موزه کرامیکوس

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

مقدمه

اگر شما از آن دسته دوستداران موزه هستید و می‌خواهید به آتن سفر کنید، بازدید از موزه کرامیکوس را حتما در برنامه‌ی سفر خود بگنجانید. این موزه شما را به 9 قرن قبل از میلاد مسیح می‌برد و آگاهی و دانش شما را از آداب و رسوم زندگی یونانیان باستان بیشتر می‌کند.

تاسیس

موزه کرامیکوس در سال 1937 بر اساس طراحی ژوهانس و با بودجه‌ی گوستاو ابرلائندر ساخته شد و با حمایت‌های مالی برادران بوینگر، در دهه 1960 گسترش یافت. این موزه میزبان یافته‌های باستان‌شناسی در کرامیکوس است؛ اغلب اشیا به صورت مستقیم به گورستان‌ها مربوط بوده و آداب و رسوم دفن در آتن باستان مانند گلدان‌های دفن شده، پیشکش‌های مهم برای خدایان و همچنین لوح‌های تاریخی مربوط به دفن و تشییع در آنجا دیده میشود.

نمایی از سایت موزه کرامیکوس
نمایی از سایت موزه کرامیکوس

موزه کرامیکوس در محوطه باستان‌شناسی کرامیکوس واقع شده است. هزینه ورودی هم برای موزه و هم برای محوطه است. در محوطه کرامیکوس، بازدید‌کننده می تواند دیوارهای شهر باستانی آتن و دروازه اصلی بزرگ شهر را ببیند. دروازه ورودی شهر، در هر دو طرف دو برج بزرگ داشت که برای محافظت برابر ارتش‌های دشمن استفاده می‌شد. بخش کوچکی از جاده مقدس را که از حومه ی شهر به تخته سنگ مقدس آکروپولیس منتهی می‌شود، می‌توان در اینجا دید. در کنار جاده، کانالی وجود دارد که رودخانه‌ی باستانی ایریدانوس در آن جریان می یافت.

در خارج از دیوارهای شهر، در محوطه کرامیکوس، گورستان شهر قرار داشت. آتنی‌های باستان، یک میدان در حاشیه‌ی گورستان ساخته بودند. در آنجا، تشریفات و رویدادهای ورزشی به یاد و احترام درگذشتگان برگزار می‌گردید.

جزئیات موزه کرامیکوس

موزه کرامیکوس، یک محوطه کوچک است که یافته‌های محوطه باستان‌شناسی را نگه می‌دارد. در اتاق اول، بازدید کننده سنگ قبرهای باستانی گورستان را مشاهده می‌کند. قدیمی‌ترین آنها به دوره ی عتیق (قرن نهم تا هفتم پیش از میلاد) و جدیدترینشان به دوره‌ی امپراطوری روم بازمی‌گردد. در این سنگ قبرها می‌توان پیشرفت سبک تندیس و مجسمه و تکنیک حجاری سنگی را به طور واضح دید. حیاط داخلی همچنین شامل مجسمه‌ها و کتیبه‌هایی از گورستان‌ها است.

در اتاق‌های بعدی، گلدان‌های نقره، جواهرات و دیگر اشیایی وجود دارد که به عنوان پیشکش اهدا می‌شده است (اشیایی که در آرامگاه می‌گذاشتند تا پس از مرگ همراه مرده باشد). در آخرین اتاق، مصنوعات کشف شده از یک آرامگاه گروهی شامل مردان، زنان و کودکان وجود دارد.

نمایی از فضای باز سایت موزه کرامیکوس
نمایی از فضای باز سایت موزه کرامیکوس

بسیاری از اشیای تاریخی که در کرامیکوس پیدا شده اند، مربوط به مراسم تشییع و خاکسپاری بوده و منعکس‌کننده‌ی نگرش آتنی‌ها نسبت به زندگی پس از مرگ می‌باشد.

در این موزه دوران مختلفی را در معرض دید بازدیکنندگان قرار داده است. اکثر مجسمه‌ها و سنگ‌تراشی‌هایی که در اینجا وجود دارد شامل گلدان‌ها، پارچ‌ها، حکاکی‌های سنگ قبر، سنگ یادبود و جواهرات آثار دوره های عتیق، کلاسیک، هلنیستیکی و رومی است. برخی از یافته‌های قابل توجه نشان از بیماری همه‌گیر طاعون در آتن بوده است.

نمایی از داخل موزه کرامیکوس
نمایی از داخل موزه کرامیکوس

تاریخ

به نظر می‌رسد که در سال‌های 429-426 یک بیماری کشنده مانند طاعون بخش قابل توجهی از جمعیت آتن را به کام مرگ فرو برده است. مقامات آن زمان، اجساد مردگان را جمع‌آوری کرده و به سرعت در گورستان گروهی دفن کردند تا افراد زنده به آن بیماری مبتلا نشوند.

در سال 1863، باستان‌شناسان اولین نشانه‌های سفالین و دیگر ساخته‌های دست بشر را در یک عملیات حفاری در کمپ موقتی و کوچکی پیدا کردند. تا زمانی که موزه در سال 1937 توسط ژوهانس ساخته شود، این یک نمایشگاه برای موسسه باستان شناسی بزرگ آلمان بود. این موزه، کوچک و روباز و دارای تنها چهار اتاق در یک طبقه است، اما دارای بسیاری از آثار مهم در گورستان و مجسمه‌های بزرگ است. در داخل موزه یک باغ با درخت‌های زیتون و یک غار وجود دارد.

مجسمه ها و آثار هنری موزه کرامیکوس
مجسمه ها و آثار هنری موزه کرامیکوس

سخن آخر

این موزه با موزه‌های دیگر تفاوت دارد. بیشتر به خاطر محوطه حفاری و باستان‌شناسی‌اش معروف است و روباز بودن آن ویژگی خاصی است که نمیتوانید آن را در موزه های دیگر پیدا کنید. مجسمه‌هایی را خواهید دید که تعجب شما را برخواهند انگیخت و در هیچ جای دیگری مشابه آن را پیدا نخواهید کرد. با آداب و رسوم جالبی آشنا خواهید شد که متعلق به یک تمدن خاص هستند. در کل از بازدید این موزه غفلت نکنید چرا که چیزهای زیادی را از دست خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *