موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان

Loading...

موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان، موزه‌ای نو با مجموعه کهن

موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان مجموعه‌ای از صومعه مونی لازاریستون (صومعه لازاریست‌ها)، صومعه‌ای در قرن 19، زمانی که تسالونيکي پایتخت فرهنگی اروپا بود را نگهداری می‌کند، اگر چه قرار بود این موزه پذیرای مجموعه‌های صنعتی قدیمی از اوایل قرن بیستم باشد. موزه در غرب شهر و در ناحیه‌ای فقیرنشین واقع شده که اغلب اثراتی منفی بر توسعه و ترقی موزه به عنوان یک مرکز فرهنگی می‌گذارد. محوطه نمایشگاهی موزه حدود 3 کیلومتر مربع است. در ساختمان‌های جدید که صومعه مونی لازاریستون را احاطه کرده، تئاتر ملی شمال یونان، ارکستر ملی سالونيکی و دیگر خدمات فرهنگی دولتی سالونکی که آمفی تئاتر کوچک فضای باز 500 صندلی را ارائه می‌دهد، قرار دارد.

موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان
موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان

از لحاظ قانونی موزه هنرهای معاصر یک موسسه خصوصي است که با قانون واحدهای اقتصادی خصوصی اداره می‌شود. این موزه به عموم مردم خدمات می‌دهد و پاسخگوی وزارت فرهنگ یونان است که از نظر مالی موزه را حمایت می‌کند.

اهداف موزه

اهداف و مأموریت‌های موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان به طور خلاصه حفظ و ارتقاء هنرمندان یونانی و خارجی و آگاهی‌بخشی و آموزش فرهنگی عموم، بهبود تحقیقات علمی و ایجاد یک محیط مناسب برای رویکرد موزه‌شناسی هنر است. برای نیل به این اهداف موزه باید مجموعه‌های هنر معاصر همه شاخه‌ها را جمع‌آوری کند، از مجموعه‌ها حفظ و نگهداری کند، هر یک از مدارک به دست آمده را دسته‌بندی و منظم کند تا روی آن تحقیق و بررسی صورت گیرد، مجموعه‌ها را به نمایش عموم بگذارد، در مورد مجموعه‌های معاصر موجود در موزه کتاب منتشر کند و نمایشگاه گاه به گاه ایجاد شود، برنامه‌های آموزشی تهیه کند و کتابخانه‌ای پرمحتوا ایجاد گردد و در نهایت از طریق فروش یا کمک مالی و یا دعوت اسپانسر از موزه حمایت مالی به عمل بیاورد. 

عمده مدیریت موزه با رئیس، هیئت مدیره و مدیر مجموعه است که با تصمیم وزیر فرهنگ انتخاب می‌شوند. برای اداره بهتر، موزه به بخش‌های مختلفی از جمله، بخش مجموعه‌ها و بایگانی، بخش برنامه‌های آموزشی و نمایشگاه، بخش حفظ و نگهدای، بخش روابط عمومی، بخش امنیت و تعمیرات، بخش مدیریت مالی و بخش مطبوعات تقسیم‌بندی می‌شود.

موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان
موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان

آثار موزه

از زمان تأسیس موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان، مجموعه کاستاکیس که شامل کارهای هنری آوانگارد روسی مشهور هستند، هسته موزه را تشکیل می‌دهند. موافقت با خرید مجموعه کاستاکیس، در 31 مارچ 2000 به ارزش حدود 35 میلیون دلار آمریکا تصویب شد.

این مجموعه شامل 1275 اثر هنری، رنگ روغن، طرح، ظروف چینی و سازه‌هاست. فوراً پس از خرید، خانواده کاستاکیس آرشیو شخصی جورجیوس که شامل نامه‌ها، طرح‌ها، روزنامه‌های قدیمی، حکاکی پوستر، عکس، کتاب‌های کمیاب و دیگر اشیاء باارزش می‌شد را به موزه اهدا کردند. موزه همچنین حاوی یک مجموعه اهدایی کوچک 300 کتابی از هنرمندان یونانی معاصر هم می‌باشد.

تاريخ موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان

جورجیوس، جمع‌آوری کننده آثار (1913 تا 1990) در مسکو از پدری یونانی و مادری روسی به دنیا آمد. پدر او یک بازرگان ساکن پایخت روسیه بود. او تحصیلات خاصی نداشت و به عنوان یک راننده برای سفارت یونان کار می‌کرد. او یک علاقه ذاتی به جمع‌آوری آثار داشت بدون اینکه بخواهد از آن بهره‌برداری کند.

او به رغم اینکه با رژیم استالین به مشکل بسیاری برخورد ولی او کارهای هنری را از هنرمندان آوانگارد کم‌بضاعت می‌خرید. در طول یک دهه او صدها کار هنری را گرد آورده بود و آن‌ها را در آپارتمان خود در مسکو نگهداری می‌کرد. وي در سال 1977 با رژیم استالین معامله کرد و قسمت عمده‌ای از مجموعه‌اش را به گالری تریتیاکوف مشکو بخشید و در عوض اجازه پیدا کرد با بقیه مجموعه به آلمان و سپس آمریکا برود. در سال 1981 موزه گوگنهایم نیویورک اولین نمایشگاه بزرگ تمام مجموعه کاستاکیس بر‌پا کرد. این مجموعه شامل آثاری از واسیلی کاندینسکی، کازیمیر مالویچ، ولادمیر تاتلین، ال لیستزکی، الکساندر رودچونکو و دیگران است.

موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان
موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان

توضيحاتي درباره موزه

مجموعه منحصر به فرد موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان، آثار هنرمندان آوانگارد روسی مجموعه کاستاکیس هستند که هزینه خریداری شده این آثار را توجیه می‌کنند. این اولین باری است که دولت چنین پولی را برای کالاهای فرهنگی که به وسیله یونان تهیه شده ولی جزو تاریخ یونان نیستند، می‌پردازند.

این موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان مجموعه دیگری جز آثار هنرهای مدرن یونان که نسبتاً کم هستند و تعدادشان از سیصد عدد تجاوز نمی‌کند، ندارد. هدف اولیه سیاست مدیریتی موزه نمایش مجموعه‌ها به عموم، همراه با انتشار کاتالوگ به زبان انگلیسی بود.

کارکنان موزه ملی هنرهای معاصر به سه بخش تقسیم می‌شوند: بخش علمی، بخش اداری و بخش امنیت. امروزه حدود سی نفر شامل همکاران خارجی (مشاوران قانونی و غیره). داوطلب زیادی وجود ندارد به خاطر اینکه موسسه دوستداران موزه هنرهای معاصر خیلی فعال نیستند. تنها کمکی که از داوطلبان می‌رسد از طرف دانشجویان دانشگاه آریستول سالونکی می‌باشد که خدمات خود را از طریق برنامه‌های آموزشی “پروژه‌های عملی دانشجویان” ارائه مي‌دهند. مدیر تمام خدمات موزه ملی را مدیریت می‌کند و تمام تصمیمات هیئت مدیره را اجرا می‌کند. مدیر سیاست هنری بصری موزه را تدوین می‌کند و برنامه‌ریزی رویدادها را انجام می‌دهد و بودجه موزه را تنظیم می‌کند.

موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان
موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان

بودجه موزه ملی به صورت سالانه و به وسیله وزارت فرهنگ تهیه می‌شود. این حمایت مالی در سال 2009 حدود یک و نیم میلیون یورو بود که شامل حقوق‌ها، هزینه نمایشگاه‌ها، بیمه و امنیت می‌شد. بقیه منابع مالی درآمد موزه از طریق اسپانسر (که درصد کمی هستند)، بلیت‌فروشی و فروش مجله و کاتالوگ‌های نمایشگاه تأمین می‌شود.

موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان
موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان

نمايشگاه‌هاي موزه

موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان همچنین نمایشگاه‌های دوره‌ای را نیز برگزار می‌کند. نمایشگاه نور در هنر (نور هنری، نور طبیعی، نور الکتریکی، نور متافیزیک). نمایشگاه سیاه در هنر که یک نمایشگاه آزمایشگاهی بر پایه کارهای مالویچ و دیگر هنرمندان است که از سال 2002 به این طرف برگزار می‌شود. نمایشگاه سازه‌ها و ترکیبات، که به ساخت‌گرایی بین‌المللی می‌پردازد. نمایشگاه نیکیتین و کولین با کارهایی از مجموعه کاستاکی که در 2003 به نمایش گذاشته شد.

موزه عکاسی و مرکز هنرهای معاصر بخش‌های خودمختار این موزه هستند.

طبق گزارشات سالیانه نمایشگاه موزه هنرهای معاصر در سه سال‌ 2008 تا 2010 تعداد بازدیدکنندگان کمي در مقایسه با بازدیدکنندگان کل موزه داشتند.

موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان
موزه ملی هنرهای معاصر تسالونیکی یونان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *