موزه هنرهای معاصر مقدونیه

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه هنرهای معاصر مقدونیه (MMCA) در تسالونیکی

موزه هنرهای معاصر مقدونیه در سال 1979 توسط گروهی از افراد خوش‌فکر و خوش‌بین تشکیل شد. آن‌ها می‌خواستند نهادی را ایجاد کنند که از یک طرف هنر معاصر یونان و بین‌المللی را با اطلاع‌رسانی به مردم در مورد هنر و زیبایی‌شناسی ارتقا بخشند و از سوی دیگر، زندگی فرهنگی یونان معاصر را تبلیغ کند. این اهداف با برگزاری نمایشگاه‌های انفرادی، گروهی و پس‌نگری، برگزاری جلسات و مذاکرات و شرکت در برنامه‌های بین‌المللی به‌دست می‌آیند. این یک موزه زنده است که حرکت فرهنگی در سطح بین المللی را دنبال می‌کند.

تابلوهای نقاشی موزه
تابلوهای نقاشی موزه

موزه هنرهای معاصر مقدونیه در مرکز نمایشگاه هلکسپو در خیابان اگناتیا قرار دارد. هدف این موزه، ارتقاء هنر معاصر یونان و ملل در سراسر جهان و کمک به ارتقای زندگی فرهنگ یونانی است. موزه ابتدا در کارخانه فیلکرام جانسون قرار داشت اما امروزه به مرکز هلکسپو منتقل شده است. موزه هنرهای معاصر مقدونیه شامل حدود 2000 اثر از هنرمندان معروف و مدرن است.

جمع‌آوری مجموعه‌های موزه

این موزه کلکسیون‌های خود را اکثرا از اشیا و آثار اهدایی کلکسیونرها جمع‌آوری کرده است. اولین اهداء، که هسته اصلی موزه هنر معاصر را تشکیل می‌دهد، اشیا و آثار اهدایی الکساندروس لولاس، ستایشگر و کلکسیونر بزرگ آثار هنرهای مدرن بود. الکساندروس لولاس 30 قطعه‌ی هنری اهدا کرد و به دنبال آن کلکسیونرهای دیگر نیز اشیا و آثار خود را اهدا نمودند. موزه هنرهای معاصر مقدونیه در حال حاضر فقط آثار نقاشی ندارد، بلکه آثار مجسمه‌سازی، عکاسی و کنده‌کاری نیز دارد. برای نام بردن از چند هنرمند که آثارشان در موزه هنرهای معاصر مقدونیه نمایش داده می‌شود، می‌توانیم بارکلی، دلاکرویکس، چارپین، راینود، اپنهایم، اشمیزر، سایمون، واکالو، زیمر، فاسیونوس و تسوکلیس را ذکر کنیم.

نمایی از داخل موزه
نمایی از داخل موزه

با این حال، موزه هنرهای معاصر مقدونیه تنها نمایشی از آثار هنری نیست، بلکه موزه فعالی است که نمایشگاه‌ها، رقابت‌های هنرمندان یونانی و خارجی را برگزار می‌کند، کاتالوگ‌های کامل نمایشگاه‌هایش را منتشر کرده و آثاری را به دیگر موزه‌ها قرض می‌دهد. علاوه بر این، دوره‌های هنر را برای کودکان فراهم می‌کند تا بتوانند خلاقیت خود را شکوفا کنند. علاوه بر این، موزه با موسساتی مانند موزه بناکی و گالری ملی همکاری می‌کند و نمایشگاه‌های هنری بصری را سازماندهی می نماید.

طبقات موزه

موزه هنرهای معاصر مقدونیه سه طبقه دارد. طبقه اول میزبان کارگاه‌ها و آتلیه‌هایی است که دوره‌های هنری در آنجا برگزار می‌شوند. طبقه دوم دارای اتاق‌های نمایشگاه، یک کافه، یک فروشگاه هدیه، یک اتاق فیلم، دفاتر کارکنان و مغازه‌های مختلف است. در طبقه سوم، می‌توانیم سایر اتاق‌های نمایشگاه، سالن کنفرانس و کتابخانه را پیدا کنیم. فروشگاه موزه، کتاب‌های مربوط به هنر معاصر، نسخه‌های آثار هنری معروف با امضای برخی از هنرمندان و مونوگراف‌های مربوط به جنبش‌های اصلی هنر قرن بیستم را به فروش می‌رساند. موزه هنرهای معاصر مقدونیه قطعا به زندگی فرهنگی و عزت نفس اهالی تسالونیکی کمک می‌کند.

فعالیت‌ها

برخی از فعالیت‌های موزه عبارتند از:

  • آثار هنری را به موزه های دیگر اروپا (مانند Kunsthalle در بن و Jeu de paume در پاریس) قرض می‌دهد.
  • با موسسات هنرهای تجسمی یونان، مانند بنیاد لامرخیس، موزه بناکی و گالری ملی کار می‌کند.
  • نمایشگاه‌های هنرمندان یونان و خارجی اغلب برای اولین بار در یونان در این مکان برگزار می شود.
  • کاتالوگ‌های کامل نمایشگاه‌های خود را منتشر می کند.
  • با آریس گورجیو در سازمان مشترک Photosynkyria(فتوسینکیریا)، جشنواره عکاسی بین المللی، همکاری می‌کند.
  • برنامه‌هایی ویژه برای دانش‌آموزان سازماندهی می‌شود، مانند “بیایید در هنر بازی کنیم” (که در آن کودکان در مورد آثار هنری می‌آموزند و کارگاه‌هایی برای آموزش ایجاد آثار هنری برای آنها برگزار می‌شود)، و “کودکان و هنر معاصر” (که نمایشگاه آثار هنری توسط کودکان است) و برگزاری سخنرانی‌هایی در ارتباط با نویسندگان کتاب‌هایی که در مورد هنر تجسمی برای کودکان نوشته شده است.
نمایی زیبا از بیرون موزه
نمایی زیبا از بیرون موزه

همچنین محصولات فروشگاه موزه عبارتند از:

  • تمام نشریات مرتبط با نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی را که موزه سازماندهی کرده است (کاتالوگ، پوستر، چاپ روی صفحه سیلک، حکاکی و کارت پستال).
  • تعداد محدودی از نسخه های اشیاء هنری کوچک که دارای امضاهای پیکاسو، مودیلیانی، پابلوس، آریاتاکیس، فاسیانوس، میتراس و ورتوزوس (نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی) هستند.
  • نقاشی‌های هنرمندان یونانی و خارجی و مونوگرافی درباره جنبش های اصلی قرن بیستم.

ویژگی خاص موزه هنرهای معاصر مقدونیه

موزه هنرهای معاصر مقدونیه نمونه‌ای واضح از رابطه نزدیک تسالونیکی با هنر و فرهنگ است. این موزه ویژه است، زیرا یک ابتکار شهروندی است و تعدادی از افراد عادی و شهروند تصمیم گرفتند که یک موزه هنر معاصر ایجاد کنند. تاریخ موزه در سال 1979 با بنیانگذاری انجمن تحت عنوان مرکز هنر معاصر مقدونیه توسط شهروندان تسالونیکی، بلافاصله پس از زلزله مخرب سال 1978، آغاز می شود. در ابتدا، فعالیت انجمن، تحت ریاست پیتر کاماراس بود و حامیان اصلی آن آی بوتاریس (I. Boutaris) و سان اس اِی (Son S.A) بودند و شامل سازماندهی نمایشگاه‌های مهم در مناطق مختلف تسالونیکی و پیدا کردن محل اقامت برای مجموعه لولاس می‌شد. در سال 1993 انجمن تصمیم گرفت تا موزه هنرهای معاصر مقدونیه (موسسه خصوصی) را تحت نظارت وزارت فرهنگ تاسیس کند.

پیشرفت موزه

در طول سال‌های بعد، با توجه به کمک‌های اساسی (بانک سرمایه‌گذاری اروپا، وزارتخانه‌های مالی و فرهنگ، بنیاد Stavros Niarchos و غیره)، امکانات موزه به طور چشمگیری افزایش یافت و مساحتش به 4،450 متر مربع رسید که شامل فضاهای نمایشگاهی جدید، یک کتابخانه، سالن‌های چند منظوره، کارگاه‌های آموزشی، مناطق اداری، یک فروشگاه هدیه، یک کافه و انبار است. مجموعه‌های آن در همان زمان توسط بسیاری از هنرمندان و کلکسیون‌های اعطایی پر شد. امروزه موزه بیش از 2000 اثر هنرمندان یونانی و خارجی را شامل می‌شود که تمام زمینه‌های هنری معاصر را پوشش می‌دهد.

یکی از راهروهای موزه
یکی از راهروهای موزه

ژانتیپه اسکارپیا رئیس هیئت مدیره انجمن بنیانگذاری است و دنیس زاکاروپولوس، مدیر هنری است.

ادغام موزه هنرهای معاصر مقدونیه با موزه هنرهای معاصر دولت در سال 2003 به عنوان یک نهاد خصوصی اعلام شد.

پس در کل اگر به هنرهای معاصر علاقه دارید و سفر به شهر زیبای تسالونیکی را در پیش دارید، بازدید از موزه هنرهای معاصر مقدونیه را در برنامه‌های خود بگذارید. مطمئن باشید که پشیمان نمی‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *