موزه فرهنگ بیزانس

( 2٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه فرهنگ بیزانس

این موزه فرهنگ بیزانس که در پانزده سال اخیر ساخته شده، به عنوان نگهدارنده یکی از بهترین مجموعه‌های هنر بیزانس، نمایشگر یکی از دوره‌های باشکوه در تاریخ سالونیک است.

موزه هنر بیزانس دارای بیش از 2900 اثر هنری مربوط به بیش از هزار سال از دوره بیزانس یونان (از قرن سوم) به این طرف است. بسیاری از قطعات باستانی در شهر سالونیک، پایتخت امپراتوری بیزانس کشف شده است.

موزه فرهنگ بیزانس
موزه فرهنگ بیزانس

تاريخچه موزه

قبل از اینکه به داخل موزه بروید ابتدا باید بیرون موزه را تحسین کنید. این موزه در سال 1994 توسط معمار پیشرو Kyriakos Krokos طراحی شده است و به عنوان یکی از زیباترین آثار معماری‌ ملی کشور یونان شده است، این موزه به عنوان آثار ملی تاریخی ثبت شده است.

این موزه یک موسسه علمی است که به روی عموم مردم باز است و هدفش جمع‌آوری، نگهداری، نمایش و مطالعه روی آثار عموماً به جامانده از دوره‌های مسیحیت اولیه، بیزانسی، پسابیزانسی و قرون وسطی است که علی‌الخصوص از لحاظ جغرافیایی در محدوده مقدونیه و در زمان نهمین افورات بیزانس قدیم قرار داشته‌اند.

موزه فرهنگ بیزانس
موزه فرهنگ بیزانس

مجموعه‌هاي باستاني

مجموعه دائمی موزه در 11 سالن قرار گرفته است که به دو صورت تاریخی و موضوعی مرتب شده‌اند. اتاق اول که به کلیساهای مسیحی اولیه اختصاص دارد. در اینجا شما تعدادی کاشی، نقاشی و مجسمه‌های مذهبی را مشاهده خواهید کرد. یکی از جنبه‌های جالب توجه، مقبره‌های اولیه مسیحی است. داخل مقبره‌ها با صحنه‌هایی از طبیعت، حیوانات، ماهی‌ها و گیاهان نقاشی شده‌اند. متأسفانه نور موزه برای دیدن آن‌ها به طور واضح، کافی نیست. اما با گذشت زمان نقوش ساده‌تر شده و نقش صلیب در آن‌ها آشکار می‌شود.

موزه فرهنگ بیزانس
موزه فرهنگ بیزانس

شمایل زیادی از قرون وسطی در تصاویر یافت می‌شود.

موزه فرهنگ بیزانس
موزه فرهنگ بیزانس

اما در آثار پس از قرن 15 تأثیر چشمگیر هنر ایتالیایی کاملاً در این آثار از بین می‌رود.

همان طور که به سالن‌های بعدی می‌روید، همه چیز را از ظروف و سکه گرفته تا نقاشی‌های دیواری و تندیس‌های قدیسان را می‌بینید. وقت بگذارید و از مانیتورها و متن‌ها و دیگر چیزهایی  که به شما اطلاعات مفیدی در مورد موزه می‌دهند برای تکمیل بازدید خود استفاده کنید. شما خواهید دید که هدف موزه تنها نمایش آثار امپراتوری بیزانس نیست بلکه ایجاد یک تصویر جامع از زندگی و فرهنگ در این دوره است.

آخرين گالري

آخرین گالری یک نمایشگاه جذاب است که به خود موزه اختصاص داده شده است. این قسمت توضیح می‌دهد که موزه چگونه کار می‌کند و آثار تازه کاوش شده چگونه به نمایش عمومی می‌رسند. موزه به طور منظم میزبان نمایشگاه‌ها و رویدادهای موقت است و با تشویق مخاطبان از طریق فعالیت‌های مختلف، و با داشتن محتوای آموزشی و اثبات‌های علمی تعداد بازدیدکنندگانش را افزایش می‌دهد.

امکانات موزه

رستوران و کافی‌شاپ موزه غذاهای سبک، تنقلات و نوشیدنی‌ها را عرضه می‌کند و با محیط دوست داشتنی محل ایده‌آلی برای یک استراحت دلچسب پس از یک دور تماشای نمایشگاه به شما می‌دهد.

موزه فرهنگ بیزانس در تمامی طول سال باز است. ورودی ناچیزی دارد و به همراه موزه باستان‌شناسی  یک بلیط مشترک با تخفیف دارد. برای سالمندان، دانش‌آموزان و کودکان زیر 19 سال هم هزینه ورودی دریافت نمی‌شود. همچنین بازدید عموم در تعطیلات آخر هفته و دیگر تعطیلات رسمی هم آزاد است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *