موزه هنر سیکلادیک

Loading...

مقدمه ای درباره موزه

در محله کولوناکی موزه ای با نام موزه هنر سیکلادیک قرار دارد که در سال ۱۹۸۶ میلادی توسط نیکولاس و دالی گولاندریس پایه گذاری شد. موزه­ی هنر سيكلاديک یکی  از موزه های مدرن و مهم ماقبل تاریخ و هنر یونان باستان است. صاحب این مجموعه یعنی نیکولاس پی گولاندریس، به عنوان یک شخصیت هنردوست و حامی هنر و فرهنگ آتنی شناخته شده و صاحب مجموعه اصلی این موزه است.

به مجموعه جزایری که آتن را احاطه کرده اند «سیکلاد» می گویند. تمدن سیکلادی (که همچنین به عنوان فرهنگ سیکلادی یا دوره سیکلادی شناخته می‌شود ) یک دوره و فرهنگ در جزایر سیکلدیز و سرزمین یونان در اوایل عصر برنز است که حدود ۳۲۰۰ تا ۲۰۰۰ قبل از میلاد به طول می‌انجامد.

موزه هنر سیکلادیک
نمایی از موزه هنر سیکلادیک در شب

ساختمان موزه هنر سیکلادیک در بنایی مدرن با نمایی از سنگ مرمر و شیشه قرار داشته و مجموعه دائمی این موزه شامل ۳ هزار شی ارزشمند است.  در این موزه هنر قبرسی که عموما به دوره زمانی بین  قرن ۴ پیش از میلاد تا شش میلادی تعلق دارند نیز نمایش داده می شود. در این موزه همچنین نمایشگاه های موقتی در بنای استاداتوس که از قرن ۱۹ میلادی باقی مانده، به نمایش گذاشته می شود که دسترسی به آن ها از طریق راهروهای اتاق میانی ساختمان، امکان پذیر است.

اماکن موزه

موزه هنر سیکلادیک در دو ساختمان جداگانه قرار دارد که توسط یک راهرو با سقف شیشه ای بهم متصل میشوند: ساختمان اصلی که میزبان کلکسیون های ثابت بوده و در واقع ساختمان جدیدی است و عمارت استاداتوس (Stathatos) که میزبان نمایشگاه های موقت میباشد. در واقع عمارت استاداتوس اول ساخته نشده بود، اما چون در سال 1991 موزه به فضای جدید نیاز داشت، عمارت استاداتوس که دارایی سبکی قدیمی است به آن اضافه شد.

عمارت استاداتوس

این عمارت یکی از بهترین نمونه های معماری نئوکلاسیک (احیا کننده ی سبک های قدیمی) در آتن است. خانه ی خانواده­ استاداتوس در سال 1895 توسط ارنست زیلر ساخته شد. این عمارت دارای حال و هوای قدیمی قرن 19 ام است و برای خودش ورودیِ باشکوهی دارد. این عمارت از طریق یک راهرو با طراحی خاص به ساختمان جدید راه دارد.

عمارت استاداتوس شامل نمایشگاه های موقت و دفاتر موزه می باشد. این ساختمان هم از گوشه ی خیابان واسیلیسیس سوفیاس و خیابان ایرودوتو و هم از ساختمان اصلی و توسط یک راهروی محصور با اتاق های قدیمی در دسترس است. در سال 1982 توسط دولت یونان خریداری و توسط معماری به نام کالیگاس مرمت و اصلاح شد و هدف دولت این بود که از آن برای میزبانی مهمانان بسیار مهم استفاده نماید.  به دلایل مختلف این طرح رها شد و در سال 1991 این ساختمان به موزه اجاره داده شد تا بتواند فضای مورد نیاز برای گسترش موزه را تامین کند.

موزه هنر سیکلادیک
عمارت استاداتوس

در سال 2001، دولت یونان تصمیم گرفت تا اجاره ی آن را برای 50 سال دیگر به موزه هنر سیکلادیک واگذار کند تا بهتر بتوانند فعالیت های خود را انجام دهند.

عمارت استاداتوس به وضوح ترکیب زیبایی از عناصر معماری یونانی و رومی است. این ساختمان دو نمای تقریبا یکسان و مجزا دارد که بوسیله ی یک ایوان فوق العاده زیبا با شکل رنسانسی بهم وصل شده اند. ورودی دارای یک نمای خارجی طاقدار است که بر بالای آن یک بالکن قرار گرفته است. یک راه پله ی مرمرین شما را به طبقات بالاتر عمارت و به اتاق ناهار خوری و اتاق نشیمن اصلی و ورودی مدور فولادین میبرد.

ساختمان اصلی

ساختمان اصلی موزه هنر سیکلادیک، در سال 1985 توسط لوآنیس ویکلاس ساخته شد تا میزان کلکسیون های دائمیِ موزه ی هنر سیکلادیک باشد. نمای خارجی آن ترکیبی از سنگ مرمر و شیشه است که حس عبوسی را به بیننده منتقل کرده و نور منعکس شده ای را که در چشم انداز سیکلادیک غالب است، عبور میدهد. نمای داخلی با خطوط ساده و دارای زیبایی مدرن برجسته شده و همچنین از مواد مانند مرمر و گرانیت که در سیکلادها به وفور یافت میشود، استفاده شده است. این ساختمان دارای 4 طبقه گالری است که در مجموع حدود 2300 متر زیربنا برای انبارها، کارگاه ها و دفاتر دارد.

موزه هنر سیکلادیک
ورودی ساختمان اصلی موزه هنر سیکلادیک

از ورودی، بازدید کننده می تواند به فروشگاه موزه و تالار مرکزی که کافه ی موزه در آن قرار دارد، سری بزند. از تالار اصلی، یک راهرو به عمارت استاداتوس میرسد. در طبقه ی همکف بازدیدکننده میتواند به اطلاعات مفیدی درباره ی هنر سیکلادیک برسد.

طبقات

در طبقه ی همکف، یک موزه به نام بال جدید وجود دارد که میزبان برنامه های آموزشی و چندین و چند فعالیت تحصیلی است. مکانی برای سخنرانی ها و سمینارها است که میزبان نمایشگاه های موقت است.

در طبقه ی اول، کلکسیون سیکلادیک (2000-3200 سال قبل از میلاد) توسط الروی کوئنرو  و گوردون آنسون و لوآنیس ویکلاس جمع­آوری شد. این سه متخصص با هم همکاری کردند تا یک کلکیسیون خصوصی را گسترش داده و در معرض دید همگان بگذارند. رنگ پس ­زمینه برای اشیای باستانی سیکلادیک آبی، رنگ دریا است.

طبقه ی دوم میزبان هنر یونان باستان است. اشیای این کلکسیون از تاریخ 2000 سال قبل از میلاد تا 4 قرن پس از میلاد می­باشد.  کلکسیون طبقه ­ی سوم، هنر قبرسی است.

تاریخ قبرس را از هزاره ی چهارم قبل از میلاد تا اوایل دوره ی برنز نشان میدهد.  در طبقه ی چهارم، صحنه هایی از زندگی روزانه در دوران باستان را میبینید. یک نمایشگاه موضوعی را با تاکید بر جنبه های مختلف زندگی عمومی و خصوصی در باستان نظاره خواهید کرد. سالن کنفرانس در طبقه ی پنجم است.

موزه هنر سیکلادیک
نمایی از داخل طبقه چهارم و صحنه هایی از زندگی در یونان باستان

کافه ی موزه هنر سیکلادیک سیکلادیک نیز در ساختمان اصلی است که در تالار کوچکی بر طبقه ی همکف قرار دارد. بازدیدکنندگان میتوانند در اینجا روز پرماجرای خود را در موزه به پایان برسانند. در اینجا میتوانید یک مجسمه از الهه های یونان باستان را خریده و یا یک کالای آنتیک سیکلادیک دیگر خریداری کنید.

حرف آخر

این موزه به راستی مانند یونان باستان، زیبا است. اگر به آتن آمدید و سری به این موزه نزدید، میشود گفت که سفر کاملی نداشتید. این موزه اطلاعات کامل و جامعی در رابطه آتن باستان و فرهنگ یونان به شما میدهد و پس از بازدید این موزه می توانید به همه بگویید که خیلی چیزها درباره ی یونان میدانید که بقیه نمی دانند.

اینجا به شما نحوه ی زندگی در آتن باستان، وسایل زندگی مردم آن زمان، نحوه ی شکل گیری تمدن یونان و خیلی چیزهای دیگر را نشان میدهد. اما یک چیز را نباید فراموش کنید؛ اینجا موزه است اما واقعا معماری زیبا و چشم نوازی دارد. شما هم میتوانید اطلاعاتتان از آتن باستان را بالا ببرید و هم از تماشای معماری این موزه لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *