• جمعیت: ۶۵٬۸۳۸
  • پیش شماره تلفن: ۲۸۲۱۰
  • منطقه زمانی: (یوتی‌سی ۲:۰۰+/یوتی‌سی ۳:۰۰+)
  • کشور: يونان

شهر هانیا (چانیا یا خانیا)

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

شهر هانیا (چانیا یا خانیا)

شهر هانیا که در برخی از موارد شهر خانیا یا چانیا نیز گفته می‌شود. در سواحل شمالی غرب کرت، یکی از زیباترین شهرهای یونان می باشد. شهر هانیا (چانیا یا خانیا) با خیابان‌های سنگفرش شده پر از بوتیک‌های شیک لباس، سرامیک، آثار محلی هنری به عنوان پاتوق یونانیان برای تعطیلات در ماه آگوست به شمار می‌رود. 

شهر هانیا تنها در صورتی می‌گذارد آنجا را ترک کنید که به خود قول دهید برای کشف راز‌های مخفی بیشتری از شهر به اینجا باز خواهید گشت. پارک‌ها، مسیرهای پیاده‌روی، ساختمان‌های نئوکلاسیک زیبا، بازارهای شلوغ و بناهای یادبود قدیمی از قرن‌ها اشغال شهر توسط ترک‌ها و ونیسی‌ها، همگی دست در دست هم داده‌اند تا نتوانیم چشم از این شهر برداریم.

شهر هانیا (چانیا یا خانیا) که در مرز یک شبه جزیره کوچک ساخته شده است، تاریخچه‌ای دارد که به بیش از 4000 سال قبل باز می‌گردد. از این شهر قدیمی به عنوان یک منطقه‌ی محافظت شده نام برده شده است. بنابراین بلیط خود را برای هانیا رزو کنید و از نزدیک نگاهی به یکی از باارزش‌ترین جواهرات کرت بی‌اندازید.

موقعيت شهر هانيا

تاریخچه‌ی جزیره کرت، تاریخچه‌ای است که توسط حملات، اشغال، کشمکش، مقاومت و استقلال نشانه‌گذاری شده است. این جزیره در طی قرن‌ها با موفقیت با قدرت‌های خارجی جنگیده است. این جنگ‌ها به‌خاطر ارزش اقتصادی، سیاسی و جغرافیایی این جزیره بوده است. کرت در وسط قسمت شرقی دریای مدیترانه در محل تقاطع اروپا، آسیای میانه و آفریقا قرار گرفته است. از لحاظ استراتژیکی، جزیره تمام مسیرهای کشتیرانی را در این قسمت دریای مدیترانه تحت کنترل دارد. از این‌رو مهاجمان خارجی همیشه میل به تملک این جزیره داشته‌اند. این جزیره پنجمین جزیره‌ی بزرگ در دریای مدیترانه است و تا‌کنون بزرگ‌ترین جزیره‌ی یونانی بوده است. این جزیره 260 کیلومتر درازا و 45 کیلومتر پهنا داشته است.

شهر هانیا (چانیا یا خانیا) دومین شهر بزرگ این جزیره می‌باشد که حدود 55000 تا 60000 نفر جمعیت دارد. اگرچه شهر هراکلیون از سال 1971 پایتخت این جزیره بوده است، اما در نظر گرفته شده است که هانیا (پایتخت قبلی از 1859 تا 1971) با تاریخچه‌ی طولانی و متنوع خود مرکز فرهنگی جزیره کرت می‌باشد.

با موقعیت ساحلی شهر هانیا در دامنه‌ی کوه لِفکا اوری (Lefka Ori) (به معنی “سفید”)، و نزدیکی آن به بندرگاهی در خلیج سودا و محاصره‌ی زمین‌های حاصلخیر که ویژگی غرب جزيره کرت است، تعجبی ندارد که از زمان‌های قدیم مردم دائما در شهر هانیا سکنی گذیده‌اند. این امر هانیا را تبدیل به یکی از قدیمی‌ترین شهرهایی کرده است که دائما در تمام منطقه‌ی دریای مدیترانه اشغال شده است.

تمدن شهر هانیا (چانیا یا خانیا)

شهر هانیا در طی 6000 سال گذشته توسط گروه‌های مختلف مردم برای سکونت انتخاب شده است از جمله: مینوان‌ها (مردم تمدن باستان عصر مفرغ جزیره کرت)، مردم اهل شهر مسین قدیم یونان، مردم شهر دوریس یونان، رومی‌ها، مردم بیزانس، عرب‌ها، ژنویی‌ها و ونیسی‌ها، ترک‌های عثمانی، مصری‌ها در قرن 19 و نازی‌های آلمان.

بنابراین آنچه بازدیدکنندگان امروزه در شهر قدیمی هانیا می‌بینند قالبا مربوط به ونیسی‌ها و نژاد ترک‌های عثمانی می‌باشد. ساختمان‌های این شهر بین قرن‌های چهاردهم تا نوزدهم ساخته شده‌اند. بیشتر بخش‌های شهر قدیمی هانیا توسط ونیسی‌ها ساخته شده‌ است. ساختمان‌های شخصی و عمومی شهر متعاقبا زمانی که ترک‌های عثمانی به جزیره حمله کردند و آن را برای 250 سال یا بیشتر اشغال کردند تغییر کرد. تاثیرات مسیحی‌ها و مسلمانان را می‌توان امروزه آشکارا در هانیا دید.

تاریخچه هاینا

شهر شهر هانیا (چانیا یا خانیا) بر روی یکی از مناطق باستانی کیدونیا ساخته شده است. اینجا یکی از مهمترین شهرها به گفته‌ی هومر (شاعر و داستان‌سرای یونانی) است. خرابه‌های معماری‌های باقی‌مانده در شهر به ساختمان‌های بزرگ دوره‌ی شهر مسین قدیم یونان تعلق دارد. در طی دوره‌ی بعد از مسین، شهر بسیار پیشرفت کرد. شهرها و معابد زیادی در منطقه ساخته شده‌اند.

بعد از ميلاد مسيح

در سال 961 بعد از میلاد مسیح، مردم بیزانس‌ کل شهر را با استفاده از موادی که از خرابه‌ها باقی مانده بود، بار دیگر ساختند. برای محافظت از شهر، آنها یک دژ که با نام کاستلی معروف است در اطراف تپه ساختند. از آن زمان فقط بخش‌هایی از قلعه باقی مانده است.

در سال 1204 بعد از میلاد مسیح، هانیا به وسیله‌ی ونیسی‌ها که از شهر دفاع می‌کردند اشغال شد. آنها شهر نابود شده را بار دیگر برپا کردند. در طی قرن چهارم، ونیسی‌ها کلیسای کاتولیک خود و بسیاری از عمارت‌های شکیل را درون دژ ساختند. هرچند خیلی زود به ناوگان قوی ونیسی‌ها حمله شد و آنها شکست خوردند. اما چند سال بعد بار دیگر ونیسی‌ها بازگشتند و کل شهر را به همراه دیواری محکم‌تر در اطراف شهر هانیا ساختند. در طی سال‌های بعد، شهر با ساختمان‌های شکیل و خانه‌های طبق سبک معماری ونیسی‌ها پیشرفت کرد.

این یک دوره‌ی خیلی پر رونق در تاریخ هانیا بود. این دوره به رشد تجارت و بازرگانی حرکت داده بود. عمارت‌های زیبا ساخته شده بودند. ارتباط با اروپا از طریق ونیس منجر به توسعه‌ی هنر و ادبیات در شهر هانیا شد.

در سال 1645، بعد از دو ماه محاصره شهر به ترک‌ها واگذار شد و ساختار شهر تغییر کرد. برای مثال کلیسای کاتولیک تبدیل به مسجد شد. بعد از مبارزات و فعالیت‌های انقلابی ساکنان جزیره کرت، این شهر در سال 1897 آزاد شد و پایتخت ایالت کرت گردید.

در سال 1913، بعد از تلاش‌های بسیار استاندار کرت و نخست وزیر قبلی کشور، کرت را با بقیه‌ی یونان متحد کرد. امروزه بخش بزرگی از شهر قدیمی هانیا از دوره‌ی ترک و ونیسی نجات یافته است. بندر ونیسی و خیابان‌های تاریخی با عمارت‌های بلند در هانیا یک فضای نوستالژیک ایجاد می‌کند. تاریخچه‌ی هانیا یک تاثیر فرهنگی بزرگ بر روی زندگی مردم کرت داشته است.

جاذبه های گردشگری

شالوده توریستی عالی آن، طعم‌های خوشمزه‌ای است که سخاوتمندانه توسط دست پخت آشپزان کرتی‌ به اشتراک گذاشته می‌شود. این ذائقه‌ها و ساحل‌های چشم‌نوازی که در دسترس هستند، بعضی از دلایلی هستند که هانیا را یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری در یونان کرده است.

 این شهر پر از قایق های ماهیگیری می باشد و دور تا دور آن را رستورانها و کافه های ساحلی احاطه کرده اند. به دلیل مناظر زیبا و شبهای فریبنده‌، در تابستان توریست ها به اینجا هجوم می آورند.

 

Chania
12°
light rain
humidity: 93%
wind: 3m/s S
H 12 • L 11
17°
Sun
18°
Mon
18°
Tue
18°
Wed
Weather from OpenWeatherMap

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *