• جمعیت: 35801
  • پیش شماره تلفن: 26710
  • منطقه زمانی: EET (UTC+2)
  • کشور: يونان

جزیره کفالونیا (سفالونیا)

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

مقدمه‌­ای درباره‌­ی جزیره کفالونیا

جزیره کفالونیا (سفالونیا) بزرگترین جزیره در دریای ایونی با مساحت 781 کیلومتر مربع و با چشم‌انداز طبیعی و پر ابهت آن، نقاشی مینیاتوری یونان است؛ جزیره کفالونیا با ساحل‌ها و ویژگی‌های طبیعی که مانند بهشت برین است، غارها، دره‌های زیبا و عمیق، سال‌های سال تمدن و سنت و همچنین رنگ‌ها و رایحه‌هایی که روح را تازه می‌کند، یکی از زیباترین جزیره‌های دنیا است. بله درست شنیدید، یکی از زیباترین جزیره‌ها. با این‌حال، همان‌طور که طبیعت سخاوتمند است، بی‌رحم نیز است. خوشبختانه امروزه جزیره دارای زیرساخت‌های خوبی است و دارای نمره خوبی در صنعت گردشگری یونان می‌باشد.

با خطوط هوایی ایجین به کفالونیا سفر کرده و گنجینه‌های بی‌شمار تاریخی و طبیعی این جزیره بزرگ را کشف کنید.

نمایی فوق‌العاده از زیبا از دماغه‌ای در جزیره کفالونیا (سفالونیا)
نمایی فوق‌العاده از زیبا از دماغه‌ای در جزیره کفالونیا (سفالونیا)

زمان های قدیم

 نام جزیره کفالونیا از کفالوس، اولین پادشاه در عصر پارینه‌ سنگی‌،‌(دوران‌ پارینه‌سنگی یا دوران پالئولیتیک (Paleolithic) قدیمی‌ترین دوران ماقبل تاریخ انسان و فرهنگ مادی انسانی و دورانی است که در آن انسان برای نخستین بار از ابزار سنگی دست‌ساز استفاده کرد،گرفته شده است.)

چهار شهر اصلی جزیره کفالونیا را به نام سامی، پهلی، کرانی و پرونوی که پسرانش بودند، نام‌گذاري کرد. پس می‌توانیم بفهمیم که چرا این جزیره در طول دوران پارینه سنگی، به نام تتراپولیس (به یونانی یعنی شهرهای چهارگانه) نامیده می‌شد. این چهار شهر مستقل و دارای رژیم حکومتي و سکه‌ها و اسکناس‌هاي خاص خود بودند. فرهنگ مسین در کفالونیا یک بنای بزرگ به جای گذاشته است که همان چند دیوار سیکلوپین (که با تخته سنگ‌هایی بزرگ بنا شده اند) است.

رومیان این جزیره را در سال 187 قبل از میلاد، پس از چند ماه مبارزه علیه مقاومت ساکنان این جزیره، تصرف کردند. آن زمان، آکروپولیس باستانی سامی نابود شد. رومی‌ها از جزیره به عنوان یک نقطه استراتژیک استفاده می کردند تا بتوانند سرزمین اصلی را فتح کنند. بنابراین، کفالونیا به یک پایگاه دریایی مهم تبدیل شد. در طول این دوره، این جزیره شدیدا مورد تهاجم دزدان دریایی و مهاجمان واقع شد.

قرون وسطی

تهدید دزدان دریایی در طول دوره بیزانس (از قرن چهارم میلادی) نیز بیشتر شد. خطرناک‌ترین دزدان دریایی عرب‌ها بودند. در قرن 11، این جزیره تحت حکومت اروپایی قرار گرفت که این پایان دوره بیزانس بود. پس از آن کفالونیا به ترتیب توسط نورمن‌ها، ارسینی‌ها، آندی‌ها و توکان‌ها تسخیر شد. اولین حمله ترکیه توسط سلطان احمد پاشا در سال 1480 صورت گرفت. پاشا برای مدت کوتاهی بر جزیره فرمانروایی کرد و ویرانه‌ای از آن باقی گذاشت. بعد از آن کفالونیا، تحت سلطه ونیزی‌ها و اسپانیایی‌ها قرار گرفت.

لنگرگاهی در آرگوستولی، مرکز ایالت کفالونیا
لنگرگاهی در آرگوستولی، مرکز ایالت کفالونیا

مراکز سیاسی و نظامی جزیره در طول این دوره، قلعه سنت جورج و قلعه آسوس بود که توسط یک زلزله در سال 1757 نابود شد. در آن زمان بسیاری از مردم محلی، برای یک زندگی بهتر به دریا زده و جزیره را ترک کردند.

مرکز ایالت کفالونیا به آرگوستولی منتقل شد و تا امروز همان‌جا مي‌باشد. فضاي جزیره در طول حکومت ونیزی، به شدت متشنج بود؛ زیرا جامعه به سه طبقه تقسیم شده بود که طبقه اشرافی، قدرتمند و ثروتمند را شامل مي‌شد و از امتیازات خود برای بیگاری از دیگر طبقات اجتماعی استفاده می‌کردند. حکومت ونیزی در سال 1797 با ورود فرانسوی‌ها به پایان رسید. فرانسوی‌ها به شدت از سوی ساکنان مورد استقبال قرار گرفتند زیرا ناپلئون وعده داده بود که آنها و بقیه جزایر ایونی را از سیستم جرگه‌سالاری (ديکتاتوري) ونیزی ها آزاد می‌کند.

سال‌های اخیر

پس از تظاهرات عظیم مردم، انتخابات دموکراتیک در سال 1802 سازماندهی انجام و قانون اساسی جدید در سال 1803 وضع شد. این جزیره دوباره در سال 1807  تحت سلطه فرانسوی‌ها درآمد؛ اما قانون اساسی جدید حفظ شد. پس از پیمان پاریس در سال 1809، جزایر ایونی تحت قیومیت انگلیس قرار گرفت و دولت ایونی تاسیس شد. در طول دوره حکومت انگلیس، مکان‌های عمومی مهم مانند قبرستان بریتانیایی دراپانوس، پل دبوست در آرگوستولی، فانوس دریایی سنت تئودور و تئاتر شهری کفالونیا ساخته شد.

این جزیره، سرزنده و شاد است.
این جزیره، سرزنده و شاد است.

با وجود این واقعیت که کفالونیا، مانند سایر جزایر ایونی ، تحت قیومیت انگلیسی باقی ماند و از یوغ ترکیه فرار کرد، ساکنان آن از لحاظ مالی به انقلاب یونان برای استقلال در برابر عثمانی که بقیه یونان را تحت حکومت داشت، کمک کردند. سرانجام کفالونیا در سال 1864 و هم زمان با سایر جزایر ایونی‌، به یونان مستقل پیوست.

در طول جنگ جهانی دوم و در سال 1941، این جزیره توسط نیروهای ایتالیایی اشغال شد که با آلمانی‌ها متحد بودند. در سال 1943، ایتالیا تسلیم شد اما نیروهای آن حاضر به ترک کفالونیا نشدند. به عنوان مجازات، نیروهای آلمان بیش از 5000 سرباز ایتالیایی را کشتند، واقعیتی تاریخی که در کتاب معروف کاپیتان ماندولین کورلی، که توسط لوئیس دی برنیرس نوشته شده، شرح داده شده است.

زلزله سال 1953

در اوت 1953، یک زلزله بزرگ باعث نابودی بزرگترین بخش کفالونیا شد و بیشتر روستاهای این جزیره را تخریب کرد. فقط فیسکاردو (زیباترین روستای کفالونیا) توسط زمین لرزه تخریب نشد، اما روستاهای بخش مرکزی و جنوبی کفالونیا تقریبا به طور کامل ویران شدند. لیکسوری بیشتر از همه جا تخریب و اکثر خانه‌های آن کاملا بازسازی شد. بسیاری از افرادی که جزیره را ترک کرده‌اند به پاتراس یا آتن نقل مکان کردند، یا به آمریكا و استرالیا مهاجرت نمودند.

درباره­‌ی کفالونیا بیشتر بدانیم

در سرشماری سال 2011، جمعیت جزیره کفالونیا 35.801 بود. این جزیره دارای تنوع زیستی غنی است و دارای تعداد قابل‌توجهی از گونه‌های بومی و نادر است. بلندترین کوه جزیره کوه آینوس با ارتفاع 1628 متر است. قله کوه آینوس با درختان کاج پوشانده شده و یک پارک طبیعی است. تولید چوب این جزیره در بین جزایر ایونی بسیار بالا است.

کفالونیا تابستان‌های گرم و آفتابی و زمستانی معتدل با باران دارد. در طول زمستان گاهی اوقات در کوه‌های جزیره برف می‌نشیند. در ماه دسامبر گاهی اوقات میزان بارش به 115 میلیمتر می‌رسد. بارش باران در تابستان معمولا دیده می‌شود، اما هوای خشک باعث می‌شود تا قبل از رسیدن به زمین تبخیر شود.

روستای آسوس
روستای آسوس

 امروزه پرورش ماهی و کربنات کلسیم مهمترین محصولات جزیره کفالونیا هستند. تولید روغن زیتون جزء اصلی اقتصاد کفالونیا است. تا قرن 18، مقدار روغن زیتون تولید شده در جزیره فقط نیازهای ساکنان را پوشش داد. بیش از یک میلیون درخت زیتون در کفالونیا وجود دارد که تقریبا 55٪ از جزیره را پوشش می‌دهد. روغن زیتون برای اقتصاد محلی و روستایی بسیار مهم است.

گردشگری کفالونیا در اوایل قرن 19 آغاز شد. حتی خانواده سلطنتی یونان در اوایل قرن بیستم فرزندان خود را به لیکسوری فرستادند، اما جزیره تا اواخر دهه 1980 توسط اکثر گردشگران کشف نشده بود. اما امروزه گردشگران از سراسر یونان، اروپا و جهان از کفالونیا بازدید می‌کنند. به دلیل نزدیکی با ایتالیا، این جزیره برای بسیاری از ایتالیایی‌ها یک محل محبوب برای گذراندن تعطیلات است. به عنوان یکی از بزرگترین جزایر یونان، اين جزيره به خوبی برای فصل تابستان مجهز شده و پذیرای مهمانان خود خواهد بود. روستاهای ماهیگیری زیبای فیسکارو و آسوس، و جاذبه‌های طبیعی مختلف، از جمله دریاچه زیرزمینی ملیسانی، غار دروگاراتی و ساحل میرتوس برای بسیاری از بازدیدکنندگان و گردشگران چشم نواز هستند.

غار ملیسانی با زیبای خیره‌کننده‌اش
غار ملیسانی با زیبای خیره‌کننده‌اش

سخن آخر

باز هم جای تاکید دارد که بگوییم جزیره کفالونیا یکی از زیباترین جزایر جهان است. آیا واقعا می‌خواهید بازدید از این جزیره‌­ی خوش‌منظر با این پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی را از دست بدهید؟ پس عجله کرده و هرچه زودتر مقدمات سفر به کفالونیا را فراهم کنید. این سفر خاطراتی رویایی و به­‌یادماندنی به شما هدیه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *