قلعه گرامووسا

Loading...

قلعه گرامووسا

قلعه گرامووسا در جزیره گرامووسا قرار دارد. این جزیره‌ی بسیار کوچک در قسمت انتهای شمال غربی جزیره‎ی کرت از دریای مدیترانه سر بیرون آورده است. جزیره‌ی گرامووسا غیر مسکونی است که با چشم‌انداز غروب سواحلش شهرت یافته است. قلعه گرامووسا در مرتفع‌ترین بخش این جزیره که 137 متر از سطح دریا فاصله دارد، قرار گرفته است.

قلعه گرامووسا سازه‌ای قابل توجه است که از دوران قرون وسطی برجای مانده است. این قلعه بین سال‌های 1579 تا 1584 میلادی و برای محافظت از کل بخش شمال غربی کرت به دست ونیزی‌ها بنا شده است. قلعه گرامووسا به دلیل نزدیکی به هانیا (چانیا یا خانیا)، جزیی از آثار باستانی مربوط به این شهر و منطقه شناخته می‌شود.

قلعه گرامووسا
قلعه گرامووسا

اين قلعه در زمانی که کرت در اختیار ونیزی‌ها قرار داشت، در مدت پنج سال ساخته شد. این قلعه که طراحی بی‌نظیری دارد، بر اساس نقشه‌های لاتینو اورسینی (Latino Orsini) کاردینال ایتالیایی ساخته شده است.

قلعه گرامووسا؛ تسخیرناپذیر فتح شده

قلعه گرامووسا از سه طرف با برج‌ها و دیوارها و از سمت شمال نیز با صخره‌ها احاطه شده و کاملاً تسخیرناپذیر می‌نماید. تنها راه ورود به قلعه از بخش شرقی آن است. در این قسمت، مسیری باریک به سمت دروازه‌ی اصلی قلعه گرامووسا وجود دارد. این ویژگی‌ها باعث شد که قلعه گرامووسا به نقطه‌ای استراتژیک مبدل شود.

قلعه گرامووسا قلعه‌ی بزرگی است و گنجایش سه هزار سرباز ونیزی را داشته است. با این وجود، به نظر می‌رسد که این قلعه هیچ‌گاه توسط ونیزی‌ها برای یک نبرد بزرگ استفاده نشده است. جزیره‌ی کرت در سال 1669 میلادی تسلیم ترک‌های عثمانی شد. طبق معاهده‌ای، قلعه گرامووسا تحت اختیار ونیزی‌ها باقی ماند تا بتوانند از مسیر تجاری خود محافظت کنند. دیگر دلیل ونیزی‌ها برای حفظ گرامووسا، داشتن پایگاهی استراتژیک برای رویارویی مجدد احتمالی با ترک‌ها بود. در سال 1692 قلعه گرامووسا بدون جنگ به دست عثمانی‌ها افتاد. این اتفاق پس از تطمیع فرمانده ونیزی افتاد. این فرمانده خائن، مابقی عمرش را با نام مستعار به عیاشی در قسطنطنیه پرداخت.

قلعه گرامووسا
قلعه گرامووسا

قلعه گرامووسا؛ قلعه دزدان دریایی

از قلعه گرامووسا به عنوان قلعه‌ی دزدان دریایی نیز نام برده می‌شود. جنگجویان کرتی که علیه عثمانی‌ها قیام کرده بودند، این قلعه را در سال 1825 به تسخیر درآوردند. آنها خواستار استقلال بخش‌های یونان از عثمانی بودند. در این هنگام، قلعه به مقر کمیته‌ی انقلابی کرت تبدیل شد. دولت عثمانی قیام‌ها را سرکوب کرد اما نتوانست قلعه را فتح کند. آنها مسیر قلعه را مسدود کردند تا غذا به داخل آن نرود.

برای سه سال اين قلعه محل اسکان بیش از سه هزار شورشی بود. این شورشیان که بدون غذا مانده بودند، سرانجام دزد دریایی شدند. خیلی زود جزیره‌ی گرامووسا با نام “جزیره‌ی دزدان دریایی” و قلعه آن نیز به همین نام در سراسر اروپا شهره شدند.

مشکل دزدان دریایی به ضرر منافع اروپاییان بود. دزدان دریایی مسیر تجاری ترکیه، مصر و اروپا را ناامن کرده بودند. به همین دلیل، نیرویی چند ملیتی شامل انگلیسی‌ها، فرانسوی‌ها و یونانی‌ها (سرزمین اصلی یونان) در سال 1828 میلادی به جزیره‌ی گرامووسا حمله کرد و این جزیره را به تصرف درآورد. در سال 1830 با همکاری کاپودیستریاس –حاکم وقت یونان- جزیره گرامووسا آزاد گردید. در این سال با معاهده‌ی لندن، کرت، جزیره گرامووسا به ترک‌ها واگذار شد. با آزادی کرت، این جزیره نیز به یونان ملحق شد.

در داخل اين قلعه ساختمان‌های تخریب شده، آب انبار و کلیسایی است که مختص عید تبشیر بوده است که پس از آن به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت. راه ورود به قلعه به خاطر مسیر صخره‌ای دشوار است اما چشم‌انداز فوق‌العاده آن به دریای اژه خستگی را از تن می‌زداید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *