کتابخانه هادریان کتابخانه ای تاریخی در آتن

Loading...

کتابخانه هادریان آتن

کتابخانه هادریان در قسمت شمالی آکروپولیس واقع شده‌است. این کتابخانه  توسط امپراتور هادریان در سال ۱۳۱ میلادی ساخته شد. امپراتور هادریان که از ۱۱۷ تا ۱۳۸ بعد از میلاد فرمان‌روایی می‌کرد، یکی از طرفداران سرسخت فرهنگ یونانی بود و مرتبا از آتن بازدید می‌کرد.​هادریان می‌خواست پایتخت فرهنگی امپراتوری روم را بسازد و در طی دیدارهایش چندین پروژه ساختمانی از جمله ساخت کتابخانه بزرگ را آغاز کرد. کتابخانه  شامل یک فضای بزرگ، تقریبا چهارگوش و مستطیل شکل می باشد که باورودی آن در غرب ساختمان واقع شده  بود. .​این کتابخانه از ابتدا به  عنوان کتابخانه نبود، در واقع یک مجموعه فرهنگی، با سالن‌های سخنرانی، یک اتاق رونویسی، یک سالن کتابخانه معروف به Bibliostasio و احتمالا شامل یک تئاتر هم بود.

کتابخانه هادریان
کتابخانه هادریان

بررسی معماری کتابخانه هادریان

خود ساختمان کتابخانه در ضلع شرقی قرار داشت و کتاب هایی که در آن نگهداری می شد از جنس پاپیروس بود.​این مجموعه که در حدود ۱۲۰ متر طول و ۷۸ متر عرض دارد ،در اطراف یک باغ بزرگ مستطیلی با استخر ساخته شده‌بود. ​باغ با مجسمه‌های بزرگ مرمر و هادریان تزیین شده بود.​کف سالن‌ها با کاشی‌های مرمر موزاییک تزیین شده بود.

دیواره های غربی این کتابخانه از مرمر pentelic ساخته شده است. دیواره های شمال و جنوب و شرق از سنگ آهک درست شده اند. ساختمان هادریان از ابتدا کتابخانه نبود و در اوایل قرن نوزدم تبدیل به کتابخانه گردید. باستان شناسان  معتقد هستند که معماری این ساختمان شبیه معماری ساختمان های رومی می باشد.

کتابخانه هادریان
نمايي از بناي تاريخي کتابخانه هادریان

این کتابخانه در سال های 407 – 417 مورد بازسازی قرار گرفت زیرا  قبیله ژرمنی هرولی در سال 267 طی حمله ای که به هرولاس انجام داد ساختمان این کتابخانه را ویران نمود . امروزه می توان در اطراف آن بناهای ویران شده کلیساهایی که در دوران امپرواتوری بیزانس ساخته شده بود را مشاهده نمود همچنین در سده ی دوازدهم هم کلیسای دیگری در این ناحیه بنا گردیده اما اکنون چیزی از آن برجای نمانده است.

کتابخانه هادریان

کتابخانه هادریان

در قرن پنجم پس از میلاد مسیح یک کلیسای اولیه مسیحیان، مرکز پرستایل را اشغال کرد.​پس از نابودی آن، یک کلیسای دیگری  در قرن هفتم روی خرابه‌های آن بنا شد که به نوبه خود توسط کلیسای  مگال پانگیها در قرن یازدهم جایگزین شد و ​معبد دوم در سال ۱۸۸۵ توسط آتش نابود شد.​در طول اشغال عثمانی ساختمان به عنوان مقر فرماندار  و از سال ۱۸۳۵ به عنوان سربازخانه سلطنتی پادشاه اوتو مورد استفاده قرار گرفت.

اکتشاف مجموعه کتابخانه هادریان 

اولین حفاری ها در این محل توسط W. Doerpfeld و St. Koumanoudis در بخش مرکزی و شرقی بنای یاد شده صورت گرفت در واقع  بعد از آتش سوزی سال 1885 انجام گردید. ولی از اواسط قرن بیستم تحقیقات باستان شناسی در این مجموعه شدت گرفته است و مرمت و نگهداری کتابخانه هادریان زیر نظر سایت باستان شناسی  آتن در حال انجام است و پیشرفت های خوبی هم در پی داشته است.

کتابخانه هادریان
کتابخانه هادریان

امروزه مهم‌ترین باقیمانده کتابخانه هادریان یک بخش از دیوار بیرونی است که ستون‌های قرنتیان  بزرگ دارد.​همچنین ایوان بزرگی که به عنوان ورودی اصلی در حیاط داخلی بوده است از این بنا ی تاریخی به یادگار مانده است. متاسفانه گنجینه های فرهنگی بیشماری که در این کتابخانه وجود داشته است در پی حوادثی که در طول تاریخ بر آن گذشته است از بین رفته اند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *