کلیسای آکروپویتوس

Loading...

کلیسای آکروپویتوس

کلیسای آکروپویتوس (که با نام کلیسای مریم مقدس نیز شناخته می‌شود) یکی از قدیمی‌ترین نمادهای مسیحیت در اروپا است. این مکان در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و از دیدنی‌های تسالونیکی است. نام فعلی این مکان در سال 1320 میلادی انتخاب شده است و به معنای «بدون دست» است. آکروپویتوس نامی غیر معمول است و به این معنی است که نماد این کلیسا به دست انسان ساخته نشده است و مخلوق مستقیم خداوند است. نماد این کلیسا تندیسی از مریم مقدس است و به قدری هنرمندانه ساخته شده بوده است که باعث شده چنین باوری در ارتباط با آن رواج پیدا کند. نه تنها نماد آن، بلکه تک تک اجزای این کلیسا را می‌توان یک اجزای یک گنجینه بزرگ دانست.

کلیسای آکروپویتوس
کلیسای آکروپویتوس

در سال 1430، این کلیسا توسط سلطان مراد دوم به یک مسجد تغییر کاربری داد؛ اما پس از پایان سلطه او، این بنا ماهیت اصلی خود را مجددا به دست آورد. در مدتی که این مکان به مسجد تبدیل شده بود، آن را با نام اسکی کامی می‌خواندند که به معنای مسجد قدیمی است.

ساختمان کلیسای آکروپویتوس

کلیسای آکروپویتوس در مرکز شهر و در خیابان آگیاس سوفیاس قرار گرفته است. این کلیسا بر روی بقایای یک حمام عمومی رومیان باستان ساخته شده است. داخل قصر به خاطر تندیس‌هایی که روی ستون‌های آن به کار گرفته شده است بسیار معروف است. این ستون‌ها سه راهروی اصلی این کلیسا را از هم مجزا می‌کنند. در قوس درونی میان این ستون‌ها و در گالری‌هایش کاشی‌هایی به کار رفته که به آن زیبایی بصری ویژه‌ای می‌بخشد. در بخش جنوبی این مکان هم نقاشی‌های چهل شهید ترسیم شده است که به حالت روحانی این فضا می‌افزاید.

کلیسای آکروپویتوس
کلیسای آکروپویتوس

بر اساس ظاهر کاشی‌ها و آجرها، تخمین زده می‌شود که زمان ساخت کلیسای آکروپویتوس به 450 تا 470 میلادی برسد. با در نظر گرفتن این امر، می‌توان نتیجه گرفت که این کلیسا، قدیمی‌ترین کلیسای باقی‌مانده در شهر است. این مکان یک مرتبه در قرن هفتم و یک مرتبه در قرن 14 تا 15 میلادی بازسازی شده است. کلیسای آکروپویتوس در زمان بیزانس با نام پانگیا توکوس شناخته می‌شد و به عبادت مریم مقدس اختصاص داشت. منابع رومی ذکر کرده‌اند مراسم مذهبی مخصوص این شهر توسط سنت دمتریوس در این کلیسا برگزار می‌شده است.

طراحي بناي کلیسای آکروپویتوس

این مکان 28 متر عرض و 36 متر طول دارد. سقف کلیسای آکروپویتوس از چوب است. انتهای شرقی آن دارای طاقی نیم‌دایره ای است و انتهای غربی آن دارای چند برج است. سه راهروی این کلیسا با ستون از هم جدا شده‌اند و دو راهروی جانبی، در بخش بالایی دارای دو گالری هستند. بخش شمالی و شرقی راهروها دارای دو عبادتگاه کوچک است. در شمال غربی کلیسا، راه‌پله‌ای وجود دارد که به بقایای گالری طبقه بالا می‌رسد. بقایای این کلیسا مجموعه‌ای غنی از نمادها و لوازم دکوری پایتخت‌های یونان است.

نماي داخلي از کلیسای آکروپویتوس
نماي داخلي از کلیسای آکروپویتوس

راهروهای سه دالان اصلی این بنا از سنگ مرمر ساخته شده است و درکاشی‌های آن هنر ناب قرن پنجم به چشم می‌خورد. شایان ذکر است که سقف فعلی این بنا از سقف اصلی آن کوتاه‌تر است و این تصمیم طی بازسازی‌های انجام گرفته بر روی کلیسای آکروپویتوس اتخاذ شده است. طراحی سقف اصلی به گونه‌ای بوده است که در طول روز بتواند نور را به درون سازه هدایت کند؛ اما این اتفاق با سقف فعلی به خوبی نسخه اصلی صورت نمی‌گیرد.
کلیسای آکروپویتوس یک مکان ایده‌آل برای افراد علاقه‌مند به تاریخ و هنر است. ظرافت معماری، عظمت بنا و شکوه هنر بشری در قالب یک عبادتگاه تجلی یافته است و در نقطه نقطه این مکان به چشم می‌خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *