• جمعیت: 32400
  • پیش شماره تلفن: 22710
  • منطقه زمانی: EET (Eastern European Time) UTC/GMT +2 hours
  • کشور: يونان

خیوس

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

خیوس

خیوس بزرگترین جزیره‌ی یونان است که درختان چسبناک و منحصر به‌فردی دارد. اولین ساکن و اولین پادشاه اين جزیره  بر‌اساس سنت، اینوپیون پسر دیونیسوس و آریادنی بود. جزیره خیوس در استان اژه شمالی در کشور یونان واقع شده است.

نام شهر خیوس از نام اصیل خیونا‌، که وی دختر اینوپین بود گرفته شده است‌. براساس فرضیه‌ای دیگر قسمتی از این نام از هیوس، پسر نپتون گرفته شده است.

به‌عنوان سومین فرضیه که توسط ایسیدوروس مسیحی، نام اين شهر از ققنون در زبان یونانی آمده است و در زبان سوری به‌عنوان “مستیک” که به معنی “کندر رومی” است استفاده می‌شود.

ساحل خیوس
ساحل خیوس

این شهر به نام های دیگری هم نامیده می‌شد که این نام‌ها در طی زمان از یادها رفته اند، مانند پیتیوسا ( به‌خاطر کاج‌های موجود در این شهر)، ماکریس ( به دلیل شکل شهر ، ماکری به معنای طول است‌)، آئدالا ( بدلیل آتشفشان نزدیک آن، اوفیوسا ( به دلیل وجود مارهای مختلف این شهر، از جمله مار اوفیس ).

بسیاری از یافته های باستان شناسی (‌مربوط به زمان گالاس و امپریوس‌) ثابت می‌کنند این جزیره از 6000 سال قبل از میلاد مسیح دارای سکنه بوده است.

شواهدی وجود دارد 1000 سال قبل از میلاد مسیح و استعمار یونانی‌، یونانی‌ها در خیوس ساکن شده بودند و آن را توسعه و گسترش دادند و تبدیل به یکی از بهترین شهرهای تاریخ باستان کردند.

خیوس یکی از 12 شهر ایالتی سرزمین اصلی در آسیاي صغیر بود. مردم خیوس نه تنها با جابجایی بار برای دیگران بلکه با کشت و کار و فروش محصولات کشاورزی و همچنین صنعتی زندگی خود را اداره می کردند.

تاریخچه شهر

کندر رومی تنهای ثروت و افتخار این شهر نبود، بلکه در قرن هفتم قبل از میلاد دانشجویان مدرسه‌ی مجسمه‌سازی معروف خیوس مانند: میکیادس، بوپالوس، آرچرموس، آدنیس، مالاس و گلاوکوس از این مدرسه فارغ التحصیل شده و بعدها شهرت جهانی پیدا کردند.

در قرن ششم قبل از میلاد، خیوس شهر بزرگی بود و جمعیتی حدود 60000 – 80000 نفر داشت ( این مقدار به‌جز برده‌ها بود ). وقتی خیوس عضو اتحادیه آتن شد، بصورت آزاد و خودمختار اداره می شد.

تا زمان جنگ پلوپنزین یک دوره ی پنج ساله از صلح و رشد در خیوس حاکم بود‌، شهرهای ویران دوباره ساخته و دارای سکنه شدند و اهالی در نیروی دریایی و تجارت وارد شدند، که باعث لوکس شدن جزیره شد.

ادینئوس ذکر کرده که اهالی اين شهر در پخت و پز معروف بودند و آشپزان خیوسی خیلی در کار خود عالی بودند.

دوکیدیدس مردم اين شهر را ثروتمند ترین مردم یونان می‌داند که وضعیت شهر خود را می‌ستایند.

در جنگ پلوپونزایی، مردم اين شهر برای اولین بار در کنار مردم آتن در جنگ مقابل دشمن خود جنگیدند.

موقعیت خیوس
موقعیت خیوس

اسپارتی‌ها و عثمانی‌ها در خیوس

بعد از شکست خيوس در سیسیلیا، آنها نقض حمایت خود از آتنی‌ها و حمایت و پشتیبانی خود از اسپارتی را اعلام کردند.

اسپارتی ها یک حاکم را به آنها تحمیل کردند و اینگونه بود که مردم خیوس دوباره معنی استبداد و خشونت را فهمیدند. حالا آنها تمام کشتی‌های خود را از دست داده بودند و از اینکه حمایت خود از آتنی‌ها را نقض کردند پشیمان بودند و این پشیمانی بسیار تلخ بود.

در زمان رومن‌ها، خیوس به‌خاطر ثروت و راه‌های دسترسی آن که باعث وسوسه شدن خیلی‌ها بود باعث شد تا خیوس دوباره زجر بکشد، گرچه برخی از امپراتورهای روم مثل تیبریوس در زمانی که زلزله رخ داد چندی قبل از تولد مسیح به جزایر کمک کردند.

در طول دوره ی بیزانس، خیوس دوباره قدرت تجاری خود را بدست آورد، البته با تشکر از قدرت ناوبری خیوس.

بزانسیان هرآنچه در توان داشتند انجام دادند تا از خیوس در مقابل مهاجمین غرب و شرق محافظت کنند ولی در آخر از ونیزی‌ها و ژنوئوسی‌ها شکست خوردند، کسانی که تا سال  1566 آن را بصورت یکپارچه حفظ کردند.

عثمانی ها فرمانروایان جدید

از سال 1566 اشغالگران جدیدی (‌ترک‌ها‌) جای ژنوئوسی‌ها را گرفتند، اشغال ترک‌ها 350 سال به‌طول انجامید و از سال 1566 تا 1912 ادامه داشت و یونان در آخر انقلاب خود را علیه ترک‌های عثمانی آغاز کرد.

بعد از 400 سال برده بودن در سرزمین مادری خود یونانی‌ها قدرت خود را بدست آوردند و اعلام استقلال کردند.

در این میان خیوس طرف هیچ کسی را نگرفت و آنان در صلح زندگی خود را ادامه دادند و فقط زندگی خود را به کشت “مستیک” یا کندر رومی اختصاص داده بودند. فروش کندر رومی به سلطان بود و به همین خاطر مردم خیوس از امتیازات بیشتری برخوردار بودند و در این شهر برده‌داری نسبت به بقیه یونان آن‌چنان سخت نبود. با صرف نظر از امتیازات داده شده به مردم اين شهر آنان در مقابل ظلم و ستم ترک‌های عثمانی ایستادند و در شورش سهیم بودند.

جاذبه های گردشگری خیوس
جاذبه های گردشگری خیوس

شورش علیه عثمانی‌ها و عواقب آن

در مارچ 1822 لیکورگووس لوگوتسیس، اهل ساموس ارتش 2500 نفری خود را رهبری کرد و قلعه‌ی پادشاهی ترک‌ها را به تصاحب خود درآورد. وقتی سلطان از این امر آگاه شد فرمانده ارشد خود یعنی کارا علی و ارتش خود دستور داد تا به شهر خیوس حمله کرده و مردم را تنبیه کنند.

کارا علی 70000 سرباز را به جزیره برد و تعداد بسیار زیادی از مردم را از بین برد.

مردم خیوس تنها از خشم کارا علی و سربازان او زجر نمی‌بردند بلکه این تنبیهی از جانب ترک‌های عثمانی از قسمت آسیای صغیر بود که به آنها وارد می شد.

در یک دوره کوتاه فاجعه‌ای به سر جزیره و مردم آن آمد، بسیاری کشته شدند و بسیاری زندانی شدند که بعدا به عنوان برده فروخته شدند.

از جمعیت 100 هزار نفری یونان تنها 40 هزار تن توان فرار از شهر یا فرار به کوه های اطراف را داشتند، آنهایی که توانستند فرار کردند و در اواخر ماه اگوست از جمعیت خیوس تنها 3 هزار نفر در شهر باقی مانده بود.

جالب است بدانید در نیمه دوم قرن ششم قبل از میلاد این شهر توسط ایرانیان فتح شد .

در آخر، روستاهای قرون وسطایی، سواحل زیبای وحشی، معماری استثنایی در انتظار شما هستند و مطمئنا با دیدن کندرهای رومی هیچوقت خاطره ی این شهر زیبا از ذهن شما پاک نخواهد شد .

مستیک سوغات خیوس
مستیک سوغات خیوس

جاذبه‌هاي گردشگري

خیوس که توسط تنگه‌ای باریک از ترکیه جدا شده، مکانی ايده آل برای لذت بردن از مناظر دیدنی است. صومعه نئا مونی‌(Nea Moni) که در قرن ۱۱ ساخته شده ، قابل توجه‌ترین محل تاریخی این جزیره است و در مرکز آن قرار دارد. در جنوب این جزیره، بازدید کنندگان می‌توانند چندین دهکده مربوط به قرون وسطی را به همراه دیوارها و برج‌های آنها سیاحت کنند. احتمالاً می‌توانید انواع لاله‌های رنگارنگ را نیز در این منطقه مشاهده کنید. اگر در طول تعطیلات عید پاک از این جزیره بازدید کنید، ممکن است دیدن مراسم سنتی منحصر به فرد در شهر ورونتادوس برای شما جذاب باشد؛ در این مراسم، مردم محلی یک جنگ نمایشی کلیسایی را اجرا می‌کنند.

Chios
13°
clear sky
humidity: 95%
wind: 10m/s NNE
H 12 • L 12
14°
Fri
12°
Sat
12°
Sun
11°
Mon
Weather from OpenWeatherMap

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *