• جمعیت: 102.071
  • پیش شماره تلفن: 26610, 26620, 26630
  • منطقه زمانی: EET (UTC+2)
  • کشور: يونان

جزيره زيباي کورفو

Loading...

جزيره زيباي کورفو جزیره‌ای با هزاران سال تاریخ پرفراز و نشیب

براساس آنچه که در منظومه ادیسه هومر، شاعر یونان باستان از افسانه‌ها آمده، جزيره زيباي کورفو به بهشت توصیف شده است و یکی از پر‌جمعیت‌ترین جزایر کشور يونان محسوب می‌شود. این جزیره نيز به دليل پوشش متنوع گياهان به جزيره سبز هم شهرت دارد.

دریاچه کورشیا بزرگترین دریاچه شمال غرب جزيره کورفو است که زیباترین ساحل این جزیره را به خود اختصاص داده است.
براساس آنچه که در منظومه ادیسه هومر از افسانه‌ها آمده، جزيره زيباي کورفو در هزاران سال قبل خانه فینیقی‌ها (یکی از اقوام سامی تبار بودند که در حوزه دریای مدیترانه می‌زیستند.) بوده است. براساس متون تاریخی زمان ورود و سکونت آنها در این منطقه به حدود سال 735 پیش از میلاد مسیح (ع) باز می‌گردد که توسط حاکمان دولت شهر کورینتوس به این جزیره تبعید شدند.

روزگار باستان کورفو

مردمان کورفو در انجام امورات زندگی خود مستقل عمل کرده و حاضر به پذیرش حاکمیت حاکمان کورینتوس نبودند، به همین دلیل در حدود سال 664 پیش از میلاد مسیح (ع)، اولین جنگ دریایی در تاریخ تمدن یونان باستان بین آنها در ساحل کورفو به وقوع پیوست. در نتیجه این جنگ که با شکست شدید مردمان جزیره کورفو همراه بود، آنها به‌شدت از سوی کورینتوسی‌ها تنبیه شده و با کشته شدن بخش زیادی از ساکنانش، جمعیت این جزیره کاهش چشمگیری یافت. البته مردمان کورفو در قرن بعدی استقلال خود را دوباره به دست آورده و برای تبدیل کردن این جزیره به یک مرکز تجاری، با استفاده از موقعیت جغرافیایی منحصر‌به‌فرد آن سخت تلاش کردند.

کاخ سنت مایکل و سنت جورج در جزيره زيباي کورفو
کاخ سنت مایکل و سنت جورج در جزيره زيباي کورفو

تاريخ جزيره کورفو

قرنها بعد در سال 229 پیش از میلاد مسیح (ع)، جزيره زيباي کورفو به طور داوطلبانه بخشی از امپراتوری روم شد. رومی‌ها نیز که از اهمیت دریایی کورفو مطلع بودند، این جزیره را به عنوان یک کشور آزاد حفظ کردند. آنها همچنین از این جزیره به‌عنوان پایگاهی در برابر حمله مارک آنتونی استفاده کردند و در کورفو علاوه بر ایجاد یک شهر زیبا تحت عنوان نیکوپولیس، اقدام به ساخت قلعه‌ای در منطقه كاسيوپی نمودند که بقایای آن همچنان پابرجاست. حاکمیت جزیره کورفو در قرنهای بعدی حیات خود به‌دلیل موقعیت خاص و راهبردی خود بارها بین کشورها و دولت‌ها دست به دست شد تا اینکه اولین حکومت مدرن در آن توسط انگلیسی‌ها در سال 1815 تاسیس شد که نیم قرن به طول کشید.

حاکمیت انگلیسی‌ها نقش قابل توجهی در توسعه کل جزیره و به‌ ویژه شهر تاریخی کورفو داشت که حاصل آن ساخت زیرساخت‌های این جزیره از جمله زندان، جاده‌ها، سیستم آب و فاضلاب، کاخهای سنت مایکل و سنت جورج، قصر آشیلیون و املاک مون رپوس در این شهر است.

قصر آشیلیون
قصر آشیلیون

جزيره کورفو در دوران جنگ

جزيره زيباي کورفو در سال 1864 در قالب استان جزایری ایونی یونان به همراه سایر جزایر یونانی به این کشور ملحق شدند. این جزیره همچنین توسط ایتالیایی‌ها در جنگ جهانی دوم به عنوان بخشی از برنامه بزرگ موسولینی، دیکتاتور فاشیست ایتالیا، برای احیای امپراتوری قدرتمند روم مورد حمله این کشور قرار گرفت. چند سال بعد نیز هنگامی که ایتالیا در سال 1943 تسلیم آلمان نازی شد، نازی‌ها هزاران نفر از ایتالیایی‌های ساکن کورفو را به قتل رسانده و حدود 5000 نفر از جمعیت یهودیان کورفو را به اردوگاه کار اجباری آشوویتس فرستادند.

قصر تاریخی مون رپو
قصر تاریخی مون رپو

کورفو در سالهای پس از جنگ جهانی دوم نیز همانند دیگر بخش‌های یونان درگیر مشکلاتی از جمله فقر، ناامنی و مهاجرت بود تا اینکه در اواخر دهه 60 میلادی این شهر تاریخی و کل جزیره زیبای کورفو با بهره‌بردن از زیبایی طبیعی و آثار تاریخی منحصر‌به‌فرد به یک مقصد گردشگری جهانی با میزبانی سالانه از میلیون‌ها گردشگر تبدیل شد و در سال 2007 نیز در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید.

ديدني‌هاي جزيره کورفو

گردشگرانی که وارد جزيره کورفو می‌شوند، در ابتدا با دو نمونه عالی از معماری دفاعی بیزانس و ونیزی روبه‌رو شده و می‌توانند با عبور از خندق قلعه قدیمی، کلیسای زیبایی را ببینید که به سن جورج پیشکش شده است. دیگر کلیسای تاریخی کورفو، کلیسای سن اسپیریدون با ظاهری بسیار ساده است که در سال 1589 به سبک معماری کلیساهای بیزانسی ساخته شده است. تفریحات محبوب کورفو شامل قایق های بادبانی در دریای ایونی و تورهای گردشگری با قایق به ساندارا و بورتنیت در نزدیکی آلبانی می‌باشد.کورفو یک فرودگاه و کشتی از پاتراس یونان دارد. در تابستان کشتی ها آنکونا و ونیز هم در اینجا توقف می‌کنند.

نمایی از ساحل و شهر تاریخی جزيره زيباي کورفو
نمایی از ساحل و شهر تاریخی جزيره زيباي کورفو

همچنین قصر تاریخی مون رپو و موزه باستانشناسی کورفو مجموعه‌ای غنی از آثار تاریخی ارزشمند از جمله مجسمه شیر مصنوعی و مجسمه‌های سفال از مقبره های قدیم کورفو و همچنین نوعی سنگ نوشته مربوط به کاهن معبد مشهور آرتمیس، یکی از عجائب هفتگانه جهان باستان که قدمت آن به سال 585 پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد را در خود جای داده است. در نهایت سواحل زیبا و پاک استان جزایری ایونی یونان با آب‌های شفاف شن‌های سفید و تالاب‌های زیبا دریاچه کروزیون خاطره‌ای به یاد ماندنی از کورفو کشور یونان در ذهن هر گردشگری خلق می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *