میدان آریستوتلوس تسالونیکی

Loading...

میدان آریستوتلوس تسالونیکی

یونان دارای شهرهای بسیار زیبایی است که میادین اصلی در آن‌ها زندگی را به شهر تزریق می‌کنند. یکی از مشهورترین میادین یونان، میدان آریستوتلوس است که در شهر تسالونیکی (سالونیک) قرار دارد. این میدان در مرکز شهر قرار گرفته است و طرف دیگر آن به اسکله‌ای در خلیج ترمایکوس متصل است. این میدان به قدری برای این شهر اهمیت بالایی دارد که در محاورات مردم منطقه و یا مسافران، به جای اسم شهر تسالونیکی، از اسم این میدان استفاده می‌کنند.

تاريخچه

تاریخ این شهر به دو بخش پیش از آتش‌سوزی بزرگ و پس از آن تقسیم می‌شود. تسالونیکی پیش از آتش‌سوزی فاقد المان‌های معماری غربی بود و بدون هیچ رویه خاصی در حال گسترش بود. پس از آتش‌سوزی بزرگ سال 1917 در یونان، ارنست هبرا که معماری فرانسوی بود، مامور طراحی مجدد تمام محوطه مرکز شهر شد و او با علم به اهمیت تاریخی این بخش، میدان آریستوتلوس را در قلب طرح خود جا داد.

میدان آریستوتلوس
تلفیقی از معماری باستانی یونان و معماری نوین اروپا، با چاشنی دریا و کوه

اهمیت میدان آریستوتلوس

میدان آریستوتلوس حلقه اتصالی میان بافت تاریخی و بافت مدرن شهر تسالونیکی است. معماری این میدان تلفیقی از معماری روم شرقی و معماری نوین غربی است. شاید به همین دلیل است که تسالونیکی در سال 1997 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد.

این میدان در نزدیک‌ترین نقطه شهر به دریا قرار دارد و اطراف آن پر از فضاهای باز و عمومی است. اطراف این میدان را ساختمان‌های قدیمی بازسازی شده و کافه‌ها فرا گرفته‌اند. کافه‌های این بخش شهر فضایی راحت و دلنشین دارند و مسافران می‌توانند در آن‌ها با آرامش تمام قهوه بنوشند و به منظره افق بی‌پایان دریا نگاه کنند. مهم‌ترین ساختمان‌های اطراف میدان هم عبارتند از هتل قصر Electra و سالن سینمای Olympion که هر ساله میزبان فستیوال بین‌المللی فیلم تسالونیکی است.

دیگر جنبه اهمیت این میدان برای شهر تسالونیکی در این است که میدان آریستوتلوس تنها محل غیر سرپوشیده عمومی با ابعاد وسیع در مرکز شهر است. به همین دلیل، این مکان محل گردهمایی بسیاری از مناسبت‌های سالانه، ملاقات مردم با هم، تفریح و قدم زدن شهروندان و توریست‌ها است.

میدان آریستولتوس مثالی از معماری پیش‌طراحی شده است و در عین حال در ساخت آن به این امر توجه شده است که نمایی از کوه المپیوس پیش چشم ناظران باشد. جشن‌های مربوط به کریسمس و فستیوال‌های مختلف در این میدان بسیار باشکوه و زیبا برگزار می‌شوند و خاطرات خوبی برای مسافران به جا می‌گذارد.

نمايي از میدان آریستوتلوس
نمايي از میدان آریستوتلوس

ساختار میدان آریستوتلوس

این میدان بدون شک یکی از زیباترین میادین کشور یونان است. از آن‌جا که محوطه آن با قوسی به سمت دریا ساخته شده، این مکان به محل محبوب مسافران و شهروندان تبدیل شده است. کافه‌های آن همیشه شلوغ است و مردم زیادی در جای جای آن دیده می‌شوند. شکل هندسی و محل قرارگیری میدان  آریستوتلوس به گونه‌ای است که نسیم دریا در تابستان در سرتاسر آن بوزد و به فرح و خوشی و مسافران بیافزاید. میدان آریستوتلوس نه تنها در طول روز، بلکه در شب هم به همان اندازه زیباست و زندگی در آن جریان دارد. معماری زیبا و نورپردازی هارمونیک آن، فضا را بسیار دلربا و رویایی می‌کند.

شما می‌توانید برای اقامت در این شهر پر زرق و برق در هتل شهر که در نزدیکی میدان آریستوتلوس است بمانید. اما در صورتی که قصد دارید لذتی تمام و کمال از سفر به یونان داشته باشید، می‌توانید در هتل پنج ستاره Excelsior  اقامت داشته باشید و یک لذت تمام عیار را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *