موزه ملی هنرهای معاصر آتن

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

 

شروع به کار موزه

موزه در سال 2000 آغاز به فعالیت کرد ، چون در ابتدا مجموعه ها و آثار با ارزشی نداشت ، با به نمایش گذاشتن کارکتر انتقادی و تجربی کار خود را شروع کرد.

در سال 2000 ساختمانی قابل توجه با معماری جالب که توسط طراح معروف تاکیس زنتوس طراحی شده بود بعنوان محل دائمی موزه انتخاب شد که با ظاهری بازسازی شده میتوانست خواسته های عرفانی و عملکردی موزه را جامه ی عمل بپوشاند. این ساختمان درواقع یک کارخانه قدیمی آبجو سازی بود که باید تغییراتی اساسی در آن صورت میگرفت تا بعنوان موزه قابل استفاده قرار گیرد.

در سپتامبر 2003 ، موزه هنرهای معاصر آتن محل موقتی را تاسیس کرد تا ساختمان اصلی مورد بازسازی های مورد نظر قرار گیرد ، ساختمان موقت موزه مجاورت ساختمان اصلی و در پلاک 14 خیابان فرانتزی قرار داشت .

درب ورودی موزه هنر معاصر آتن
درب ورودی موزه هنر معاصر آتن

 

 

بعد از مستقر شدن موزه در محل جدید کارخانه آبجو سازی قدیمی دستخوش تغییرات و بازسازی قرار گرفت ، از دسامبر سال 2003 نمایشگاه ها در سالن جدید نمایشگاهی مگارو موسیسیس ، تالار کنسرت آتن برگزار شد .

بعد از تخریب یک بخش ساختمان ، موزه مساحت 20000 متر کربع بصورت یکپارچه و در مجموع 90000 متر مکعب فضا را برای برگزاری نمایشگاه های دائمی و موقت در اختیار هنرمندان ، فروشگاه های هنری و کتابخانه ها قرار داد.

موقعیت جغرافیایی موزه

ساختمان موزه ملی هنرهای معاصر آتن در تقاطع خیابان فرانتزی و بلوار کالیرویز در شهر بسیار زیبای آتن ساخته شده ، نزدیک ترین مترو به این موزه متروی سیگرو فیکس می باشد.

بازدید از موزه در روز بین الملی موزه در 18 می هر سال از ساعت 17 تا ساعت 22 بصورت رایگان است .

هزینه ورود به موزه در روزهای عادی 5 یورو و با تخفیف های مخصوص گاهی 3 یورو می باشد .

 

موزه ملی هنرهای معاصر آتن
موزه ملی هنرهای معاصر آتن

 

 

 

اهداف اصلی موزه ملی هنرهای معاصر آتن

  • ایجاد مجموعه ای از آثار بین المللی و هلنیک ( هنرهای مربوط به یونان )
  • ارتقاء و ارائه استعداد های هنری حرفه ای و تجربی
  • تقویت فرهنگ زیباشناختی و هنری مخاطبان
  • توسعه تحقیقات علمی در زمینه موضوعات تاریخ هنر و تئوری ها
  • برنامه های آموزشی ، سمینار و کارگاه های آموزشی برای دانش آموزان و مربیان
  • تورهای آموزشی برای بزرگسالان با هدف آشنایی آنها با هنر معاصر یونان و هنر معاصر بین المللی

موزه ملی هنرهای معاصر در قالب سیاست  خود برای توسعه تحقیقات علمی و مستندسازی مجموعه های هنری معاصر آرشیو هنرمندان را تاسیس کرد ، این آرشیو اسنادی از قبیل خرید و اهدای آثار توسط هنرمندان . هدف موزه توسعه ی مرکز اسناد دیجیتالی در زمینه ی هنرهای معاصر در چارچوب برنامه اروپا منصوب ملقب به ” جامعه ی اطلاعاتی ” است.

درمیان مصیبت های اقتصادی یونان ، دنیای هنری معاصر یونان همچنان درحال توسعه و احیای قدرت خود است که این قدرت بخاطر بازسازی موزه ی ملی هنرهای معاصر است ، موزه ای که بعنوان یکی از موثرترین موزه های هنر معاصر در دنیا درهای خود را رو به بازدید عموم باز کرده است.

بازگشایی به معنای قدیمی خود نیست ، این موزه درحال یک بازگشایی بصورت تدریجی است بطوریکه تمام فضای خالی موزه هنوز پر نشده ، با توجه به مشکلات حقوقی و قانونی که موزه ملی هنرهای معاصر آتن با آن مواجه است این بازگشایی یک پیروزی محسوب می شود.

نگاهی به داخل موزه

در داخل موزه با طراحی و فضای طراحی شده توسط معمار یونانی ونگلیس استایلیانیدیس بشدت تحت تاثیر قرار خواهید گرفت ، بازی فوق العاده زیبا با نور طبیعی و حس خوشایندی که از ساختار موزه به شما انتقال می یابد بی نظیر است .

نمای داخلی و زیبایی طراحی و نوردهی با نور طبیعی

وقتی بازسازی های کارخانه قدیمی آبجو سازی تمام شد هیچکس نمیتوانست ساختمان فعلی را با آنچه بود مقایسه کند ، دروتقع موزه زندگی جدیدی به ساختمان قدیمی بخشید ، ساختمانی با نمای بیرونی فوق العاده که در فاصله ی کمی از آکروپولیس قرار دارد.

موزه همچنان در انتظار باز شدن بصورت رسمی در سال آینده است . ولی درحال حاضر نقش راضی کننده ای بعنوان موزه هنرهای معاصر بصورت نیمه افتتاح شده بازی میکند ، می توان گفت ساخت این موزه در جواب به موزه  ی تیت مدرن لندن ، مرکز پمپیدو پاریس و یا موزه هنر معاصر نیویورک است .

کاترینا کوشینا مدیر موزه ملی هنر معاصر آتن در مصاحبه ی مطبوعاتیش میگوید هدف موزه  آموزش و تقویت فرهنگ مردم آتن می باشد، مکانی برای گفتگوهای هنری که امروزه به آن نیاز داریم .

کاترینا کوشینا مدیر موزه ملی هنر معاصر آتنکاترینا کوشینا مدیر موزه ملی هنر معاصر آتن

برنامه های هنری موزه

با شروع برنامه هایی با نام پرولوگوس موزه هنر معاصر آتن با موزه هنر معاصر آنتورپ همکاری کرده و نمایشگاهی با عنوان مکالمه ی فوری برگزار شد ، این نمایشگاه در 31 اکتبر سال 2016 افتتاح شد و در تاریخ 29 ژانویه سال 2017 به کار خود پایان داد. این نمایشگاه شامل 70 اثر از مجموعه های هردو موزه بود و بخشی از نمایشگاه در آپریل به آنتورپ انتقال داده می شود.

قسمتی از نمایشگاه آتن- آنتورپ
قسمتی از نمایشگاه آتن- آنتورپ

 

همکاری با سایر کشورها

پیش بینی های زیادی در مورد مجموعه های دائمی موزه همچنین همکاری هیجان انگیزی با داکیومنتا ( داکیومنتا بزرگ ترین برگزار کننده برنامه های هنر معاصر است) وجود دارد.

این اولین بار از تاسیس داکیومنتیا از سال 1955 است که همکاری مشترکی توسط شهری دیگر دارد ، این امر تا به امروز در اختصاص شهر کسل آلمان بوده است . این نمایشگاه از تاریخ 8 آپریل شروع می شود و در تاریخ 12 جولای به اتمام می رسد.

بعد از اتمام نمایشگاه داکیومنتا 14 و بازسازی های موزه ملی هنرهای معاصر آتن که در ماه آگوست به اتمام رسیدند ، موزه همچنان کارهای جزئی خود را در فضای موقت نمایشگاهی ، سالن آموزشی و اتاق کنفرانس خود ادامه خواهد داد.

در همین حال شرط هایی که منجر به افتتاح کامل موزه خواهند شد درحال تکمیل هستند مثلا در ماه اگوست 2017 قوانین داخلی تصویب شدند که افزایش بودجه سالانه را تصویب کرد و افزایش تعداد کارکنان موزه هم تکمیل شد .

بعد از نمایشگاه داکیومنتا 14 نمایشگاه دیگری در ماه سپتامبر با نام نوماک (موزه ملی هنر چین ) که آثار کشور چین در آن به نمایش گذاشته شد . این نمایشگاه در چارچوب توافق بین المللی یونان و چین صورت گرفت که لیست فضاهای بکار گرفته شده و آثار و هنرمندان این نمایشگاه بعدا اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *