موزه سینمای سالونیک

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه سینمای سالونیک

موزه سینمای سالونیک در شهر سالونیک يا تسالونيکي (مقدونیه ی مرکزی) در کشور یونان قرار دارد. می‌توان گفت این موزه‌ی سینما تنها موزه‌ی مربوط به سینما در کل یونان است.

این موزه‌ی سینمایی در سال 1995 پس از اخذ تصمیم سازمان مدیریت شهری در سالونیک ساخته و در سال 1997 تحت نظر هیئت مدیره پایتخت فرهنگی اروپا افتتاح شد، در سالی که شهر سالونیک پایخت فرهنگ اروپا منصوب شد.

موزه سینمای سالونیک
موزه سینمای سالونیک

در سال 2003 این بخش به‌صورت جداگانه با جشنواره بین المللی فیلم سالونیک فعالیت می‌کرد ولی در سال 2010 به این جشنواره پیوست.امروزه این موزه بخشی از جشنواره فیلم شهر سالونیک است.

از آپریل سال 2016 الیزه جالادو مدیر جشنواره بین المللی فیلم سالونیک و همچنین مدير موزه‌ی سینمای این شهر است.

به‌صورت کلی تمام تلاش‌های صورت گرفته در عرصه‌ی سینما و همچنین کارها و تلاش‌های تجربی نخستین در سینما تا تمام کارها و امور انجام شده تا قرن بیستم و کارهای مدرن یونان در موزه سینمای سالونیک به نمایش گذاشته می شوند.

این موزه همچنین حاوی کتابخانه‌ی هنر هفتم کشور یونان می‌باشد به همراه حدود 12000 کتاب، فیلم و مجلات یوناني و بین‌المللی است.

ماموریت این موزه برای جستجو و جمع آوری و حفظ و نمایش آثار مربوط به سینمای یونان است.

با ساخت این موزه و افتتاح آن، این امر امکان‌پذیر شد تا مجموعه آثار سینماگر معروف یونانی، نیکوس بیلیسیس را خریداری کنند.

موزه سینمای سالونیک
موزه سینمای سالونیک

آثار به نمایش گذاشته شده در موزه

موزه سینما، ماشین آلات و وسایل، دوربین های سینمایی، پروژکتورها، قطعات و وسایل قدیمی سینما و متعلقات آنها، تانک‌های ظهور و چاپ عکس‌های سینمایی، لنزها، ماشین‌های زیرنویس‌انداز روی فیلم‌های قدیمی، مواد سلولوئیدی، عکس‌هایی از حدود 2000 فیلم سینمایی، تعداد بسیار زیادی از پوسترهای دست‌ساز فیلم‌های سینمایی، موزیک متن تمام فیلم‌ها تا قبل از 1995 بر روی صفحه و سی دی، آرشیو سینمایی را شامل می‌شود.

موزه سینمای سالونیک
موزه سینمای سالونیک

مدیریت موزه و جشنواره بین المللی فیلم سالونیک

درمتزوگلو اولین مدیر موزه سینمای شهر سالونیک بود و تا سال 2002 به همراه پاپاگیاننوپولوس (رییس هیئت مدیره موزه سینما ) در این پست بود.

از تاریخ یکم ماه ژوئن سال 2005 تا زمان ادغام موزه سینمایی با جشنواره بین‌المللی فیلم سالونیک در تاریخ دسامبر 2010، مدیر موزه جناب آقای کِهاگیاس و رییس هیئت مدیره جناب آقای میلوناس بودند و از می سال 2010 تا مارچ سال 2016، دیمیتریس ایپیدس مدیر موزه سینمای سالونیک و جشنواره بین المللی فیلم سالونیک بود.

در موزه سینمایی سالونیک، محققان و بازدیدکنندگان همگی به‌صورت یکسان می‌توانند در مورد سینما از سال 1985 به بعد اطلاعات کسب کنند که این اطلاعات شامل فستیوال‌های فیلم، نمایش‌های عمومی فیلم‌های سینمای یونان است و همچنین بیوگرافی کارگردانان و بازیگران تمام فیلم‌های یونان نيز شامل مي‌شود.

موزه سینمای سالونیک
موزه سینمای سالونیک

موزه تورهای مخصوصی را برای بازدیدکنندگان برگزار می‌کند و گزیده‌ای از فیلم‌ها را در اتاقی مخصوص نمایش فیلم‌ها به نمایش علاقه‌مندان در می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *