گورستان جنگ آلمان ها در مالمه

Loading...

گورستان جنگ آلمان‌ها

یکی دیگر از مکان‌های تاریخی در یونان فرودگاه مالمه (maleme) می‌باشد. مالمه در واقع فرودگاه نظامی متفقین در جنگ جهانی دوم بود. گورستان جنگ آلمان‌ها در مالمه یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی جنگ جهانی دوم در کرت است. از نظر تاریخی‌، مالمه  اولین مکان در جزیره کرت بود که خشم آلمان‌ها در جنگ جهانی دوم را تجربه کرد. این فرودگاه مهم‌ترین هدف  آلمان‌ها بود که باید به منظور فرود نیروهای خود در جزیره اشغال می‌شد.

ایده اصلی یادبود، طراحی گورستان سربازان کشته‌ شده براساس چهار منطقه اصلی نبرد مالمه (Maleme)، چانیا، رتیمینس (‌Rethymnon) و هراکلیون (Heraklion) بود. این گورستان دومین گورستان نظامی آلمان در یونان است. این گورستان در سال ۱۹۷۴ توسط ژنرال ژريک (Gericke General) تاسیس شد. 

قبرستان آلمان در نزدیکی فرودگاه مالمه در ساحل شمالی کرت ، ۲۰ کیلومتری شهر چانیا و یک کیلومتری بالای مالمه قرار دارد. این گورستان به خلیج آبی چانیا نزدیک است و در غرب آن درختان زیتون و تپه‌ای واقع شده است که می‌توان از بالای تپه نمای صومعه گونیا را دید.

به سمت گورستان سربازان آلمانی در مالمه
به سمت گورستان سربازان آلمانی در مالمه

تاریخچه گورستان

آلمانی‌ها در طی جنگ جهانی دوم تلاش زیادی کردند تا فرودگاه مالمه را اشغال کنند و بتوانند با اشغال مالمه راهی برای اشغال کرت پیدا کنند. برای این که فرودگاه مالمه را بتوانند اشغال کنند، نیروهای چتر باز آلمانی در سال 1941 در این منطقه فرود آمدند. آنها تصور نمی‌کردند که با مقاومت شجاعانه و قهرمانانه‌ی مردم محلی مواجه شوند و مردم محل و افرادی که در کرت ساکن بودند، با هرآنچه در دسترس بود، از چوب و سنگ و چاقو گرفته تا هر چیزی که به دستشان می‌رسید به مقاومت و مبارزه علیه آلمانی‌ها پرداختند. در این جنگ تلفات سنگینی به نیروهای آلمانی وارد آمد. این مقاومت آن‌قدر جانانه بود که هیتلر را وادار به ستایش میهن‌پرستی کرت کرد. این جنگ که در 21 می 1941 رخ داد در تاریخ به “نبرد کرت” معروف است‌.

گورستان سربازان آلمانی در مالمه
گورستان سربازان آلمانی در مالمه

این نخستین بار در تاریخ جنگ جهانی دوم بود که نیروهای آلمانی با مقاومت شدید مردم محلی مواجه شدند. علاوه بر این، اولین حمله هوایی در تاریخ بود. اغلب سربازان آلمانی که بیشترشان نیروهای ورزیده چتر باز بودند، در این درگیری به هلاکت رسیدند و در گورستان نظامی آلمان  (Deutschen Soldatenfriedhof) دفن شدند.

۱۵۰۰۰ سرباز آلمانی در طول جنگ جهانی دوم در قلمرو یونان جان خود را از دست دادند. گورستان نظامی آلمان در مالمه (‌Maleme Deutschen Soldatenfriedhof ) یکی از دو قبرستان در یونان است که در آن گورهای سربازان آلمانی وجود دارد. گورستان دیگر، گورستان نظامی آلمان “Dionysus Rapentozis” در آتیکا (Attica) است.

گورستان جنگ آلمان ها در مالمه
گورستان جنگ آلمان ها در مالمه

چگونه به گورستان برویم

به طور کلي از دو مسير مي‌توان به اين گورستان تاريخ رسيد:

مسیر اول : اول از همه باید در جاده ملی قدیمی چانيا – کيسموس ( جاده اصلی مالمه) رانندگی کنید، پس از عبور از هتل مايکس (Mikes) در جاده اصلی مالمه، که در اولین خیابان و در سمت چپ جاده واقع است و همچنین هتل ساني (Sunny) را در گوشه خیابان خواهید دید، در حدود ۵۰۰ متر به سمت جنوب رانندگی کنید و سپس علامتی را خواهید دید که مسیر گورستان جنگ آلمان‌ها را نشان می‌دهد.

مسیر دوم : مسیر دوم از کوليمپاری‌ (Kolympari) به مالمه است، پس از عبور از فرودگاه مالمه، یک ایستگاه گاز را پس از EKO مشاهده خواهید کرد. وقتی به آنجا رسیدید یک پارکینگ رایگان برای پارک کردن اتومبیل شما  وجود دارد. که می‌توانید اتومبیلتان را در آنجا پارک کرده و خود را به گورستان که در همان نزدیکی است برسانید.  این گورستان در تمام روزهاي سال باز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *