موزه فرهنگ و معارف مقدونیه

Loading...

موزه فرهنگ و معارف مقدوینه

موزه فرهنگ و معارف مقدونیه در شهر سالونیک (مقدونیه مرکزی) واقع شده است و در مورد فرهنگ و سنت‌های مختلف اخیر در شمال یونان مطالعاتی انجام می دهد.

موزه در خیابان واسیلیسیس و در یک ساختمان زیبای تاریخی مربوط به قرن بیستم واقع شده است.

این موزه در سال 1973 توسط انجمن آموزشی مقدونیه تاسیس شد و در ساختمانی افتتاح شد که به آن محل زندگی فرمانداران قدیمی گفته می‌شود. دليل اين نامگذاري به این خاطر است که این ساختمان در گذشته میزبان فرماندهان مقدونیه بوده و بعد از آن نيز وزیر یونان شمالی در آن اقامت داشته است که به آن ویلا مودیانو هم گفته می‌شد.

بعد از کمی قدم زدن در خیابان واسیلیسیس به راحتی متوجه این خانه‌ی زیبا خواهید شد و با ورود به آن فرصت تجربه کردن و دیدن نمونه ای از فرهنگ و معارف آن زمان مردم را خواهید داشت.

موزه فرهنگ و معارف مقدونیه
موزه فرهنگ و معارف مقدونیه

ساختمان موزه

این ساختمان یکی از نمونه‌هاي باقیمانده از محل زندگی افراد طبقه پایین اجتماع است که بعدا توسط چندین فرد ثروتمند از ملیت‌های مختلف (ترک، ارمنی، یونانی، یهودی) در گسترش‌های شرقی سالونیک بازسازی و گسترش داده شد.

این ساختمان در سال 1906 توسط معماری زبردست به نام الی مودیانو و در قطعه زمینی پنج هکتاری در کنار دریا برای بانکداری به نام جیکوب مودیانو طراحی و ساخته شد و این بانکدار به همراه خانواده‌اش در این ساختمان زندگی می‌کردند.

ساختمان موزه دارای چهار طبقه است به صورتی که دارای یک زیرزمین، دو طبقه و یک زیرشیروانی است. این ساختمان از لحاظ سبک معماری دارای ساختاری متمایز و تحت تاثیر سبک هنر نو می‌باشد؛ مخصوصا منظره زیبا و هیجان انگیز ایوان سرپوشیده‌ی دو طبقه و دوبر و رو به دریای این ساختمان.

موزه فرهنگ و معارف مقدونیه
موزه فرهنگ و معارف مقدونیه

این موزه در خصوص بقایای فرهنگ سنتی مقدونیه و ترکیه تحقیقات و مطالعاتي انجام مي‌دهد. نتيجه اين مطالعات شامل گزيده‌اي از اطلاعات و اشياي کشف شده، جمع‌آوري شده و آنها را در غالب نمایشگاه‌های موقت به نمایش همگان می‌گذارد.

مجموعه‌های موزه

مجموعه‌های موزه بالغ بر 15000 شی مختلف را شامل می شوند که یا خریداری شده‌اند یا توسط مردم و یا مجموعه‌دارها به موزه فرهنگ و معارف اهدا شده‌اند. اين مجموعه‌ها شامل منسوجات، گلدوزی‌ها، لباس‌های محلی، ابزار، سلاح‌ها، مقالات داخلی، آلات موسیقی، آلات نجاری، تجهیزات فلزکاری و ابزار کنده‌کاری چوب مي‌شود. همچنین موزه شامل کتابخانه تخصصی، آرشیو تصویری، آرشیو انواع صداها، کارت پستال‌ها، انواع دوربین‌ها و عکس‌ها، گواهینامه‌ها، لوازم خانگی و مبلمان، عروسک‌ها و حتی وسایل و تجهیزات کلیسا نيز می‌شود.

در موزه مجموعه‌هایی مربوط به مطالعات تمدن‌های متریالی از قبیل کشاورزی، پرورش دام و طیور و یا تکنیک فرایندهایی مثل دوخت، گلدوزی، سرامیک کاری، فلزکاری و … را می توان یافت.

برخی از این مجموعه‌ها مربوط به پیش از عصر صنعتی هستند و بیشتر مربوط به مناطق ترکیه و مقدونیه هستند. اکثر اين مجموعه‌ها بازگو‌کننده شیوه‌ی زندگی مردم این سرزمین‌ها در چند قرن اخیر تا اواسط قرن بیستم هستند و می‌توان گفت این مجموعه‌ها در نوع خود بسیار غنی و بی‌نظیر هستند. اين موزه داراي يک باغ بسيار بزرگ است. باغ این موزه 2500 متر مربع می‌‌باشد.

موزه فرهنگ و معارف مقدونیه
موزه فرهنگ و معارف مقدونیه

در سال 1931 ریاست جمهوری یانیس تارس پیشنهاد تاسیس موزه فرهنگ و رسوم را داد و پس از آن دستور داد تا جمع‌آوری اشیا و موارد مورد نظر آغاز گردد. نتیجه اين فعاليت‌ها، تاسیس موزه فرهنگ یونان شمالی بود که در سال 1975 به عنوان یک نهاد خصوصی افتتاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *