کلیسای جامع مریم مقدس

Loading...

کلیسای جامع مریم مقدس

کلیسای جامع مریم مقدس ، در خیابان هیلدون قرار دارد. محلی که قبلا بنای کلیسای کوچکی مربوط به قرن یازدهم میلادی قرار داشته و حالا زیربنای این کلیسای زیبا شده است. ونیزی‌ها معبد کوچک این کلیسا را تخریب کردند و در فضای ایجاد شده انباری برای تامین نیازهای صومعه‌ی خود ساختند.

در دوره‌ی عثمانی، کلیسا توسط حاکمان عثمانی تبدیل به کارخانه‌ی ساخت صابون شده بود. در واقع در جایی که امروزه برج ناقوس را می‌بینید، محل جوشانیدن مواد مخصوص در دیگ ساخت صابون بوده است. مصطفی‌پاشا پادشاه عثمانی تصمیم گرفت معماری کلیسا را حفظ نماید و احترام خاصی به مریم مقدس داشت. همچنین تحت فشار جمعیتی از مردم جزیره‌ی کرت، تصمیم گرفت که نمادهای مریم مقدس را در محلی خاص نگهداری کند. اتاق مخصوص نگهداری روغن زیتون محلی بود که او برای نگه داشتن این نمادها انتخاب کرد. این اتاق همیشه نگهبان داشت و تعدادی شمع همیشه در آن روشن بودند.

کلیسای جامع مریم مقدس
کلیسای جامع مریم مقدس

افسانه‌ی مریم مقدس و کلیسای جامع

در افسانه آمده است که در اواسط قرن نوزده میلادی، مریم مقدس در رویای مردی به نام سرکاریس که مشغول کار در کارخانه‌ی صابون بود ظاهر شد و به او گفت که آنجا را ترک کند چون آنجا خانه‌ی اوست نه محلی برای ساخت صابون. سپس مرد صنعتگر آنجا را ترک کرد و تصویر مریم مقدس را با خود برد. مدتی کوتاه پس از آن فرزند پاشا در چاهی در قسمت جنوبی معبد افتاد و پاشا با ناامیدی تمام از مریم مقدس تقاضا کرد تا به او کمک کند و پسرش را سالم نجات دهد و در عوض پاشا کلیسا را به مسیحیان پس دهد. پسرش به سلامت از چاه بیرون آمد و به‌نظر می‌رسد پاشا به قولش عمل کرد و دستور به ساخت کلیسایی جدید داد.

کلیسای جامع مریم مقدس
کلیسای جامع مریم مقدس

بازسازی کلیسا

از سال 1830 تا سال 1841 یا همان دوره‌ی کوتاهی که مصری‌ها بر جزیره‌ی کرت سلطه پیدا کردند، کالتانیستا مردی اهل کلیسا مجوز ساخت یک کلیسای سنگی که دارای یک راهرو به همراه یک برج تک ناقوسه‌ی چوبی کوچکی بود، را گرفت.

با وجود تنش‌های موجود در بین انجمن‌های مذهبی، وقتی مسیحیان درخواستی برای اجازه‌ی بازسازی کلیسا را دادند، حاکم عثمانی جزیره تصمیم گرفت که حتی به آنان کمک مالی کند.

با وجود همه‌ی مشکلات و مسائل، ساخت کلیسا در سال 1860 به پایان رسید. در سال 1870 وقتی مقام اسقف کاتولیک در جزیره‌ی کرت بنیان نهاده شد، اولین اسقف بنام آلوییسیو کاناوو ( 1874-1889) رتبه‌ی کلیسای چانیا را به کلیسای جامع مریم مقدس ارتقا داد تا به تمام جمعیت کاتولیک ناحیه خدمت‌گذاری کند. این کلیسای جامع با سه راهرو ساخته شد که اسم تریماریتی از اسم یونانی آن نشات می‌گیرد.

کلیسای جامع مریم مقدس
کلیسای جامع مریم مقدس

راهروی مرکزی، جایی بود که به اسقف ایسودیا تئوتوکوس اختصاص داده شده است. راهروی سمت راست جایی بود که به سه سلسله مرتبه‌ی پدران و نگهبانان زبان یونانی اختصاص داده شده است. راهروی سمت چپ جایی بود که به آگوییس نیکولائوس اختصاص داده شده است.

کلیسای جامع کرت محل استقرار اسقف اعظم کاتولیک رومی است که اولین بار در سال 1213 ساخته شد و در سال 1874 توسط پاپ پیوس نهم بازسازی شد.

کلیسای جامع به‌خاطر خرابی هایی که در جریان تحولات 1897 اتفاق افتاد، دوباره بازسازی شد. تمام مخارج اين بازسازی از طرف تزار روسیه تقبل شد و این امر به‌خاطر تلافی بمباران شهر آکروتیری در یونان به‌وسیله‌ی روس‌ها بود، همچنین ناقوس کلیسا هدیه ای از سمت تزار روسیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *