کلیسای جامع شهری آتن

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

این کلیسا در سال های بین 1842 تا 1862 ساخته شده است و در خیابان متروپلیس و در میدانی با همان نام واقع شده است و جزو اولین کلیساهای  بزرگ و شهری  آتن به شمار می رود . شاه اوتون (othon) سنگ بنای ساخت کلیسا را در سال 1842 بنا گذاشت و توسط سه معمار و به مدت 20 سال  ساخت این  کلیسا طول کشیده است.

کلیسای جامع شهری آتن
کلیسای جامع شهری آتن

معماری کلیسا جامع آتن

معماران بزرگ آن دوران مانند هانسن ،  ززوس ، بولانژه و کالکوس در ساخت این کلیسا شرکت داشته اند . بسیاری از تزئیناتی که دراین کلیسا به کار برده بودند به مرور زمان از بین رفته اند ولی مقبره های مرمری آگيا فيلوتي (AGia Filothei) و پاتریک گریگوری پنجم همچنان باقی مانده‌اند. البته در این چند سال اخیر باز‌سازی وسیعی بر روی این کلیسا انجام گرفته است و تقریبا تعمیرات آن را کامل کرده‌اند.

در میدانی که کلیسا جامع شهری آتن در آن قرار دارد دو مجسمه تاریخی وجود دارد یکی مجسمه سنت کنستانتین یازدهم می‌باشد که آخرین امپراتور بیزانس بوده و دیگری مجسمه اسقف اعظم داناسکيونز  (Damaskinos) است که نائب السلطنه جرج دوم و نخست وزیر یونان در 1946 بود.

کلیسای جامع آتن
کلیسای جامع آتن

کاربری کلیسا 

از زمانی که این کلیسا ساخته شده است میزبان مراسمات مهمی بوده است؛ از جمله مراسم عروسی سلطنتی و تشيیع جنازه های چهره‌های مهم سیاسی و اجتماعی در این کلیسای بزرگ و مهم آتن انجام گرفته است . زمین لرزه‌ی بزرگی در سال 1999 باعث شد که بیشتر بنای این کلیسا آسیب جدی ببیند و از آن زمان کار مرمت و تعمیر ساختمان کلیسا شروع شد. و خدماتی را که در این کلیسا صورت می گرفت به کلیسای سنتي ديونيسيوس (Dionysius) محول گردید.

کلیسای جامع آتن
کلیسای جامع آتن

کلیساهای ارتدوکس در آتن تعدادشان زیاد می باشد. در واقع کلیساهایی با پلان مربعی شکل زیادی در این شهر وجود دارند که برای ورود به آن باید یک سری از قوانین را در لباس پوشیدن رعایت نمایید و به کسانی که در انجا به عبادت مشغول هستند احترام بگذارید. کلیسای جامع شهری اتن جزو کلیساهای ارتودوکس اصلی یونان  به شمار می رود.

کلیسای دیگری که در شهر اتن وجود دارد و ارزش این را دارد که از آن بازدید کنید کلیسای سنت جورج است که این کلیسا دارای برج ناقوس می باشد و در بلندترین نقطه شهر واقع شده است. گرچه کلیسای کوچکی است اما واقعا زیبا و دیدنی می باشد. کلیساهای متفاوت دیگری را می توانید در شهر آتن مشاهده نمایید.

کلیسای جامع آتن
کلیسای جامع آتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *