تکنوپولیس گازی آتن ، موزه صنعتی شهر

Loading...

تکنوپولیس گازی آتن

تکنوپولیس (کارخانه گازی سابق) در مجاورت آتن قرار دارد و در اطراف کارخانه‌ی قدیمی گاز آتن می‌باشد. امروزه از آن به عنوان موزه صنعتی و فضای نمایشگاه استفاده می‌شود که در بسیاری از موارد با نام تکنوپولیس شناخته می‌شود. اینجا در یک ناحیه‌ی حدود 30000 مترمربعی و نزدیک به آکروپولیس قرار گرفته شده است. تکنوپولیس در کنار ایستگاه مترو کرامیکوس قرار گرفته است. شهر تکنوپولیس آتن به احترام هنرمند بزرگ یونان بنام مانوس هاجیداکیس به عنوان مرکز فرهنگي از سال 1999 در حال فعاليت است.

تکنوپولیس گازی نزدیک مرکز آتن و یکی از کمیاب‌ترین جاهایی است که شما هنوز می‌توانید با خانه‌های ويلايي و بافت قديمي آتن برخورد کنید. در طی ده سال گذشته اطراف آن به سرعت رشد کرده و گسترده شده است. در زمانی که کارخانه گاز، در آن محل هنوز در حال فعاليت بود، این منطقه شهرت کنوني را نداشت. از سال 1999، زمانی که تکنوپولیس بنا شد و از ایده‌های کارخانه‌ی گاز قدیمی استفاده کرد، همه چیز کم کم شکل گرفت. امروزه بیش از 60 رستوران و سالن‌هاي غذا‌خوري، چندین تئاتر، سالن هاي موسيقي متنوع وجود دارد.

تکنوپولیس گازی
تکنوپولیس گازی

جذابیت‌های گازی تکنوپولیس آتن

امروزه تکنوپولیس گازی که در کنار دریای اژه قرار دارد یک هوای تابستانی دارد. اين مکان در حال حاضر به دليل جذابيت‌هاي شبانه‌اش معروف است و تلاش مي‌کند تا با ايجاد جاذ‌به‌هاي متنوع، بازديدکنندگان را در طول روز نيز به اين مکان جذب نمايد و  هر روز تعداد بیشتری از مردم به این منطقه حرکت می‌کنند و از آن لذت می‌برند.

تکنوپولیس شهر آتن یک موزه‌ی زنده‌ی صنعتی با معماری غیرقابل قیاس می‌باشد که جذابیت قرن را حفظ می‌کند. (تکنوپولیس به معنی شهر هنرهاست).

تکنوپولیس گازی آتن میزبان نمایشگاه‌ها و کنسرت‌ها است و در خیابان 100 پیروس قرار گرفته است. با پای پیاده فقط ده دقیقه از هتل بوتیک آتن فاصله دارد.

تکنوپولیس منزلگاه موزه صنعتی

از ماه ژانویه سال 2013، تکنوپولیس منزلگاه اولین موزه تکنولوژیکی و صنعتی شهر شد. موزه صنعتی آتن با محصول‌های مصنوعی زیبایش، ماشین آلات، مواد وابسته به عکاسی، اسناد صوتی و ویدیویی که میراث صنعتی و باستان‌شناسی يونان است، توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب نموده است. بازدیدکنندگان فرصت این را دارند که یک بخش فراموش شده‌ی تاریخچه‌ی آتن را کشف کنند.

تکنوپولیس
تکنوپولیس

تکنوپولیس و تاریخچه‌ی گازی

کارخانه‌ی شرکت گاز فرانسوی در سال 1857 در آتن تاسيس گرديد. دقيقا زماني که انقلاب صنعتی کم‌کم در ایالت تازه تاسیس شده‌ی یونان هویدا و آشکار شده بود.

چهار فاز ساخت و عملیات کارخانه را می توان اینگونه دنبال کرد:

  • 1862-1887: ساختمان‌های اولیه ساخته شدند (اتاق‌های گاز برای ذخیره، دودکش‌ها، اتاق پاکسازی، اتاق ته‌نشینی‌های آب، اتاق‌های مخزن و محل اقامت رئیس) و ماشین‌هاي صنعتي از قبیل کوره تقطیر در محل قرار داده شدند.
  • 1887-1920: نیاز به استفاده از گاز در حال افزایش بود؛ روشنايي عمومی خیابان‌ها، گرمايش و روشنايي خانه‌ها و و نياز صنعتگران به گاز از جمله دلايل اين افزايش بود.
  • 1920-1952: يک تکنولوژی آلمانی برای بهبود کیفیت گاز معرفی شد، همچنين یک واحد تولیدی جدید اضافه شد و یک دودکش ديگر ساخته شد. همزمان تکنولوژی پیشگام برای تولید گاز-آب معرفی شده بود.
  • 1952-1984: در سال 1983 تولید گاز از زغال سنگ متوقف شد و شبکه به پالایشگاه‌های یونانی متصل شد. یک سال بعد عملیات کارخانه بخاطر آلودگی زياد کاملا متوقف گردید.

امروزه منطقه گازی یک موزه زنده از باستان‌شناسی صنعتی و معماری و همچنین منبع الهام برای شاخه‌های مختلف علم و هنر است.  

امکانات در تکنوپولیس (کارخانه گازی سابق)

تکنوپولیس گازی به تدريج به یک مرکز فرهنگی فراگیر تبدیل شد که میزبان وقایع مختلفی گرديد.

مغازه نجاری، کارخانه ذوب، کارخانه ماشین آلات، گاراژ برای تعمیر ماشین، رستوران، پيرايشگاه، کلینیک فقط تعدادی از امکاناتی بودند که در اين مکان ارائه می‌شد. مجتمع به طور کامل به وسیله‌ی شهر آتن تعمیر شده است.

به افتخار به شعراي یونان، هشت عدد از ساختمان‌هایی که در این منطقه فعالیت می‌کنند از نام شاعران بزرگ يونان برگرفته شده‌اند : آندرس امپیریکوس، اگلوس سیکلیانوس، یانیس ریتسوس، کوستیس پالاماس، تاکیس پاپات سونیس، و غیره. سمبل تکنوپولیس ” توپ هزار ساله” می‌باشد. نمایشگاه‌های بزرگ زیادی از جمله بعضی از تاسیسات در اینجا برگزار می شود.

جشن در تکنوپولیس
جشن در تکنوپولیس

محل زندگی در تکنوپولیس گازی

برای زندگی در این منطقه، ما آپارتمان‌های هنری آتینا را پیشنهاد می‌دهیم. این محل‌ها یک استخر روباز فصلی ارائه می‌دهند. آپارتمان‌های هنری آتینا در آتن قرار گرفته‌اند. این آپارتمان‌های شکیل و زیبا یک وان آب گرم داخلی نیز دارند. وای فای رایگان و پارکینگ خصوصی در اختیار ساکنان گذاشته می‌شود و مردم می‌توانند از آن لذت ببرند.

فستیوال موسیقی در تکنوپولیس آتن
فستیوال موسیقی در تکنوپولیس آتن

فستیوال موسیقی در تکنوپولیس آتن

پیرو جشن موفق سال‌هاي گذشته‌ی فستیوال موسیقی جاز تکنوپولیس آتن، شهر تکنوپولیس آتن و مرکز فرهنگی اوناسیس نیروهای خود را با هم ادغام کردند. در طی پنج روز بیش از 30 هزار نفر از آن بازدید کردند. این دو سازمان همکاری خود را برای شانزدهمین فستیوال موسیقی جاز تکنوپولیس آتن ادامه دادند. این جشنواره بین روزهای 25 و 29 ماه می برگزار می‌شود.

آنچه نباید فراموش کرد

در سال 1857 فرانکوس تئوفیل فرالدی مسئولیت روشن کردن آتن با گاز زغال سنگ را برعهده گرفت و تقریبا 60 سال، خیابان های آتن با گاز زغال سنگ روشن بود و شهرداری آتن برای اين تاجر فرانسوی یک حق امتیاز 50 ساله در نظر گرفتو

در سال 1938 مدیریت کارخانه گاز به شهرداری آتن انتقال داده شد. در سال 1999 اولین رخدادهای فرهنگی با ایده‌های برگرفته شده از کارخانه‌ی قدیمی میزبان شهر آتن شدند. شهر تکنوپولیس آتن تبدیل به بخشی از مسیر تاریخی واحد صنعتی شد و نهايتا در سال 2013 موزه گاز صنعتی تاسيس گرديد.

بازدیدکنندگان می‌توانند جاذبه‌های یک عصر قدیمی را با دودکش‌های قدیمی، پاتیل‌ها، محفظه‌هایی از کارخانه تجربه کنند. امروزه تکنوپولیس به عنوان یک پارک صنعتی و یک مرکز فرهنگی خدمت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *