کرامیکوس و گورستان قدیمی آتن

Loading...

کرامیکوس و گورستان قدیمی آتن

کرامیکوس در شمال غرب آکروپلیس قرار دارد . نام گذاری  کرامیکوس پس از جامعه سفالگران (کارامیس) که کل منطقه را در امتداد سواحل رودخانه اریدانوس اشغال کرده بود، برگرفته شده است. نام این منطقه  از “کارامیس ” گرفته شده است که به معنای سفال می باشد و به دلیل کارگاه‌های سفالی متعدد بود که قبل از تبدیل شدن به گورستان در این منطقه وجود داشتند و همه‌ی این‌ها به لطف خاک‌های رسی بود که در اطراف این منطقه یافت می‌شد​​​ و صنعت‌گران به این کار مشغول شدند  و در این منطقه زندگی می کردند.

نمایی زیبا از کرامیکوس
نمایی زیبا از کرامیکوس

طراحي بنا

 دیوارهای آتن که در قرن پنجم پیش از میلاد توسط تمیستوکلز (Themistocles) ساخته شده‌ بودند، منطقه را به دو بخش، بخش کرامیکوس داخلی و بیرونی تقسیم کردند. قسمت داخلی منطقه مسکونی بود در حالی که قسمت بیرونی در واقع گورستان بود که در بیرون دیوارهای شهر قرار داشت.​​​ این دیوار دارای دو دروازه بزرگ بود،دروازه دیپیلون  و دروازه مقدس بود ، در اطراف و خارج از اين بخش‌ها دو جاده مهم  آتن، قرار دارد.​​ در کنار اين دو جاده، و در خارج از دیوارهای شهر یعنی در بیرون  کرامیکوس گورستان رسمی شهر «Demosion Sema» قرار داشت.

 

کرامیکوس داخلی، مشاهده شمال غربی. دروازه مقدس در سمت چپ،دروازه دیپیلون در سمت راست.
کرامیکوس داخلی، نمای شمال غربی. دروازه مقدس در سمت چپ،دروازه دیپیلون در سمت راست

کاوش های باستانی درکرامیکوس

حفاری های که توسط باستان شناسان در سال 1997 انجام شده منجر به کشف قبرستاني شد که به طور مداوم از قرن 9 پیش از میلاد تا اوایل دوره رومی برای دفن مردگان استفاده می شد.

​حفاری و کاوش های اصولی درکرامیکوس در سال 1870 توسط جامعه ی باستان شناسی یونان تحت هدایت سنت کومانوودیس آغاز گردید و در طول دهه‌های بعد با همکاری باستان شناسان آلمانی A. Brueckner و F. Noack ادامه یافت. از سال 1913 تاکنون کرامیکوس توسط موسسه باستان شناسی آلمان کاوش شده است. باستان شناسان ستون‌های معابد، مجسمه‌های مرمر، بقایای ساختمان‌های عمومی، هدایای خاکسپاری و هزاران قبر را در این منطقه پیدا کرده‌اند.​​

نمایی از قبرستان کرامیکوس
نمایی از قبرستان کرامیکوس

مهم‌ترین بناهای تاریخی کرامیکوس عبارتند از :

پمپیون: یک ساختمان بزرگ با حیاط بزرگ که برای برگزاری جشن ها استفاده می‌شده است. در پمپیون اقلام مورد استفاده در مراسم Panathenaic (مراسمي که براي روشن کردن مشعل المپيک )نگه‌داری می شد.

حلقه قبر:با مقبره‌های تدفینی که در میان آن‌ها ستون سنگی هیگزو مشهور ( 410 پیش از میلاد ) و گاو مرمر در(338- 345 سال قبل از میلاد ) قرار دارد.​ ​​

خانه فواره :چشمه hypostyle در سمت چپ ورودی دروازه دیپیلون قرار داشت و آب مصرفی ساکنان شهر و مسافران را تامین می‌کرد. (در 304 – 307  قبل از میلاد ساخته شده بود.  یافته های کاوش های کرامیکوس در موزه کرامیکوس و موزه ملی باستان شناسی نمایش داده می شود.

​​خیابان مقبره: خیابانی که در آن می توانید سنگ قبر بسیاری از مردم و بزرگان آتن را ببینید

موزه کرامیکوس

موزه‌ای بسیار زیبا که در سال 1937 احداث شد. شگفت انگیزترین آثار باستانی و تاریخی در این موزه قرار دارد جالب است بدانید دراین موزه مجسمه کوروش نیز قرار دارد. که در زبان یونانی کوروس می گویند.​​ این موزه  در انتهای خیابان Ermou در نزدیکی تقاطع خیابان Peiraios قرار دارد.ساختمان این موزه کوچک و نئوکلاسیک است که بیش‌ترین مجموعه آثار مربوط به یونان باستان‌، از مجسمه‌های مرمری بزرگ تا مقبره‌ها، جواهرات، اسباب‌بازی و غیره را به خود اختصاص داده‌ است.

موزه شامل حیاط‌‌‌های داخلی و خارجی است که مجسمه‌های بزرگ‌تر در آنجا نگهداری می‌شوند.​بخش عمده این منطقه در حدود 7 تا 10 متر زیر سطح خیابان مدرن قرار دارد که در گذشته به دلیل انباشته شدن رسوبات از سیل Eridanos به زیر آب رفته‌ است.

​​

موزه کرامیکوس
موزه کرامیکوس

دسترسی به کرامیکوس

 کرامیکوس که در شمال غرب آکروپلیس و آگورا واقع شده است برای دسترسی به آن اگر خود را به منطقه موناستيراکی برسانید در آن جا سوار ایستگاه قطار شوید و به سمت شمال آگارا بروید و پایین تر از  ایستگاه مترو اینیشتاین در امتداد خیابان اروم در سمت راست این خیابان کرامیکوس قرار گرفته است. ​​امروزه تنها خرابه های آن باقی مانده است. شما می توانید خرابه های یکی از دروازه های قدیمی، دروازه دیپیلون را مشاهده کنید. همچنین ویرانه های یک پل قدیمی و بسیاری از دیوارها و پایه های قدیمی هنوز وجود دارد. که مهم ترین آنها بقایای دیوار Themistocleian (که مرز شهر را مشخص می کند) است. تامین آب یکی از ویژگی های مهم هر شهر بود و شما می توانید بقایای چشمه ای که این وظیفه  را به عهده داشت مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *