پروپیلایا پیش دروازه بزرگ باستانی آکروپلیس آتن

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

پروپیلایا پیش دروازه بزرگ باستانی آکروپلیس آتن

پیش‌دروازه پروپیلایا یک دروازه بزرگ و مشهور است که در قرن ششم قبل از میلاد به عنوان دروازه‌ای برای ورود به آکروپلیس در آتن ساخته شد. پروپیلایا به دروازه‌های متعدد تاریخی، نئوکلاسیک و سبک رومانتیک اطلاق می‌شود که در اواخر قرن 18 و 19 ساخته شده‌‌اند و به عنوان دروازه ورودي به مکان‌های مقدس در یونان باستان به حساب می‌آمد و بیشتر‌شان به صورت راهرویی ستون‌دار و سرپوشیده بودند.

نمای پروپیلایا از داخل اکروپلیس آتن
نمای پروپیلایا از داخل اکروپلیس آتن

پیشینه پروپیلایا 

 سازنده و معمار این بنا فردی به نام نيسکيلس (Mnesikles) بود او ساخت بنا را در سال 437 قبل از میلاد شروع نمود، اما هرگز موفق نشد تا این بنا را کامل کند، زیرا جنگ پلوپنز که بین آتن و اسپارت‌ها در گرفت و باعث شد تا پروژه ساخت بنا متوقف شود. در ساخت این بنا به جای جنبه‌های دفاعی و امنیتی و ديگر جنبه‌های مذهبی و تزئینی توجه شده است و این بنا را از مرمر سفید و ترکیبی از دوریک و عناصر لونیکی ساخته شده است.

در زمان قديم این گونه تصور می‌شد که اگر دو نوع مختلف از ستون را روی یک نمای خارجی قرار بدهند مناسب و شایسته نیست. به همين خاطر ستون‌های دوریکی در بیرون و ستون‌های ایونیکی (شيوه‌هاي کلاسيک در معماري يونان هستند) در داخل آن ساخته شدند. دو ستون اصلی در بیرون وجود داشتند که از فضای بزرگی که مابین آن‌ها بود، گاری‌ها و حیوانات دیگر می‌توانستند رفت و آمد کنند. 

نمای شمالی پروپیلایا پیش دروازه آتن
نمای شمالی پروپیلایا پیش دروازه آتن

 همچنین ​​در هر دو طرف شیب مرکزی بنا، راهرویی برای مردم پیاده وجود داشت تا از ازدحام جمعیت جلوگیری شود .​ طرف غربی این بنا به طور کامل تکمیل شد که از این قسمت به عنوان یک گالری ( گالری تصویر ) در دوران رومی استفاده می‌شد. در اين گالري نقاشی‌ها و  تابلوهای چوبی از برخی هنرمندان آن زمان به نمایش گذاشته می‌شد.

هنوز مشخص نیست که نيسکيلس (Mnesikles) ابتدا جناح شمال غربی را طراحی کرده يا جناحي ديگر را. در انتهای یکی از پلکان‌های این بنا یک مجسمه برنزی از آتنا قرار دارد. مجسمه آن قدر بزرگ است که می توان از داخل دریا آن را دید .

خسارت‌های وارده بر پروپیلایا

ایرانیان در سال 480 قبل از میلاد به آکروپلیس خسارت زیادی وارد نمودند و بعدها ترک ها نیز به این شهر خسارت‌های زیادتري زدند. اما با این حال همچنان می‌توان باقیمانده‌های این بنای عظیم و مشهور را مشاهده نمود. بسیاری از گنجینه‌هایی که در این منطقه باستانی یافت شده است در موزه ملی یونان نگهداری می‌شود.

اگرچه در طول سالیان دراز تلاش‌هایی که در زمینه تعمیر آکروپلیس به کار گرفته نا‌موفق بوده است.  اما در سال 1975 دولت یونان پروژه‌ی اصلی باز‌سازی را آغاز نمود که در اواسط دهه‌ی 1990 تنها 40 درصد آن کامل شده بود.

نمای غربی پروپیلایا پیش دروازه آتن
نمای غربی پروپیلایا پیش دروازه آتن

  این پیش دروازه جدید به جای دروازه‌ی قدیمی دیگری است که در این مکان قرار داشت و بر روی محور شرقی – غربی ساخته شده بود. هرچه به این بنا نزدیک می‌شوید می‌توانید عظمت و تاثیر‌گذاری آن را مشاهده کنيد. وقتی که وارد پروپیلایا می‌شويد  و با ستون‌های بزرگ احاطه می‌گرديد، آن وقت است که به هنر و نبوغ سازندگان آن پی خواهید برد. اگر چه اين بنا امروزه ویران شده است ولي باز هم تاثیر ‌گذاری خودش را دارد .  

پروپیلایا پیش دروازه آتن
پروپیلایا پیش دروازه آتن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *