر مینوان مرتبط است. مورخان باستانی مانند استرابو اشاره کردند که هراکلیون، بندر کنوسوس در مرکز تمدن مینوان بوده است. تمدن این دوره از اواسط قرن چهاردهم تا قرن شانزدهم قبل از میلاد به اوج خود رسیده و حفاری‌ها و کشفیات، همگی یک جامعه ثروتمند را نشان داده‌اند که اقتصاد آن بر کشاورزی و تجارت استوار بوده است.

یک باروی دفاعی در شهر هراکليون
یک باروی دفاعی در شهر هراکليون

مینوان‌ها سیستم ناوبری مهمی را ایجاد کرده و کشتی‌های زیادی ساخته بودند. همچنین گلدان‌های زیبایی درست کرده بودند تا روغن زیتون، غلات و حبوبات را درون آن گلدان‌های چشم نواز بکارند و به شهرهای سرتاسر دنیا صادر کنند. باستان‌شناسان عقیده دارند که اين شهر شهری آرام و پر از صلح بوده است، چون هیچ قلعه‌ای در آن نبوده که از شهر محافظت کند. برنامه‌ریزی شهری آن دوران شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین نقاشی‌هایی وجود دارد که در کاخ کنوسوس کشف شده است. این تمدن در حدود 1500 سال قبل از میلاد مسيح زمانی که فوران آتشفشانی سانتورینی موج‌های سونامی را در دریای اژه بوجود آورد و این شهرها زیر خاکسترهای آتشفشانی دفن شدند، نابود شد.

قرون وسطی

قرن‌های پس از تمدن مینوان، زیاد برای اهالی جزیره کرت خوب نبود. فقط در دوران رومی‌ها، بعضی مناطق توسعه یافت و گورتین باستان در هراکلیون جنوبی ساخته شد. سپس، جزيره کرت به بخشی از امپراتوری بیزانس تبدیل شد، اما اغلب توسط دزدان دریایی و دشمنان مورد حمله قرار می‌گرفت.

در طول قرن 9، اعراب، کرت را اشغال کرده و در محل هراکلیون، یک شهر جدید به نام راث الخندک (قلعه‌ی هانداکاس) پایه‌گذاری نمودند. قرن بعد، بیزانس‌ها جزیره را گرفتند و تا قرن 13 آن را حفظ کردند. در قرن شانزدهم، شهر هراکلیون توسط ونیزی‌ها محاصره شد که برای چهار قرن در کرت حمکرانی می‌کردند. این تاریخ پربارترین دوران برای هراکلیون بود که در هنر، تجارت، معماری و ادبیات پیشرفت‌های بزرگی حاصل شد. بسیاری از روشنفکران و هنرمندان پس از سقوط کنستانتینوپولیس در سال 1453 به آنجا پناه بردند.

در اين شهر ساخت دیوارهای دفاعی برای یک قرن طول کشید و اهمیت استراتژیک این استحکامات در نبرد بین عثمانی‌ها و ونیزی‌ها که سال‌ها ادامه داشت، نشان داده شد.

سال های اخیر

پس از محاصره ترک‌ها به مدت 25 سال، ونیزی‌ها مجبور به ترک شهر شدند. اهالی کرت چندین قرن در برابر ترک‌ها مبارزه کردند و در سال 1898 این جزیره استقلال داخلی خود را به‌دست آورد. نهایتا در سال 1913 با بقیه یونان متحد شد.

باز هم به‌خاطر موقعیت استراتژیک آن، نیروهای آلمانی در سال 1941 به هراکليون حمله کردند. جنگ باعث ویرانی‌های بسیاری شد و شهر شدیدا آسیب دیده بود. امروزه، تعدادی آثار ونیزی هنوز در شهر باقی مانده؛ مانند دیوارهای دفاعی قدیمی که پیرامون هراکلیون ساخته شد، دژ نظامی، فواره‌ها و دیگر آثار هنری اروپایی در شهر دیده می‌شوند.

در بالای تپه آن طرف دیوارها، آرامگاه نیکس کازانتزاکیس، نویسنده مشهور اهل کرت و در کنار دروازه جدید شهر، یک سالن تئاتر به افتخار او وجود دارد.

راه‌های دسترسی

فرودگاه هراکلیون (HER) که به نام نیکس کازانتزاکیس نامگذاری شده است، یکی از بزرگترین فرودگاه‌های یونان است و تقریبا 15 درصد از کل رفت و آمد گردشگری یونان را جذب می‌کند. فرودگاه هراکلیون حدود 5 کیلومتری شرق شهر هراکليون است. شرکت‌های بزرگ اجاره اتومبیل نیز در فرودگاه غرفه دارند. تاکسی‌ها و اتوبوس‌های عمومی برای انتقال از هراکلیون یا رفتن به آنجا دردسترس هستند.

یکی از لنگرگاه‌های هراکلیون برای دسترسی آبی
یکی از لنگرگاه‌های هراکلیون برای دسترسی آبی

هراکلیون همچنین تعداد زیادی بازدید‌کننده با قایق دارد. سفرهای روزانه و هفتگی به پیرایوس (بندر آتن) و جزیره‌های دیگر و شهرهای یونان انجام می‌شود. ترمینال بندر هراکلیون کمی از مرکز شهر فاصله دارد و تاکسی‌های زیادی هستند که بازدیدکننده‌ها را به مقاصدشان می‌رسانند. ترمینال اتوبوس کرت نیز در نزدیکی بندر قرار دارد.

امکانات برای بازدید کنندگان

امروزه هراکلیون به عنوان یک شهر مدرن، دارای امکانات گسترده‌ای است که نیازهای بازدیدکنندگانش را برآورده می­‌سازد. هتل‌های زیادی وجود دارد؛ از هتل‌هاي لوکس گرفته تا اتاق‌های اجاره‌ای کوچک و مسافرخانه‌های شبانه‌روزی که در تمام سال دایر هستند و اکثريت آنها در شهر قدیمی قرار دارند.

دفاتر مسافرتی تورها و رویدادهای خاصی را ارائه می‌کنند، شرکت‌های کرایه ماشین و دیگر سازمان‌های مرتبط با گردشگری نیز نزدیک به مرکز شهر قدیمی و بندر هستند.

کاخ کنوسوس، یکی از مهمترین بناهای یونان
کاخ کنوسوس، یکی از مهمترین بناهای یونان

هراکلیونی‌ها افرادی هستند که از بیرون رفتن برای ناهار، شام، قهوه یا نوشیدنی لذت می‌برند، البته اگر آب‌وهوا خوب باشد. بنابراین بسیاری از رستوران‌ها با لژ خانوادگی، کافه‌های لوکس، کافی‌شاپ‌های سنتی (Kafeneia)، سالن‌های موسیقی با اجرای موسیقی سنتی کرت (آهنگ‌های ربتیکا) و مکان‌های تفریحی دیگر در طول سال باز هستند و توریست‌ها و مردم محلی به آنجا می‌روند.

هراکلیون، مرکز کسب و کار منطقه بوده و دارای فروشگاه‌های زیادی است که لباس، کفش، جواهرات و غیره را به فروش می‌رسانند. فروشگاه‌ها در صبح (9 صبح تا 2 بعدازظهر) و در شب (5 عصر تا 9 شب)، به استثنای شب‌های دوشنبه، چهارشنبه و شنبه، باز هستند.

فرهنگ شهر

تاریخچه طولانی هراکلیون و ویژگی بین المللی آن، به وجود فرهنگ غنی کنونی کمک شایانی نموده است. رویدادهای فرهنگی از رسیتال‌های موسیقی و رقص گرفته تا اجراهای تئاتر، سخنرانی‌ها و نمایشگاه‌های هنری، فرهنگ این منطقه را غنی کرده‌اند.

رویداد فرهنگی بزرگ هراکلیون، جشنواره فرهنگی تابستان است که توسط شهرداری سازماندهی می‌شود. سه ماه اجرا توسط هنرمندان یونانی و خارجی در زمینه‌های موسیقی، تئاتر و رقص برگزار می‌شود. اکثر کنسرتها در فضای رو باز در چندین سالن تئاتر برگزار می‌شود که خارج از قلعه‌های دیوارهای ونیزی ساخته شده‌اند و این به زیبایی هر چه بیشتر هر کنسرت می‌افزاید. جشن و رژه کارناوال هراکلیون، سینمای شهری و جشنواره هنرهای مدیترانه‌ای هر سال (25 سپتامبر تا 5 اکتبر) نیز توسط شهرداری هراکلیون سازماندهی و برگزار می‌گردد.

گشت و گذار

تاریخ در شهر قدیمی هراکلیون درست مثل بسیاری از شهرهای یونان، بسیار زنده است. از لنگرگاه قدیمی ونیزی و خیابان 25ام آگوست، می‌تواند به مرکز شهر قدیمی رسید. میدان مرکزی در حالی که توسط کافه‌ها، فروشگاه‌ها و رستوران‌ها احاطه شده، دارای فواره‌ی معروف شیرها است که توسط موروزینی و حاکم ونیزی در سال 1628 ساخته شده است. سالن شهر که امروزه در ایوان ونیزی قرار گرفته یک سازه از همان دوره است و در کنار آن، کلیسای جامع آژیوس تیتوس بنا شده که یک اثر تاریخی بی‌نظیر از عصر بیزانس مي‌باشد.

از میدان مرکزی، خیابان “بازار مرکزی” به میدان “کورنارو” منتهی می‌شود که فواره‌ی بِمبو اثر یک نجیب زاده‌ی ونیزی دیده می‌شود. از انتهاي سمت چپ خیابان آورف، به میدان الفدریاس می‌رسد که میدان اصلی هراکلیون می‌باشد؛ جایی که موزه باستان‌شناسی قرار گرفته است. از سمت راست خیابان کیریلو لوکارئوس به کلیسای جامع آژیوس میناس و موزه آژیا آیکاترینی منتهی می‌شود.

کلیسای جامع آژیوس میناس
کلیسای جامع آژیوس میناس

در اطراف بخش قدیمی شهر، یک بازدیدکننده می‌تواند دیوارهای ونیزی را دنبال کند و کولس (زندان رومی)، باروهای لنگرگاه قدیمی شهر را ببیند. یک توریست باید از سایت‌های باستان‌شناسی در کنوسوس و موزه باستان‌شناسی هراکلیون بازدید کند که میزبان بیشتر یافته‌های تمدن مینوان در کرت هستند. توجه ویژه‌ای باید به موزه تاریخی هراکلیون شود که در آن یافته‌های دوران اوایل ظهور مسیح تا امروز وجود دارد؛ بازدید موزه تاریخ طبیعی نیز نباید فراموش گردد. بد نیست بدانید آکواریوم تالاسوکوسموس (بزرگ ترین آکواریوم شرق مدیترانه) هم در جزیره کرت قرار دارد.

نمایی از داخل موزه باستان‌شناسی هراکلیون
نمایی از داخل موزه باستان‌شناسی هراکلیون

پس مکان‌های دیدنی هراکلیون عبارتند از دیوارهای ونیزی، کولس (زندان رومی)، سنت تیتوس – فواره‌ی شیرها، موزه باستان‌شناسی هراکلیون، موزه تاریخ، کاخ کنوسوس، گورتین باستان، ساحل‌هاي شهر هراکليون.

سخن پایانی

چهارمین شهر بزرگ یونان، ارزش بازدید و گشت‌وگذار را دارد. به ویژه اگر به شهرهای زنده و پر رفت‌وآمد علاقه‌مند هستید، پس فرصت بازدید از شهر زیبای هراکلیون و جاذبه‌های دیدنی و فواره‌ها را از دست ندهید. همچنین فستیوال و کارناوال‌های آن بسیار زیبا برگزار می‌شوند. امیدوارم بازدید خوبی از هراکلیون داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *