کلیسای سنت دیمیتریوس یک معبد شگفت انگیز مملو از گنجینه ها

Loading...

کلیسای سنت دیمیتریوس

کلیسای سنت دیمیتریوس یک مکان دیدنی بسیار زیبا و خارق‌العاده در تسالونیکی است. کلیسای سنت دیمیتریوس به دلایل مذهبی، تاریخی و هنری به عنوان مهم‌ترین کلیسای شهر شناخته شده است. این بنا نمونه‌ی خوبی از معماری مذهبی دوره بیزانس می‌باشد. این کلیسا احتمالا بزرگتر از کلیسای جامع شهری است. کلیسای اولیه سنت دیمیتریوس در اوایل قرن چهارم قبل از میلاد ساخته شد. این کلیسا جایگزین یک حمام رومی در همین مکان شده بود.

کلیسای سنت دیمیتریوس
کلیسای سنت دیمیتریوس

تاریخچه زندگی سنت دیمیتریوس

سنت آگیوس دیمیتریوس حامی شهر تسالونیکی بود. در سال 1912 در زمان اولین جنگ بالکان، آگیوس حامی شهر شد. امروزه، خاطرات سنت دیمیتریوس هر ساله، به وسیله‌ی یک رژه و گردهمایی بزرگ با همراهی کل مردم شهر جشن گرفته می‌شود. او پسر فرمانده‌ی ثروتمند ارتش تسالونیکی بود و در دوران کودکی و نوجوانی به تحصیل پرداخت. آگیوس دیمیتریوس همچنین در دوران نوجوانی به ارتش ملحق شد و به عنوان یک افسر نظامی به فعالیت خود ادامه داد. زمانی که پا به سن جوانی گذاشت، بعلت اعتقاد مخفیانه خود به دین مسیحیت، تصمیم گرفت بصورت پنهانی یک مسیحی را غسل تعمید دهد. این کار به دلیل دین رایج بت‌پرستی در آن زمان ممنوع بود و پیروی از آیین مسیحیت منع شده بود.

زمانی که پدرش فوت کرد، امپراتور رومی به او دستور داد تا همه مسیحیان تسالونیکی را تعقیب کند و آنها را از بین ببرد. دیمیتریوس از انجام این‌ کار امتناع ورزید و ایمان خود به دین مسیحیت را با این کار آشکار و علنی نمود. بزرگان شهر به دیمیتریوس یک فرصت دیگر دادند و از او خواستند تا اعتقادات مذهبی خود را تغییر دهد و از دین مسیحیت باز گردد. اما او یکبار دیگر از انجام اینکار امتناع و تنفر خود را نسبت به بت‌پرستی ابراز کرد. از این‌رو، او را به زندان انداختند، به شدت شکنجه کردند و سرانجام دیمیتریوس در راه ایمان به خدا کشته شد. دیمیتریوس قبل از مرگش، تمام ثروتش را به فقرا پیشکش کرد. شجاعت و فداکاریش او را تبدیل به یک سِنت کلیسای ارتودوکس (یکی از سه شاخه اصلی مسیحیت می‌باشد) کرد و تاکنون نام او زنده نگه داشته شده است.

کلیسای سنت دیمیتریوس
کلیسای سنت دیمیتریوس

بنای اصلی کلیسای سنت دیمیتریوس

در سال 413 بعد از میلاد، یک کلیسای بزرگ‌ دارای سه راهرو بوسیله لئونتیوس (لئونتیوس پیلاتوس، امپراتور وقت روم شرقی) تاسیس شد. دو قرن بعد در سال 634 بعد از میلاد این کلیسا سوزانده و کاملا از بین رفت. کمی بعد از آن، یک کلیسای بزرگتر با پنج راهرو ساخته شد که امروزه هنوز این کلیسا پا برجاست و به عنوان بزرگ‌ترین کلیسای یونان به‌ شمار می‌رود. در سال 1493، در زمان اشغال ترک‌ها، یعنی در دوره‌ی حکومت عثمانی این کلیسا تبدیل به مسجد شد. تنها منطقه کوچکی برای مسیحیان در قسمت شمال‌غربی، یعنی جایی که مقبره خالی سنت برده شده بود، باقی ماند.

 در سال 1912، بار دیگر این مسجد را تبدیل به کلیسای مسیحیان کردند. این کلیسا دوباره در سال 1917، توسط آتش سوخت و متحمل خسارات گسترده‌ای شد. اما در دوره‌های بعدی این بنا بار دیگر نوسازی شد. سرانجام این کلیسا در سال 1949 دوباره شروع به فعالیت کرد.

زمانی که امپراتور کنستانتینِ بزرگ دست از تعقیب مسیحیان (سال 324 بعد از میلاد) برداشت و مسیحیت را به عنوان مذهب رسمی امپراتوری بیزانس اعلام کرد، مردم نیز به افتخار آگیوس دیمیتریوس یک کلیسای کوچک در مکان شهادتش ساختند. گفته می‌شود که آرامگاه سنت دیمیتریوس مقدس است و هزاران زائر هر ساله به اینجا می‌آیند و به عبادت می‌پردازند.

نمای داخلی کلیسا‌ی سنت دیمیتریوس
نمای داخلی کلیسا‌ی سنت دیمیتریوس

سرداب کلیسا

باستان‌شناسان در سال‌های 1930 و 1940 تحقیقات و بررسی‌هایی انجام دادند. آن‌ها به کاوش و حفاری در این منطقه پرداختند. نتیجه این تحقیقات، به صورت مستند در موزه واقع در داخل سرداب کلیسا نگهداری شود. سرداب سِنت، در پشت جایگاه مقدس قرار دارد و به وسیله راه ‌پله قابل دسترسی است. شاید مشهور‌ترین و جالب‌ترین بخش معبد، سرداب قدیمیِ زیر‌زمینی این کلیسا باشد.

سرداب دیمیتریوس در سال 1988 تبدیل به یک نمایشگاه شد. این نمایشگاه دارای بخش‌های مختلفی است. در قسمتی از این نمایشگاه مقاله‌هایی که از آتش‌سوزی قرن پنجم باقی مانده‌اند، وجود دارد. در این نمایشگاه همچنین مجموعه‌ای از مجسمه‌ها، ظروف‌ و سایر وسایل تزیینی مربوط به کلیسای سنت دیمیتریوس به چشم می‌خورد. در بخشی دیگر نسخه‌هایی خطی که به نوعی بازگوکننده‌ی تاریخ کلیسا هستند، به معرض نمایش گذاشته شده‌اند. عکس‌ها، برنامه‌ها و کپی‌هایی از کار بازسازیِ انجام شده در کلیسا بعد از سال 1917، نیز از دیگر مواردی است که در این نمایشگاه وجود دارد. شاید جالب‌ترین بخش نمایشگاه، خرابه‌های حمام رومی باشد. جایی که گفته می‌شود، سنت زندانی و شکنجه شده بود و سرانجام توسط سربازان رومی در همین مکان کشته شده است.

کلیسای سنت دیمیتریوس
کلیسای سنت دیمیتریوس

موازییک‌ها و نقاشی‌های دیوار کلیسا

سبک‌های معماری متفاوتی که در کلیسای آگیوس دیمیتریوس بکار برده شده‌ است، آن را از لحاظ هنر دینی منحصر بفرد می‌کند. این کلیسا یک مکان مقدس غیرمعمول به نام قبه، یعنی یک شش ضلعی همانند گنبد، درکنار سالن کلیسا دارد که مورد علاقه عموم مردم است. این مکان با نقره ساخته شده یا می‌توان گفت از نقره پوشیده شده است.

این کلیسای بسیار زیبا دارای موزاییک‌های شگفت‌انگیز دوره بیزانس می‌باشد که چهره‌ای از آگیوس دیمیتریوس و مردم شهر را ترسیم و مجسم می‌کند. بعد از آتش‌سوزی تعدادی از موزاییک‌هایی که به قرن هفتم میلادی مربوط می‌شد، مرمت گردید. اما تعدادی از موزاییک‌ها و نقاشی‌های دیوار در زمان آتش‌سوزی نابود شده بودند.

تعدادی از نقاشی‌های دیواری باقی‌مانده در قسمت جنوبی دیوار کلیسا اهمیت تاریخی دارند. بر روی اولین ستون جنوبی کلیسا، ترسیمی از آگیوس دیمیتریوس قرار دارد و یک اسقف اعظم در ابعاد کوچکتر که یک عود را نگه داشته است. این اسقف، اسقف تسالونیکی است. نقاشی به سال‌های 1360 تا 1380 برمی‌گردد و مرتبط به اختلاف در الهیات قرن چهاردهم می‌باشد.

زائران معنوی و گردشگران در زمان ورود به داخل این کلیسا حیرت زده می‌شوند. محراب چشمگیر آن ۴۳ متر طول داشته و بزرگ‌ترین محراب یونان به حساب می‌آید. فضای داخلی این کلیسا با ستون‌های مرمرین رنگین و چلچراغی خیره کننده در راهروی مرکزی تزئین شده است. مراسم باشکوهی برای دعا در روز‌های یکشنبه برگزار می‌شود.

تاریخ و معنویت حیرت‌انگیز این مکان به همراه مجسمه‌های باشکوه چشم هر بازدید‌کننده‌ای را به خود خیره می‌کند. این کلیسا یک چشم‌انداز منحصربه‌فرد از تاریخچه‌ی این مکان را در اختیار همه قرار می‌دهد. این مکان همه ساله، مهمان‌ها و متخصصان هنری و مذهبی زیادی، مخصوصا از مرکز و شرق اروپا و قسمت‌های مختلف دنیا به خود جذب می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *