موزه ملی باستان شناسی آتن

( 3٫67 امتیاز از 3 رای )
Loading...

موزه ملی باستان شناسی آتن

به جرات می‌توان ادعا کرد که موزه ملی باستان شناسی آتن یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان است. در این موزه بسیاری از آثار هنری یونان باستان که دارای ارزش تاریخی هستند نگهداری می‌شود. اگر اولین بار از این موزه دیدن کنید از این همه آثاری که در آن مشاهده خواهید کرد متعجب خواهید شد. از مجسمه برنزی پوزیدون تا صورتک طلایی و درخشان آگاممنون  که نشان دهنده قدمت و تاریخ باستان یونان می‌باشند. این موزه درون ساختمانی به سبک نئو کلاسیک مي‌باشد که در اواخر قرن نوزدهم میلادی بنا شده است.

موزه ملی باستان شناسی آتن
موزه ملی باستان شناسی آتن

و از آن جایی که آثاری که در این موزه نگهداری می‌شود به ترتیب قدمت چیده شده اند در هنگام بازدید از موزه دیدگاه کاملی از تکامل هنر و تاریخ یونان را نظاره خواهید کرد. موزه ملی باستان شناسی آتن -National Archeological Museum-، بزرگترین موزه یونان و یکی از بزرگترین موزه جهان است که حاوی مجموعه هایی جذاب و خیره کننده از دوران قدیم یونان می باشد.

موزه باستان شناسي آتن
مجسمه درخشان آگاممنون

تاسیس موزه ملی باستان شناسی آتن

موزه ملی باستان شناسی آتن در مرکز شهر بین خیابان توسیتسای و خیابان آیپیرو و خیابان بوبولیناس و خیابان 28 اکتبر (پاتیسون) که در آن ورودی موزه قرار گرفته است، واقع شده است. ساختمان این موزه در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی و در سه طبقه ساخته شده است و با توجه به این که در طول زمان تغییرات متعددی در ساختمان این موزه به منظور گسترش و نوسازی و… انجام گرفته است ولي همچنان معماری کلاسیک خود را حفظ کرده است .

از زمان تأسیس دولت یونان مدرن همواره نیاز به ایجاد یک موزه باستان شناسی وجود داشت و اين دغدغه بارها در محافل مطرح مي‌شد. اولین موزه توسط ایوانیس کاپودیستریاس در سال 1829 در آيجينا (Aegina) تاسیس شد و وقتی آتن به عنوان پایتخت ایالتی انتخاب شد مجموعه‌های باستان شناسی را در مکان‌هایی مانند (هفستیون(Hephaisteion) ، دانشگاه و دانشگاه فنی) نگه‌داری کردند. برای انتخاب محل ساخت موزه وطراحی موزه یک رقابت معماری بین‌المللی در سال 1858 صورت گرفت اما متاسفانه نتیجه ای در بر نداشت.

تاریخچه

سرانجام در سال 1865 یک قطعه زمین بزرگی توسط النی توسیتا (Eleni Tositsa ) در نزدیکی دانشگاه فنی برای ساخت موزه اهدا شد و مبالغ زیادی که از سال 1858 برای ساخت ساختمان موزه جمع‌آوری شده بود که بخش اعظمی از آن توسط دیمیتروس ورنارداکیس (Dimitrios Vernardakis) اهدا شده بود سرانجام ساخت موزه در سال 1866 آغاز شد و در نهایت در سال 1880 تکمیل گشت. ابتدا فردی به نام لودویگ لانگه که معماری آلمانی بود طراحی موزه ملی باستان شناسی را انجام داد و ارنست زیلر بعدا با تغییراتی در آن ‌، آن را تکمیل کرد. بخش غربی ساختمان یعنی موزه مرکزی در سال 1874 تکمیل شده است.

طراحي موزه

معمار مشهور ارنست زیلر مرحله نهایی این پروژه را در سال 1888 به تصویب رساند. او نمای ساختمان را تغییر داد و چندین تغییر را در طراحی اولیه ایجاد کرد. انجمن باستان شناسی نيز یافته‌های باستان شناسی، جمع آوری شده از پروژه‌های مختلف اکتشاف در یونان را در سال 1891 به موزه آورد و از آنجایی که یافته‌های باستان شناسی در قرن بیستم زیاد شد و موزه گنجایش نگهداری آن ها را نداشت تصمیم بر آن شد که موزه گسترش یابد و برای این کار خانه‌های کوچکی که در سمت شرقی ساختمان بودند تخریب شدند و ساختمانی دو طبقه در قسمت شرقی در  سال 1939 ساخته شد.

نماي داخلي موزه ملی باستان شناسی آتن

در طول جنگ جهانی دوم، تمام آثار باستانی را در جعبه‌هایی قرار دادند  و دفن کردند تا آسیبی به آن‌ها نرسد و به تدریج در سال‌های 1945 تا 1964  تحت نظارت کریستوس کرووز آنها به معرض نمایش گذاشته شدند. بر اثر زلزله‌ای که در سال 1999 رخ داد انبار‌هایی که در قسمت شمالی ساختمان ساخته شده بودند آسیب سنگینی دیدند، بنابر‌این به جهت بازسازی موزه، بازدید از موزه به روی عموم بسته شد و از ژوئن 2004 بخشی از مجموع‌های دائمی مجددا به نمایش گذاشته شد. و خوشبختانه حدود یک سال بعد کل مجموع‌ها در هر دو طبقه ساختمان برای نمایش در معرض عموم قرار گرفتند .

اشیائی که در موزه نگهداری می شوند

موزه ملی باستان شناسی آتن از موزه‌های بزرگ جهان است و آثار زیادی را که از نقاط مختلف یونان به دست آمده است، در آن نگهداری می‌شود این موزه اگرچه ابتدا برای نگهداری آثاری که در قرن نوزدهم در اطراف آتن کشف می‌شد در نظر گرفته شده بود، اما به تدریج تبدیل به موزه ملی یونان شد و با آثاری که در اثر اکتشافات در تمام نواحی یونان به دست می‌آمد پر شد و به موزه ملی تبدیل گشت که بیش از 11000 اثر ارزشمند یونان از ابتدای تاریخ تا دوران باستان را به نمایش می گذارد.

اشياء باستاني

گلدان‌های سنگی، برنز و سرامیک، مجسمه‌ها، اشیاء عاج، مهر و موم طلایی و حلقه‌ها با سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، شیشه و فینس اکثريت اشياء موجود در موزه مي‌باشد. تقریبا سکه‌های متعلق به قرن‌های پنجم تا اول پیش از میلاد در این موزه نگهداری می‌شود که شامل 3644 شمش طلا، الواح نقره ای، نقره و سکه‌های برنزی می‌باشند. و همچنین از دوران کلاسیک یونان 498 قطعه جواهر و 549 سکه در این موزه وجود دارد. در این مجموعه آثار ارزشمندی از سفالینه‌های مربوط به یونان باستان دیده می‌شود. این آثار از قرن یازدهم پیش از میلاد تا دوران رومی‌ها را شامل می‌شود. معماری ساختمان موزه در سبک معماری کلاسیک است و در پشت بام این موزه چهار مجسمه بزرگ از خدایان یونان قرار گرفته است.

موزه ملي باستان شناسي آتن
موزه ملي باستان شناسي آتن

دسترسی به موزه ملی باستان شناسی آتن

فاصله این موزه تا ایستگاه متروی اومونیا با پای پیاده چیزی در حدود ده دقیقه است. در هنگام ورود نقشه‌هاي به عنوان راهنماي موزه در اختيار شما قرار مي‌گيرد. در همان ابتداي ورود صورتک درخشان آگاممون نظر شما را به خود جلب مي‌نمايد. در ادامه اجسامي که می‌بینید به ترتيب عبارتند از چهره‌های متمایز مینیمالیستی در مجسمه‌های سنگ مرمر و دو شخصیت بارز در موسیقی يونان که اولین عکس‌های شناخته شده‌ی جهان یونان است. و در آخر این که این موزه دارای فروشگاه و کافه نیز می‌باشد در زیر ما ليستي ارائه کرده ایم که آمار دقیق تری از موزه در اختیار شما همراهان گرامی قرار خواهد داد.

محل موزه : خیابان 44 پتیسون ، آتن

قیمت بلیط : 7 یورو

عکاسی: بدون فلش مجاز است.

فروشگاه: بله

کافه: بله

خنک کننده: بله

وب سایت: www.namuseum.gr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *