ویلای آلاتینی

Loading...

ویلای آلاتینی

در حومه جنوب‌غربی کالاماریا (شهر کالاماریا در نزديکي شهر تسالونيکي در کشور یونان واقع شده است) مسافران خانه‌ها و ویلاهای قدیمی بسیار زیادی را خواهند دید. بسیاری از این ویلاها توسط معماران ایتالیایی و در سبک نئوکلاسیک طراحی شده‌اند. یکی از قدیمی‌ترین و زيباترين ویلاها در این منطقه، ویلای آلاتینی است که توسط معمار ایتالیایی، ویتالیانو پوسلی در سال 1896 طراحی و ساخته شده است. لازم به ذکر است که ویتالیانو پوسلی همان کسی است که آسیاب آلاتینی را طراحی کرده بود. ویلای آلاتینی در سرزمینی بسیار زیبا قرار گرفته است و در اصل متعلق به یک خانواده یهودی ثروتمند بوده است که عضوی از جامعه مرفه یهودی تسالونیکی بوده‌اند. از سال 1926، از ساختمان ویلا آلاتینی به عنوان دانشگاه استفاده می‌شده است.

ویلای آلاتینی
ویلای آلاتینی

تاريخچه

خاندان آلاتینی یکی از قوی‌ترین کسب و کارها را آن زمان در اختیار داشتند و این خانه نیز، بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین خانه در زمان خودش بود. این ویلا در مرکز دشتی بزرگ قرار گرفته و به خاطر داشتن آجرهایی با رنگ قرمز، جلوه بسیار خاصی دارد که در نوع خود بينظير است. از سال 1909 تا 1912 سلطان عبدالحمید دوم پس از انقلاب شاهزادگان ترک به این مکان تبعید شده بود.

این مکان در سال 1926 تبدیل به دانشگاه تسالونیکی شد و یک سال بعد، از آن به عنوان بیمارستان نظامی مورد استفاده قرار گرفت. از سال 1979 این کاخ تبدیل به وزارتخانه شد. در سال 2011 و پس از اجرای برنامه کیلیکراتیس، استفاده از این مکان به عنوان وزارتخانه پایان یافت و اداره این مکان به سازمان‌های خودگردان منطقه‌ای واگذار شد. امروزه از این بنا به عنوان مقر فرمانداری مقدونیه مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیدن این مکان زیبا و تاریخی را نه‌تنها به خاطر هنر و معماری خود بنا، بلکه به دلیل زیبایی مناظر اطراف آن توصیه می‌کنیم.

ویلای آلاتینی
ویلای آلاتینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *