موزه یهودی در آتن

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه یهودی یونان

موزه یهودی یونان در سال 1977 احداث شد. این موزه شواهد مادی 2300 سال زندگی یهود در یونان را جمع آوری کرده، نگهداری می‌کند، و به نمایش می‌گذارد. کلکسیونی که روز به‌روز بر تعداد آن افزوده می‌شود، شامل هفت و نیم هزار محصول مصنوعی، عکس، سند، و آرشیو می‌باشد. و همچنین شامل موارد مختلف مربوط به زندگی بومی، مذهبی و همچنین مسیر تاریخی یهودی‌های یونان می‌شود.

درست در کناره ناحیه‌ی پلاکای قدیم آتن، در یک ساختمان شخصی کوچک تنها چیزی که باقی مانده است میراث یهود می‌باشد. محصولات مصنوعی که نمایش داده می‌شود از سال 1970 توسط متصدیان و داوطلبان خستگی‌ناپذیر موزه جمع‌آوری و ذخیره شده است. بخاطر فداکاری این افراد است که موزه یهودی یونان اکنون در میان بهترین موزه‌های یهودی در اروپا قرار گرفته است.

ایده ایجاد موزه ابتدا در سال 1970 توسط اعضای جامعه یهودی آتن ارائه شد. از سال 1977 تا سال 1993، یکی از بنیان‌گذاران و مدیران موزه، بنام نیکولاس استروالاکیس شروع به جمع‌آوری و نگهداری محصولات مصنوعی کرد. امروزه آن محصولات در یک نمایشگاه چشم گیر ارائه می‌شوند. محصولات تاریخ ثبت نشده و نسبتا نا آشنای یهودان یونان را نمایش می‌دهند. موزه در اصل در یک ساختمان قدیمی در همان نزدیکی بود، اما در سال 1998 به محل اخیر انتقال یافت. بازدیدکننده‌ها در قسمت ورودی موزه با یک راهنمای خوش مشرب برخورد می‌کنند که آنها را به قسمت‌های مختلف موزه هدایت می‌کند.

موزه یهودی یونان
موزه یهودی یونان

 

ساختمان موزه

ساختمان جدید موزه شامل یک کلکسیون غنی در فضایی به اندازه 800 متر مربع می‌باشد. نمایشگاه‌ها در چهار طبقه ارائه شده ‌اند. اگرچه بعلت پلکان مارپیچ موزه، احساس می‌کنید هفت یا هشت طبقه وجود دارد! تمام طبقات، قسمت‌ها و موضوعات مختلفی دارند. تمام فضای زمین موزه برای بخش های مختلفی سازمان دهی شده‌اند: فضایی برای نمایشگاه دائمی کلکسیون‌ها، برای نمایشگاه‌های موضوعی، برای نمایشگاه‌های دوره‌ای، برای گالری هنر معاصر و یک اتاق ویدیویی. این موزه همچنین شامل محوطه‌ای برای برنامه‌های آموزشی، کتابخانه‌ی تحقیقاتی، آرشیو عکس و یک لابراتوار نگهداری و یک فروشگاه سوغاتی می‌باشد.

طبقات مختلف موزه

بازدید از موزه از طبقه همکف آغاز می‌شود. در طبقه همکف ورودی پرستشگاه یهودی در پاترس را خواهید یافت که از آنجا به داخل موزه انتقال یافته است. این ورودی پرستشگاه پاترس تعمیر شده است. در سطح اول، زمینه بر اساس جشن‌های مختلف یهودی می‌باشد. کلکسیون جشن‌های مختلف شامل محصولات مصنوعی مذهبی، شکلات‌های سنتی و همچنین سینی مواد خاص عید فصح می‌باشد. عید فصح یا عید فطیر از مهم‌ترین اعیاد یهودیان است که یادبود رهایی قوم بنی اسرائیل از قید اسارت فرعون در مصر، و حرکت آنها به سوی صحرای سینا می‌باشد. ‌در طول تاریخ یهود همیشه این عید را گرامی داشته و آن را برپا داشته‌اند.

نمایشگاه آثار خاصی از منسوجات قلاب‌بافی، تذهیب سنتی و صندوق‌های چوبیِ نقاشی شده را به نمایش می‌گذارد که از سنت یهودی-یونانی سرچشمه گرفته است. این بخش برای آشناسازی مردم ناآشنا با دین یهود می‌باشد. در این سطح موزه یک نمایشگاه از محصولات مصنوعی وجود دارد که برای تعطیلات یهودی استفاده می‌شود. در اینجا به خصوص چیزهای فریبنده رنگارنگ، لباس‌های گلدوزی دعا، و آویزهای دیواری وجود دارد. یک پارچه رومیزی با تصاویری از درهای اورشلیم و گل‌های گلدوزی شده می‌بینیم که تقریبا به سال 1865 برمی‌گردد.

در طبقه دوم بخش‌هایی (سندها، کتیبه‌ها، و کتاب‌ها) از شواهد تاریخی درباره‌ی حضور یهود در یونان از قرن سوم پیش از میلاد تا قرن نوزدهم وجود دارد.

غم انگیزترین نمایشگاه مربوط به تراژدی انقراض جمعیت یهود یونان در طی قتل عام می باشد. اینجا یک ویترین کوچک است، اما شامل کلکسیونی از گنجینه‌های کمی می‌باشد که از آن زمان باقی مانده‌اند. یونیفرم‌های ارتشی، مدال‌ها، عکس‌ها، و نشریه‌ها مشارکت فعال یهود در جنگ یونان در زمان استقلال و مقاومت را تصدیق می‌کنند. بخش‌های جالبی نیز از مشارکت یهود در کشمکش یونان برای ساخت یک ملت مستقل وجود دارد. همه‌ی وسایل توسط مردم یهودی‌ یونان اهدا شده است.

موزه یهودی
موزه یهودی

 

پرستشگاه‌های یهود

انجمن‌های یهودی یونان در طی قرن سوم تا یکم قبل از میلاد مسیح بنا شده‌اند. پرستشگاه تنها محلی برای پرستش نبود، بلکه مرکزی برای فعالیت‌های انجمن، خدمات اجتماعی و آموزشی نیز بشمار می‌رفت. قدیمی‌ترین پرستشگاه شناخته شده در یونان در جزیره‌ی کوچک دِلس بود. یهودی‌های یونانی اساسا مردمی بودند که یونانی صحبت می‌کردند. تسالونیکی جایی که اکثریت یهودی‌های یونان در آنجا زندگی می‌کردند، روی هم رفته شخصیت یهودی به خود گرفت و به عنوان اورشلیم بالکان شناخته شد.

 

جنگ‌های مختلف و نابودی یهود

بعد از شکست قسطنطنیه در سال 1453، عثمانی های تُرک کنترل یونان را بدست گرفتند. در این زمان خانواده‌های یهودی از آسیای صغیر و ترکیه به آنجا دعوت شدند. از آنها خواسته شد تا در شهرهای مختلف اقامت کنند و عثمانی ها آنها را تشویق کردند تا در تجارت شرکت کنند. این آنها را قادر ساخت تا انجمن‌های ثابتی را برای خود تاسیس کنند.

بطور حیرت انگیزی فضای کمی به آتش بزرگ سال 1917 در تسالونیکی اختصاص داده شده است. این آتش بزرگ بخش یهودی شهر را نابود کرد، و بیش از پنجاه هزار یهودی را بی‌خانمان رها کرد.

وقتی که آلمانی‌ها در ششم آپریل سال 1941 به یونان هجوم بردند، نابودی کامل جامعه یهود تقریبا از آن زمان شروع شد. در سال 1939 بیش از 70 هزار یهودی در یونان زندگی می‌کردند. در پایان جنگ، کل جمعیت یهود فقط ده هزار نفر بود.

شماری از نمایشگاه‌ها مربوط به قتل عام و نابودی اکثریت یهودی‌های یونان توسط نازی‌ها می‌باشد. یونیفرم‌ها و لباس‌های زندانی‌ها در اردوگاه‌ها، عکس‌ها، سندها، و بقیه اشیاء شواهد یکی از قساوت‌های وحشتناک تاریخ مدرن است.

برطبق اطلاعاتی که در موزه فراهم شده است درست قبل از جنگ جهانی دوم، یونان خانه هفتاد و هشت هزار یهودی بوده است. در زمان اشغال آلمان، شصت و پنج هزار یهود بعلت بیرحمی نازی‌ها زندگیشان را از دست دادند. در اوایل زمان اشغال، شهر به دست آلمانی‌ها افتاد و 97% یهودی‌ها در اردوگاه‌های ارتش بکلی نابود شدند. چیزی که به عنوان بزرگترین اجتماع یهود در اروپا بود، در عرض چهار سال نابود شد. اکنون تعداد یهودی‌هایی که در یونان زندگی می‌کنند چیزی کمتر از پنج هزار نفر است.

لباس های یهود تحت نظر حکومت عثمانی
لباس های یهود تحت نظر حکومت عثمانی

 

لباس‌های قومیِ موزه یهود

نمایشگاه های موزه همه‌ی تاریخچه اخیر یهودی‌ها را پوشش می‌دهد. در سطح بالا، لباس‌های قرن‌های هجدهم تا بیستم یهودی‌ها وجود دارد. آن وسایل لباس‌های عروسی زیبا، جواهرات، لباس‌های بچگانه، اسباب بازی‌ها، و بقیه وسایل استفاده شده در زندگی بومی و مذهبیشان است. در طی سال‌های اول جنگ یونان در سال 1890، انجمن‌های یهودی در شبه جزیره پلوپونز تقریبا نابود شدند. و فقط تعداد کمی از بازمانده‌ها به مناطق شمالی از قبیل ولز و ایوانینا نقل مکان کردند. در سطح دوم، یعنی نمایشگاه همکاری یهود در استقلال یونان، ویترین‌های سندها، کتاب‌ها، عکس‌ها، یونیفرم‌های ارتشی و مدال‌ها وجود دارد.

در زمان امپراتوری عثمانی، پوشیدن لباس اروپایی ممنوع بوده است. این لباس‌های سنتی در زمان استقلال یونان کنار گذاشته شدند، و پس از آن یهودی‌ها و همپنین یونانی‌ها لباس غربی اتخاذ کردند.

 

 موزه یهود یونان
موزه یهود یونان

 

آنچه باید بدانیم

در این موزه با توجه به آموزش بین‌فرهنگی و برنامه‌هایی برای بچه‌ها و جوانان، توجه خاصی به نقش آموزشی موزه شده است. علاوه بر نمایشگاه دائمی، موزه نمایشگاه‌های موقتی و رویدادهای متنوعی را نیز سازمان دهی می‌کند. موزه یهودی یونان یک کتابخانه، یک اتاق ویدیویی، یک فضای آموزشی و یک فروشگاه نیز دارد.

موزه فرصتی برای مطالعه تاریخ غنی و چند فرهنگی مردم یهود در یونان را ارائه می‌دهد. بازدیدکننده‌ها از سرتاسر اروپا و شمال آمریکا هستند. یک کتابخانه گسترده برای تحقیق و مطالعه در این موزه نیز فراهم شده است. یکی از مهم ترین اهداف موزه نشان دادن همه‌ی میراث غنی و مفتخر یهودی‌های یونانی است. و اینکه به بازدیدکننده‌ها فرصتی برای ارتباط با یهودیت یونانی می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *