نوازشگاه هرودس آتیکوس

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

نوازشگاه هرودس آتیکوس

نوازشگاه هرودس آتيکوس به‌اندازه‌ی تاریخ یونان، زیبا و باعظمت است. اين نوازشگاه هرودس آتیکوس (اودئون) بر انتهای غربیِ سراشیبی جنوبی آکروپولیس قرارگرفته است.این سومین نوازشگاهِ ساخته‌شده در آتن باستان پس از نوازشگاه پریکلس در سراشیبی جنوبی (قرن پنجم) و نوازشگاه آگریپا در آگورا باستان (15 قرن پیش از میلاد) است.

زمان هاي کهن

اودئون در زبان یونانی سالن نمایش یا سالن نوازش معنی می‌دهد و اودئون هرودس آتیکوس سومین سالن نمایش از این‌ دست است که در شهر آتن ساخته‌ شده و در آن رد پای هنر رومی به‌ وضوح دیده‌ شده و می‌توان آن را از آثار مشابه تئاتر «دیونیسوس» (Dionysos) قلمداد کرد. پروسه­ ی ساخت‌وساز این بنای تاریخی در طول قرن دوم پس از میلاد توسط تیبریوس کلادیوس هرودس آتیکوس، فرزند مشهور و نیکوکار یک خانواده مهم آتنی، موردحمایت مالی قرار گرفت؛ او در آنجا نمایشی را برای بزرگداشت یاد و خاطره همسرش، ریگیلا که در سال 160 میلادی مرد،  اجرا کرد. تاریخ دقیق ساخت آن معلوم نیست، اما قطعاً پس از مرگ ریگیلا و سال 174 میلادی، یعنی هنگامی‌که پازانیاس جهانگرد و جغرافیدان از آتن دیدن کرد و از مشاهده­ ی این بنای تاریخی شگفت‌زده شد و آن را بسیار تحسین کرد، ساخته‌شده است.

نوازشگاه هرودس آتیکوس
نمای بیرونی نوازشگاه هرودس آتیکوس

تاریخچه بنا

در سال‌های بعد، آتن آنقدر گسترش یافت که نوازشگاه را باید جزء آن بدانیم. دیوار جنوبی آن، در قرن سوم پس از میلاد ساخته شده است.

در قرن چهاردهم، دیگر قسمت دیوار پایینی این بنای باستانی به خاطر وجود تل های خاک بر روی آن قابل مشاهده نبود و جهانگرد ایتالیایی نیکولا دا مارتینی فکر کرد که آن یک پل است. به خاطر نوازشگاه بود که کی فاویروس و سربازانش در طول محاصره‌ی آکروپولیس توسط ترک‌ها وارد آنجا شده و مواد غذایی و باروت به یونانیانِ تحت محاصره رساندند. حفاری‌های این بنای تاریخی در اواسط قرن نوزدهم توسط انجمن باستان‌شناسی و باستان‌شناس کِی پاتیکاس آغاز شد.

بنای اصلی این مجموعه حدود صد سال پس از ساخته‌ شدن در جریان حمله «ارولوی» (Erouloi) در سال 268 میلادی تخریب شد. در دوره‌های بعدی و در زمان تصرف یونان توسط امپراتوری عثمانی، آسیب‌های بیشتری به این مجموعه وارد شده و سرانجام در فاصله سال‌های 1898 تا 1900 میلادی مرمت‌هایی در این مجموعه انجام‌ شد.

 

نوازشگاه هرودس آتیکوس
عکس تاریخی از نوازشگاه هرودس آتیکوس

ساختمان بنا

در این بنا سه‌ طبقه از قوس‌ها و طاق‌های رومی استفاده‌ شده و بنا در اصل دارای 3 طبقه و با پوششی از چوب و سقفی کاشی‌ کاری شده است. میدان و جایگاه اصلی گروه نوازندگان، امروزه به شکل دایره اي ناقص درآمده و با روکشی از سنگ مرمر سیاه‌ و سفید پوشیده شده است و میزبان بسیاری از فستیوال‌های موسیقی بوده و می‌تواند تا 5000 تماشاگر را در خود جای دهد.

این بنا با ساخت و سازی مستحکم و استوار که سنگ‌تراشی آن خیلی چشمگیر نبود ساخته شد. هر دو سطح دیوار با بلوک‌های سنگی پر منفذ پوشانده شدند، درحالی‌که دیوار داخلی با سنگ‌های تراش‌خورده‌ی معدنی ساخته شده است. نشستگاه (جای نشستن تماشاچیان) نیم دایره‌ای آن 76 متر قطر داشته و از تخته‌ سنگ ساخته‌شده است و توسط یک راهرو با عرض 1.20 متری به دو بخش (مسیر عبور افراد که قسمت بالایی و پایینی نشستگاه را از هم جدا می‌کند) تقسیم‌شده که هر قسمت 32 ردیف صندلی دارد که این صندلی­ها از سنگ مرمر سفید ساخته‌ شده‌اند. همچنین نیم‌دایره‌ی جایگاه ارکست با 19 متر قطر، با سنگ مرمر سفید سنگفرش شده است.

نمايي از سالن تئاتر نوازشگاه هردوس آتيکوس

طراحي بنا

این صحنه مرتفع شده و دیوار آن تا 28 متر بالاتر نگاه داشته شده و بر فراز سه سطح گسترش‌یافته است. دهانه‌های قوسی شکل جزء تزیینات بخش بالای دیوار می‌باشند، درحالی‌که قسمت پایین آن شامل چندین ایوان سه ستونه و طاقچه‌هایی برای قرارگیری مجسمه‌ها که یک ویژگی سنتی از تئاترهای رومی است،  می­باشد. در دو سمت صحنه، راه ­پله­ هایی برای بالا رفتن تا قسمت بالایی تماشاچیان وجود دارد. یک گالری به نام متاسکنیو در جلوی دیوار صحنه ی بیرونی قرارگرفته است.

کف‌های موزاییک با طرح‌های هندسی و خطی، ورودی‌های راه‌پله‌ها و ورودي صحنه نمايش را پوشانده است. این بنای تاریخی یک ساخت‌وساز بسیار پرخرج بود و اغلب باستان شناسان مدعی هستند که از چوب سدار برای سقف استفاده‌شده است. به نظر می­‌رسد که سقف نشستگاه با 38 متر شعاع، هیچ‌گونه تثبیت‌کننده‌ی داخلی ندارد؛ زیرا هیچ اثری از چنین تثبیت‌کننده‌هایی وجود نداشته و باید گفت که چنین دستاوردی در ساخت‌وساز حتی امروزه نیز منحصربه‌فرد و مشکل است. باید گفت معماری این بنا بسیار شگفت­ انگیز است. از سمت شرق، نوازشگاه به گالری اومنس، یک عمارت سقف دار با قدمتی در حدود سه قرن قبل از ساخت نوازشگاه (197-159 قبل از میلاد) متصل است؛ این عمارت توسط اومنس پادشاه پرگامون ساخته‌شده است.

نوازشگاه هرودس آتیکوس
نمای داخلی نوازشگاه هرودس آتیکوس در آکروپولیس
 

بازسازی بنا

در سال 1922 نیز عملیات بازسازی در اودئون هرودس آتیکوس آغاز گشت. این بنای تاریخی در بین سال‌های 1952 تا 1953 با استفاده از سنگ مرمرِ بازسازی شد. از سال 1957 میزبان جشنواره­ های هنری (کنسرت، اجرای نمایش های باستانی، و غیره) بوده است و برای اجرای برنامه‌های موسیقی گروه ارکستر آتن و همچنین گروه تازه تأسیس اپرای ملی یونان استفاده‌ شده و بسیاری آثار مشهور موسیقی جهان از موسیقی‌دانان نامداری مانند بتهوون در آن اجرا شده است.

 در همین دوران از محوطه باستانی فوق برای برگزاری بسیاری از رویدادها و اجتماعات نیز استفاده‌ شده و در طول جنگ جهانی دوم و زمانی که آلمان‌ها در فاصله سال‌های 1941 تا 1944 میلادی این منطقه را در تصرف خود داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *