موزه عکاسی تسالونیکی

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه عکاسی تسالونیکی

موزه عکاسی تسالونیکی در بندر این شهر واقع شده است. این موزه همزمان هم به عنوان مرکزی برای فعالیت‌های ژورنالی و هم به عنوان برگزارکننده جشنواره‌ها فعالیت می‌کند.

نمایشگاه عکاسی بزرگ تسالونیکی که درباره‌ی بحران‌های مهاجران و پناهنده‌ها است، اکنون در این موزه برگزار می‌شود. بیست و شش عکاس در این نمایشگاه گروهی شرکت می‌کنند، و بیش از 160 عدد از کارهای خود را ارائه می‌دهند. آنها مشکلات انسان‌هایی که خانه‌ی خود را رها کرده و پشت سر می‌گذارند و به سمت یک جای ناشناخته حرکت می‌کنند، را برای نمایش انتخاب می‌کنند.

موزه عکاسی تسالونیکی
موزه عکاسی تسالونیکی

یونان بخاطر موقعیت جغرافیایی‌اش، اغلب دروازه‌ای برای جمعیت‌ مهاجرانی است که از بقیه‌ی جاهای اروپا عبور می‌کند. این مسئله اخیرا مشکل‌زا شده است. نمایشگاه، داستان یکی از بزرگ‌ترین نمایش‌های درام را در تاریخچه‌ی اخیر بازگو می‌کند. عکاس‌ها رخدادهای غم‌انگیز را ضبط کرده‌اند و به نمایش عموم می‌گذارند. عکس‌ها بر موضوع احساسات انسانی تمرکز کرده‌اند. این عکس‌ها ناامیدی، درد، فقدان و حس تنگنای پناهندگان را به نمایش گذاشته‌اند. جوهره‌ی اصلی نمایشگاه شامل کار‌های عکاسان حرفه‌ای است. این نمایشگاه با مثال‌هایی از “روزنامه نگاری شهروندی” و همچنین بازنمایی مشکلات پناهندگی تکمیل می‌شود.

موزه عکاسی تسالونیکی
موزه عکاسی تسالونیکی

موزه عکاسی تسالونیکی تنها موزه فعال دولتی در یونان است که تحت نظارت وزارت آموزش، امور دینی و فرهنگ می‌باشد. این موزه منحصرا به عکاسی اختصاص پیدا کرده است. این موزه برای بار اول درهایش را برای عموم در سال 1998 باز کرد.

موزه عکاسی تسالونیکی همچنین کتب و برنامه‌های آموزشی تکمیلی چاپ می‌کند و فوتوبینال را سازماندهی می‌کند (PhotoBiennale یک جشنواره‌ی بین المللی عکاسی است). به طور همزمان این موزه به منظور ارزیابی عکس‌ها، جلسه‌ها و گفتگوهایی را برگزار می‌کند.

موزه عکاسی تسالونیکی
موزه عکاسی تسالونیکی

 

موزه عکاسی ، یکی از مناطق جذاب مورد علاقه برای هر فرد دوست‌دار عکاسی

موزه عکاسی تسالونیکی در کنار موزه سینما قرار دارد. ماموریت این موزه در سطح محلی، ملی و بین‌المللی برای برنامه‌ریزی و اجرای مجموعه نمایشگاه‌ها می‌باشد. عکاسان آرشیو‌ها و کلکسیون‌هایی برای موزه فراهم می‌کنند. آنها همچنین کتاب‌ها، کاتالوگ‌ها و موارد دیگری را نیز نشر می‌کنند. در همین حین چندین برنامه‌ی آموزشی برای عموم مردم ترتیب می‌دهند.

علاوه بر این‌ها، سازمان دادن برنامه فوتوبینال (یک جشنواره‌ی بین المللی عکاسی) و تکامل جلسه‌ی عکاسی بین المللی فوتوسینکیریا (Photosynkyria: جشنواره بین المللی عکاسی تسالونیکی) یک کار سخت و مهم دیگر است که موزه مسئولیت آن را به عهده گرفته است. خود موزه به عنوان یک محل جلسه برای همه‌ی کسانی که هنر و عکاسی را دوست دارند می‌باشد. این موزه محلی مناسب برای الهام یا گفتگو است.

در تمام این فعالیت‌ها موزه تلاش دارد یک راهنمای ابتدایی برای محیط بصری فراهم کند. از اینرو می‌خواهد به بیننده کمک کند تا بتواند تصاویر را ” بخوانند”، و با تمام جزئیات و داستان پشت تصاویر آنجا آشنا شوند.

موزه عکاسی تسالونیکی
موزه عکاسی تسالونیکی

کلکسیون و آرشیوها

کلکسیون‌ها و آرشیو‌های موزه‌ی عکاسی تسالونیکی شامل بیش از 100000 شی عکاسی می‌باشد. آرشیوهای آن از دوره‌ی 1890 تا 1980 را تحت پوشش قرار می‌دهد. این موزه شامل کارهایی از افراد مشهور است. موزه به عنوان یک بایگانی برای بخش یونانی عمل می‌کند که متعلق به سازمان فرهنگ یونان می‌باشد.

کلکسیون‌های آن، بر اساس هدیه‌ها و خرید‌ها، از دوره‌ی 1970 تا امروز را پوشش می‌دهد و شامل بیش از 2000 کار عکاسی می‌باشد. این کارهای عکاسی توسط 200 هنرمند از یونان و خارج از کشور گرد هم، جمع آوری شده است. دیجیتالی کردن کلکسیون و آرشیو عکاسی این موزه با کمک مالی برنامه‌ی “جامعه‌ی اطلاعات” صورت گرفت. به عنوان بخشی از این برنامه، بیشتر کلکسیونِ همیشگی، دیجیتالی شده است.

به طور خلاصه اگر شما به عکاسی یا هنر علاقه دارید، اینجا یکی از جاهایی است که بازدید از آن را نباید به هیچ وجه از دست دهید! در عوض هزینه‌ی کمی که می‌پردازید، می‌توانید در حالی که نمایشگاه‌های عکس را می‌بینید از فضای آرام آنجا لذت ببرید. به دلیل اینکه این موزه در کنار موزه سینما می‌باشد، می‌توانید با کمی پیاده روی به اینجا برسید. این پیاده روی بیش از 5 دقیقه طول نمی‌کشد. بنابراین می‌توانید همزمان از هر دو مکان دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *