میدان موناستیراکی

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

میدان موناستیراکی

ميدان موناسیتراکی نام صومعه‌اي قديمي و یک محله بازار کک (یوسوروم) در شهر قدیمی آتن بود و امروزه یکی از مناطق خرید اصلی به شمار می آید. موناسیتراکی نام یکی از بزرگترین صومعه در آتن بود که بسیاری از این صومعه ها بزرگ در حفاری های باستان شناسی در قرن نوزدهم تخریب شد و تعداد کمی از این مجموعه ها باقی مانده است و تنها صومعه باقی مانده همین موناسیتراکی به معنی (صومعه کوچک) نام گذاری شد و در نهایت محله اطراف این صومعه هم همین نام را گرفت و به محله موناسیتراکی مشهور شد. کلیسای موناسیتراکی فضای داخلی غنی شده با تزئین‌های زیبا و طاق زیبایی با رنگ آمیزی است و در سال 2007 بازسازی شده است.

 صومعه موناستیراکی 

موناستیراکی در گذشته یکی از بزرگترین صومعه های آتن بود. بیشتر قسمت‌های این صومعه بزرگ در طی حفاری‌های باستان شناسی قرن نوزدهم تخریب شد. بنابراین چیز زیادی از آن باقی نماند و به طرز طعنه آمیزی آن را «موناستیراکی» به معنای «صومعه کوچک» خطاب کردند که بعدها این نام به یک محله داده شد.

کلیسای بازمانده که بنام کلیسای «پانتانسا» معروف است در قرن هفدهم میلادی در محل یک کلیسای قدیمی ساخته شد که قدمت آن احتمالا به قرن دهم باز می گردد. فضای داخلی کلیسای موناستیراکی بسیار زیبا آراسته شده و یک طاق نقاشی شده قشنگ هم وجود دارد.

میدان موناستیراکی
میدان موناستیراکی

مسجد زیستاراکیس

در گوشه سمت چپ میدان موناستیراکی مسجدی با یک سقف گنبدی شکل بزرگ و سه طاق مشابه کوچکتر قرار دارد. در قرن هجدهم زمانی که یونان در اشغال حکومت عثمانی بود، فرماندار محلی این قسمت به نام زیستاراکیس (به ترکی : جیزدری) این مسجد تاریخی را برای عبادت مسلمانان بنا نمود. سال 1759 هنگام ساخت این مسجد، زیستاراکیس دستور داد یکی از ستون های باقی مانده معبد المپیای زئوس را جدا کرده و آن را برای ساخت مسجد به کار گیرند.

آتنی ها معتقد بودند که تخریب ستون ممکن است نفرینی باستانی را بر آن ها وارد کند به همین دلیل زیستاراکیس را مقصر طاعونی می‌دانند که در همان سال شیوع پیدا کرده بود. زیستاراکیس به زودی از قدرت خلع شد و او را با سم کشتند.

در نهایت وقتی که یونان در اوایل قرن نوزدهم استقلال پیدا کرد، دولت وقت این بنا را غصب کرده و مناره آن را تخریب کرد. امروزه این مسجد بخشی از موزه هنرهای معاصر لندن محسوب می شود و داخل آن یک مجموعه سفالی چشم نواز وجود دارد.

مسجد زیستاراکیس
مسجد زیستاراکیس

از گذشته تا امروز

اکنون موناستیراکی نام یک منطقه معروف آتن است که از میدان موناستیراکی در انتهای خیابان آتیناس تا تیسون ادامه دارد. این منطقه بخش بزرگی از ناحیه «پلاکا» را تشکیل می دهد. نام قدیمی این منطقه به دلیل وجود یک کلیسا کنار میدان موناستیراکی، «موناستیریون» بود. کلیسای نزدیک میدان، امروزه «کومیسیس تئوتکو» نام دارد. ایستگاه متروی موناستیراکی آتن و ورودی اصلی بازار کک نیز جنب میدان قرار دارند.

کلیسای موناستیراکی
کلیسای موناستیراکی

بازار کک

در روزگاران گذشته به بازار کک، «یوسوروم» گفته می شد که برگرفته از نام یک مرد فروشنده قالیچه بود که اولین بار کسب و کارش را در این محل راه انداخته بود. ستاوروس زارخاکس یکی از خوانندگان معروف یونانی، آهنگی به نام «یوسوروم» را در دهه 60 میلادی منتشر کرد. بازار اصلی کک آتن در نزدیکی میدان اویسینیاس کنار خیابان هفاستو قرار دارد. سوغاتی هایتان را می توانید آن جا تهیه کنید و اگر بازدیدی از آن جا داشته باشید با صندوق های قدیمی خوش ساختی هم روبرو خواهید شد. در آن­جا می توانید فروشگاه های اصلی کفش، پوشاک و آلات موسیقی را مشاهده کنید. چند فروشگاه خوب کتاب های دست دوم را نیز در همان خیابان پیدا می شوند.

در طول خیابان آدریانو، روبروی آکروپولیس و ایوان اتالوس یکی از بهترین مکان ها برای تمدد اعصاب در یکی از کافه ها و رستوان های آن و لذت بردن از منظره کلیسای آگیوس فیلیپوس با ساعت معروفش  است که ناقوس آن سر هر ساعت به صدا در می آید. در میدان موناستیراکی، کنار مسجد زیستاراکیس، روبروی خیابان آرئوس کتابخانه رومی هادریانوس قرار دارد.

بازار کک
بازار کک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *