کلیسای جامع باسیلیکا سنت دیونیزوس در شهر آتن  

Loading...

کلیسای جامع باسیلیکا سنت دیونیزوس آئروپوگیت

کلیسای جامع باسیلیکا سنت دیونیزوس آئروپوگیت یک کلیسای کاتولیک رومی در آتن یونان می‌باشد. این  کلیسا در تقاطع خیابان پانپیزیمیتو با خیابان امیرو واقع شده است و به سنت دیونیزوس آرئوپگیت، شاگرد سنت پل و نخستین اسقف آتن اختصاص یافته است.

تاریخچه کلیسای جامع باسیلیکا

این کلیسا یک کلیسای باسیلیکا سه ردیفی و در سبک نئو رنسانس می‌باشد. معمار مشهور آلمانی ، لئوفون Klenze ، به دستور پادشاه اوتو یونان به عنوان طراح و سازنده این بنا انتخاب شد. با گذشت زمان معماری این بنا توسط معمار یونانی Lysandros Kaftantzoglou اصلاح شد، که پیشنهاد کرد کار ساخت کلیسا را  بدون دریافت هیچ مبلغی به اتمام رساند. در سال 1847 زمینی با پولی که از کاتولیک های رومی جمع‌آوری شده بود، خریداری شد. کلیسا در سال 1853 ساخته شد و در تاریخ 4 اوت ۱۸۶۵ افتتاح گردید.

کلیسای جامع باسیلیکا سنت دیونیزوس آتن
کلیسای جامع باسیلیکا سنت دیونیزوس آتن

این کلیسا دارای 38 متر طول و15 متر ارتفاع و 24 متر عرض می‌باشد و داخل کلیسا از نقاشی‌های زیبایی که بر روی دیوار  کشیده شده است، تزئین شده است. از زیباترین این نقاشی‌ها می‌توان به نقاشی‌های نیمه گنبدی قوس پیروزی اشاره کرد که ستایشگر سنت دیونیزوس می‌باشد و توسط نقاش ایتالیایی Rimini Guglielmo Bilancioni در سال 1907- 1836 به تصویر کشیده شده است.

داخل کلیسای جامع باسیلیکا سنت دیونیزوس آتن
داخل کلیسای جامع باسیلیکا سنت دیونیزوس آتن

ستون‌ها که قوس پیروزمندانه‌ای دارند زندگی چهار اونجلیسم (در سنت مسیحیت، چهار اونجلیسم عبارتند از  متیو، مرقس، لوقا و جان که نویسندگان چهار کتاب انجیل متی، مرقس، لوقا، یوحنا می‌باشند)  هستند را نشان می‌دهند. در مقابل قوس فاتحانه مسیح ، مسیح با انجیل در دست مجسم شده است. ​در گوشه سمت راست حضرت موسی کاغذ پوستی را نگه‌ داشته و در سمت چپ حضرت داوود چنگ می‌نوازد. ​در زیر آن‌ها سنت گرگوری بزرگ و سنت‌ آگوستین قرار گرفته اند. ​کف کلیسا با سنگ مرمر فرش شده‌است.​

کلیسای جامع باسیلیکا سنت دیونیزوس آتن
کلیسای جامع باسیلیکا سنت دیونیزوس آتن

پنجره‌های شیشه‌ای و رنگارنگ کلیسای جامع باسیلیکا

هشت پنجره شیشه‌ای رنگ‌شده در هر دو طرف کلیسا توسط مدیر کارگاه‌های سلطنتی، کارل دبوشر ( کارل Bouchet ) و توسط پادشاه لودویگ به باواریا اهدا شد. چهار پنجره راهروی راست کلیسا به ترتیب شیشه‌های سنت آمالیا ، پاپ سیکستوس (Sixtus) دوم ، پاپ تلسفروس (Telesphorus) ، سنت آتاناسیوس (Athanasius)، الکساندریا (Alexandria) و شیشه‌های منقوش راهروی چپ که سنت اوتو ، پاپ آنتروس (Anterus)، پاپ آناکلتوس (Anacletus) و سنت جان کریزوستوم را نشان می‌دهد.

پنجره های شیشه ای و رنگارنگ کلیسا
پنجره های شیشه ای و رنگارنگ کلیسا

این کلیسا دارای ۱۲ ستون ۵ متری از جنس  مرمر سبز از  Tinos می‌باشد. سمت راست و چپ ورودی اصلی دو کتیبه است، یکی به زبان لاتین، دیگری به زبان یونانی که یادبودی است از دیدار پاپ ژان‌پل دوم  از آتن در سال ۲۰۰۱.​ و در نهایت، سمت راست و چپ محراب دو منبر مرمرین قرار گرفته‌اند که توسط فرانتس جوزف از اتریش در سال ۱۸۶۹ به آتن اهدا شده است. در سال 1962 مراسم ازدواج شاهزاده  کاتولیک رومی سوفیا از یونان و دانمارک و جوان کارلوس اینفانته از اسپانیا در این کلیسا برگزار گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *