• جمعیت: ۵٬۲۵۴٬۵۶۰
 • پیش شماره تلفن: ۱ ۹۶۶+
 • منطقه زمانی: EAT (یوتی‌سی ٣+)
 • کشور: امارات متحد عربی

ریاض

Loading...

ریاض، پایتخت کشور عربستان سعودی است. ریاض در نجد واقع شده است و یکی از آبادترین و پر رونق‌ترین شهرهای عربستان سعودی است. دانشگاه ملک سعود بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه که در کشور عربستان سعودی است، در شهر ریاض قرار دارد. از بارزترین نمادهای کشور عربستان برج المملکه و برج الفیصلیه در این شهر واقع می‌باشند.
این شهر بر ویرانه‌های شهر تاریخی حجر الیمامه ساخته شده است، تاریخ حجر الیمامه به دوران دو قبیله مشهور طسم و جدیس بر می‌گردد که دوران پیش از اسلام می‌زیسته اند، این دو قبیله در نهایت نابود شدند. آثار و بقایای کاخ‌های آنان تا صدر اسلام نیز باقی مانده بوده است، و قبیله بنی حنیفه در آن‌ها جا گرفته بوده‌اند.
ارتفاع ریاض از سطح دریا ۶۰۰ متر می‌باشد. شهر ریاض دقیقا در وسط شبه جزیره عربستان واقع شده است. شهر ریاض روی تپه ای پهناور که ارتفاع آن به حدود ۶۰۰ متر می‌رسد قرار دارد، و در جز شرقی فلات نجد واقع شده است. دره وادی حنیفه از وسط شهر می گذرد، این دره از سمت شمال شروع می‌شود و به سمت مغرب می‌رود، سپس به سمت مشرق منتهی می‌شود. طول مجرای دره حنیفه ۱۲۰ کیلومتر، و عمق آن مابین ۱۰ تا ۱۰۰ متر است، و عرض آن از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ متر متغیر می‌باشد. از کوه‌های اطراف این دره عظیم، دره‌های کوچک و مسیلات آبی جریان دارد که مهم‌ترین آن ها وادی بطحاء نام دارد. قدیمی‌ترین پل شهر ریاض بر فراز این دره قرار دارد. طول وادی البطحاء ۲۵ کیلومتر است، و از شمال شهر رو به طرف جنوب جاری است. چون شهر ریاض در میان این دره‌ها واقع شده است، در موسم باران و بهار، سر سبز از گل های رنگارنگ می‌شود.

جاذبه های گردشگری

 1. برج کینگدام (Kingdom Centre)
 2. قلعه مسمک (Masmak Fort)
 3. موزه ملی عربستان صعودی (National Museum of Saudi Arabia)
 4. موزه نیروی هوایی (Royal Saudi Air Force Museum)
 5. مرکز تاریخی شاه عبدالعزیز (King Abdul Aziz Historical Centre)
 6. برج حجایت (Hugayat Tower)
 7. پارک مینیاتوری دیدنی های جهان (Landmarks Park)
 8. کاخ یمامه (Al Yamamah Palace)
 9. میدان دیرا (Deera Square)
 10. کاخ موزه موربا (Murabba Palace)
 11. کاخ پادشاه (King Palace)
 12. برج رفل (Burj Rafal)

 

Riyadh
20°
clear sky
humidity: 77%
wind: 3m/s SSE
H 16 • L 16
24°
Fri
26°
Sat
25°
Sun
27°
Mon
Weather from OpenWeatherMap

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *