پلاکا

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

پلاکا در آتن

 زیباترین ناحیه‌ی آتن در آکروپولیس

محله پلاکا (به یونانی: Πλάκα) یکی از جذابت ترین مناطق شهر آتن می باشد. اين محله قدیمی‌ترین محله آتن به شمار رفته و گاهی آن را «محله خدایان» نیز می نامند. پلاکا که در سراشیبی های آکروپولیس قرار گرفته است، تمام گردشگردان آتن را به خود جذب می کند. پلاکا با عمارت ها و خانه های نئوکلاسیک خود با سقف هایی از جنس کاشی قرمز، کوچه های کوچک پیچ در پیچ با پلکان خود، بالکن هایی با گل های استوایی، گل های شمعدانی و یاس از جاذبه ها به شمار می رود. در ادبیات یونان، پلاکا بارها به عنوان همسایه‌ی خدایان نامیده می‌شود و دلیلش صخره‌ی مقدس آکروپولیس واقع دربالای پلاکا می‌باشد.

“صخره ی مقدس خدایان” با مردم معاصر آتن همانند اجدادشان همان شوخی را می‌کند. گاهی اوقات در یک روز آفتابی همانند مردم آتن در کافه‌های خیابان آدریانو از نورخورشید لذت می‌برید. احساس می کنید آتنا، الهه ی زیبا و خردمند یونانی با لبخندی بر لب به آنها نگاه می‌کند.

پلاکا
نمايي زيبا از خيابان ها و کوچه هاي پلاکا

 سنت ها‌ي زيباي محله پلاکا

محله‌ی پلاکا در خاطرات نسل قدیمی آتن دارای جایگاه خاصی می‌باشد. در گذشته اینجا محله طبقه ی کارگر جامعه بود. زمانی که خانه‌ها هنوز بازسازی نشده بودند، بیشتر فیلم‌های یونانی مربوط به دهه 50 و 60 اینجا ضبط شدند. یکی از مشهورترین فیلم‌ های یونانی به نام “استلا” بود. این فیلم با بازی ملینا مرکوری و جورجیوس فونتاس در خانه ی مقابل حمام بادها ضبط شده بود. امروزه آنجا میزبان شعبه ای از دانشگاه های آمریکایی می‌باشد.

پلاکا در طی جشنواره های یونانی مهم ترین محل گردهمایی ها بود. هزاران نفر با لباس‌های مبدل عادت داشتند خیابان‌ها را بالا و پایین رفته، نقل و شیرینی پرتاب ‌کنند. این سنت هنوز هم وجود دارد اما شور و شوق قدیم در آن وجود ندارد. در دهه 60 اين ناحيه محل تولد موج جدیدی از موسیقی یونان شد. در کلوپ‌های کوچکِ موسیقی بنام “بیتس”، آهنگ سازها و خوانندگان یونانی زیادی برای اولین بار اجرایشان را بنمایش گذاشتند. سبک جدید موسیقی یونان از جریان موسیقی دهه ی 60 فرانسه و ایتالیا الهام گرفت. هنرمندان یونانی مشهوری در این محل ها شروع به کار کردند.

پلاکا
نمايي از ساختمان هاي قديمي در پلاکا

رستوران هاي محله پلاکا

 همچنين اين ناحيه بخاطر رستوران های زیادش نیز مشهور بود. این رستوران‌ها هنوز هم وجود دارند، مانند رستوران موسترو، پریولی تون تئون (باغ خدایان)، گروس توموریا و بسیاری دیگر. درطی دهه‌ی 70 اين محله تبدیل به مکانی شلوغ شد، خیابان‌ها، حوالی آرام قدیمی خدایان را ازبین بردند. بعد از دیکتاتوری سال‌ها طول کشید تا زیر نظر وزارت ملینا مرکوری، اين شهر بازسازی شود. تمام ویرانی شب زنده داری ها به منطقه پیره و تیسیو انتقال یافت. بیشتر رستوران ها در اطراف میدان فیلوموسون در خیابان کیفتینون واقع شده اند. رستوران‌هایی مانند پلاکا، بیزانس، و آکروپولیس در اطراف حمام بادها و روی پله‌های خیابان منیسیکلوس براحتی قابل رویت می‌باشند.

پلاکا
نمايي از يکي از رستوران هاي زيبا در پلاکا

دیدنی های محله‌ی پلاکا 

امروزه این محله دوباره چهره روستایی قدیمی خود را بدست آورده است و در آخر هفته های آفتابی و البته در طی تابستان بار  دیگر شلوغ می شود. گردشگران برای کشف جاذبه های آنجا به این شهر سفر می کنند؛ زیرا چیزهای زیادی برای دیدن دارد.

موزه ها و مناطق باستان شناسی پلاکا

موزه‌هایی همچون موزه بچه‌ها در خیابان کیداتینائون بهشتی برای کودکان است ودارای گالری نقاشی، اتاق اسباب بازی، زمین بازیست. موزه کانلوپولوس در سراشیبی شمالی آکروپولیس در خیابان تئوری‌ها و موزه ابزارهای مشهور یونان درهمان نزدیکی قرار دارد. یادبودهایی مانند لیسیکراتس، یادبودیست که توسط فرد ثروتمند آتنی به نام لیسیکراتس درسال 334 قبل ازمیلاد مسیح ساخته شد. بعداز اینکه او جایزه بهترین اجرا را که در تئاتر دیونیز حمایت مالی میکرد برد، آن را بنا کردند. منطقه‌های باستان شناسی مانند بازار یونان و روم، کتابخانه هادریان و حمام بادها و بقیه یادبودهای رومی اغلب توسط امپراتور رومی به نام هادریان ساخته شده است. آتالوس استائو که میزبان مجموعه بزرگی از چندین محصول مصنوعی می باشد در منطقه بازار باستانی بنا شده است.

یادبودهاي محله پلاکا

در زیر سراشیبی شمال شرقی آکروپولیس اولین دانشگاه آتن، یعنی دانشگاه کاپودیسترین واقع شده است. این دانشگاه بعد از اولین فرماندار دریموناکوس کاپودیسترینِ یونان به منظور گسترش خیابان سولو نام گذاری شده است. آن دانشگاه در سال 1837 درست بعد از استقلال یونان ساخته شده بود. اگر شما از سراشیب جنوبی آکروپولیس به سمت بالا قدم زنید، آنافویکا را خواهید یافت. آنافویکا مکانی هیجان انگیز با معماری جزیره کیلاکیدس ساخته شده است. خانه‌های سفید آنجا توسط خانه سازهای اهل آنافی که کاخ پادشاه اتو در قرن نوزدهم را ساختند ایجاد شدند. با قدم زدن در بین خیابان های پیچ در پیچ کوچک احساس خوبی می کنید. احساسی که بجای بودن در مرکز شلوغ پایتخت یونان، حس می کنید در جزیره کیلاکیدس یونان هستید. حس می‌کنید مانند میکونوس با خانه های سفیدش یا جزیره شگفت انگیز دیگری به نام پاروس در اژه هستید.

پلاکا
يادبودي از پلاکا

خرید کردن در پلاکا

پلاکا به عنوان یک جاذبه اصلی گردشگری مغازه های زیادی دارد. عمده ی خریدهای گردشگران در این مغازه‌ها موجود است؛ مانند مغازه‌های هنری یونانی، مغازه های پوستین و جواهر فروشی. اسامی خیابان اصلی برای خرید آدریانو، پاندروسو و هفاستو هستند. در این مغازه ها اجناس زیادی وجود دارد که می‌توانید به عنوان سوغاتی برای دوستان و نزدیکان خود بخرید.