موزه سکه ، یکی از مکان‌های دیدنی شهر باستانی آتن

Loading...

موزه سکه

موزه سکه در آتن در سال 1834 تاسیس شده است. این موزه کلکسیون‌های مهمی از سکه‌ها، مدال‌ها و سنگ‌های قیمتی از یونان باستان، روم، بیزانس، کشورهای خاورمیانه، اروپای قرون وسطی و مدرن، ایالت متحده و یونان مدرن به نمایش می گذارد. این موزه در یونان منحصر به فرد است و یکی از مهمترین موزه ها در نوع خودش می‌باشد.

موزه کلکسیون بسیار بزرگی از سکه‎‌ها و سنگ‌های قیمتی از کشورهای مختلف و دوره های تاریخی دارد. این کلکسیون‌ها بسیار شکیل و زیبا هستند. بعضی از این سکه ها در مصر یافت شدند.

اغلب یونانی‌های پول‌دار سکه های نقره و طلای خود را در ظرف‌های مختلف مخفی می‌کردند. این ظرف‌ها را می‌توان در موزه دید که گلدان ها و کوزه ها، با سکه‌های مخفی در آن را نشان می‌دهد.

یکی از تالارها نمایشگاهی دارد که تاریخچه‌ی سکه‌های یونان را در مناطق مختلف یونان نشان مي‌دهد. نمونه‌هایی وجود دارد، که در آتن، مقدونیه، اتحادیه یونان، و در اسکندریه مطرح شده اند.  

 

نمای خارجی موزه سکه
نمای خارجی موزه سکه

سبک طراحی موزه

موزه سکه توسط ارنست زیلر طراحی شد. این موزه در  ایلیو ملاترون یا عمارت باستان شناس معروف، هنریچ اسچلیمان قرار گرفته است. موزه سکه در خیابانی واقع شده است که نزدیک به میدان سینتاگما می‌باشد. این عمارت باشکوه ترین آپارتمان شخصی شهر بود، که در طراحی آن سبک رنسانس و نئوکلاسیک ترکیب شده است. این بنا یکی از زیباترین بناهای نئوکلاسیک آتن به شمار می‌رود. اتاق های آن با نقاشی های آبرنگ و موزاییک هایی که موضوع جنگ تروجان را به تصویر می‌کشد تزئین شده بود. در سال 1927، همسر هنریچ اسچلیمان، بنام سوفیا عمارت را به دولت یونان فروخت. آنها ابتدا از آن به عنوان ساختمان مجلس دولت استفاده کردند، و سپس به عنوان ساختمان دادگاه مورد بررسی قرار دادند. در طی گذر زمان، ساختمان بازسازی شد و بعد از ترمیم کامل به موزه سکه تبدیل شد.

روند تاریخی موزه سکه

تا مدت زمان زیادی جزئیات وابسته به سکه شناسی یونان به طور گسترده مشهور نبود. موزه حتی ساختمانی که متعلق به‌ خودش باشد را نداشت. در ابتدا کلکسیون بخشی از کتابخانه‌ی ملی یونان بود و در ساختمان دانشگاه آتن قراره گرفته بود. بعد از آن در ساختمان آکادمی آتن قرار گرفت. در سال 1946 نمایشگاه به موزه باستان شناسی ملی انتقال داده شد. موزه در سال 1956 تبدیل به یک واحد مستقل شد. پتانسیل واقعی کلکسیون موزه‌ی جواهرات فقط برای گروه کوچکی از دانشمندان مشهود بود. به لطف آنها، موزه سکه در آتن به یک ساختمان جدید انتقال داده شد. و در سال 1999 درهایش به روی ساکنان و مهمانان شهر باز گردید.

عمارت اسچلیمان اکنون نه تنها به عنوان یک یادبود منحصربه فرد معماری قرن 19 خدمت می‌کند، بلکه به عنوان محل ذخیره‌ی کلکسیون سکه‌های منحصربه‌فرد نیز بکار گرفته می‌شود.

از نمایشگاه حاضر در موزه نه تنها برای نمايش دادن کلکسيون‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بلکه ارائه‌ی آنها نیز جذاب است: همه‌ی سکه‌ها با یک چکیده‌ی کوتاه همراه هستند. همه‌ی کسانی که می‌آیند می‌توانند در تالار موزه از این هنر مستقیما درس‌های کوچک علمي بگیرند.

نمای داخل موزه
نمای داخل موزه

تالار اسچلیمان

آشنایی با کلکسیون با تالار اسچلیمان شروع می‌شود، که بازدیدکننده‌کنندگان می‌توانند به طور حیرت انگیزی پرده‌های منقوش‌ زیبا که به خانواده‌ی باستان شناس تعلق دارد ببینند. صحنه‌های روی پرده‌های منقوش فضای زمان را انتقال می‌دهد. آنها تاریخچه‌ی طراحی و ساخت خانه و داستان‌های خانگی دیگر را به نمایش عموم می‌گذارد.

قبل از اینکه کلکسیون‌ها برای همیشه در خانه‌ی اسچلیمان جای گرفته شوند، آنها در دانشگاه آتن، آکادمی و موزه باستان شناسی ملی نگه داشته می‌شدند. در زمان قانون آلمان، آنها در طاق‌های بانک یونان در امنيت حفظ می‌شدند.

تالار تحقیقات در زمینه‌ی وابسته به سکه شناسی

تالار بعدی موزه به تحقیقات در زمینه ی سکه شناسی تعلق دارد. از دیدگاه باستان شناسی این تالار جذاب‌ترین و فریبنده‎‌ترین می‌باشد. در اینجا شما می‌توانید فرایند سکه سازی، ابزارهای قلم تراشی باستانی را ببینید، و درباره‌ی توسعه‌ی ساخت سکه یاد بگیرید، که همگام با توسعه‌ی کشور تغییر می‌کند. و همچنين داستان‌هايي درباره‌ی شیوه های باستانی جعل کردن سکه جالب هستند. آشکار می‌شود که حتی در آن روزها جعل سکه وجود داشته است.

نمای ساختمان

ساختمان در سه طرف خود باغی دارد و طرح زمین آن تقریبا دایره‌ی شکل می‌باشد. نمای آن، با بالکن‌های قوسی و ستون‌های یونی، آن را تبدیل به یکی از تحت تاثیرگذارترین خانه‌ها در آتن کرده است. در داخل آن، دیوارها و سقف‌ها با نقاشی‌هایی توسط هنرمند اسلوونیایی بنام یوری سوبیک تزئین شده است. آنها بیشتر کپی‌هایی از نقاشی‌های دیواری هستند.

سکه های موزه
سکه های موزه

اتاق‌های مختلف موزه

این مجموعه بسیار باشکوه است. شما صدها سکه یونانی، که بیشتر آنها قدیمی هستند را خواهید دید. اما در طبقه دوم، یک مجموعه استثنایی سکه‌های وابسته به روم شرقی، و نمونه‌های مدرن بیشتری وجود دارند. در اتاق اول، اطلاعاتی درباره‌ی خانه خواهید دید، و در یک نمایشگاه سکه‌های مربوط به باستان شناس معروف اسچلیمان را خواهید یافت.

 بخش‌های مهم کلکسیون‌های موزه توسط تعدادی از مردم پولدار یونانی اهدا شده است. چشم گیرترین کلکسیون‌ها در اندازه و تنوع، آنهایی هستند که به وسیله‌ی برادران زوسیمادس (1857)، گیانیس دیمستریو (1892) و گریگوریوس امپدوکلیس (1953) اهدا شده اند. اولین مورد از این کلکسیون‌ها شامل بیش از 18000 سکه و مدال، و دوتای دیگر به ترتیب حدود 10000، و 7800 سکه هستند.

نمایشگاه در قسمت اتاق‌های قدیمی خود، با اطلاعاتی درباره ی خود ساختمان و معماری آن شروع می‌شود. در تالار پذیرش، تالار اسپریدس، بازدیدکنندگان می‌توانند درباره‌ی استفاده از فلزهای مختلف برای معامله، اختراع و استفاده ی گسترده از سکه ها، فلزها و متدهایی برای بریدن سکه‌های باستانی و جواهرات یاد بگیرند.

در اتاق مطالعه، یا سالن ادبیات، چندین مجموعه از ” سکه‌های باستانی “محکم” مانند آنهایی که مال آتن و قلمرو اسکندر کبیر هستند وجود دارند. در اتاق مجاور، سکه‌هایی که برای نمایش هستند تصاویر مختلفی که دارند را به تصویر می‌کشند. در فضایی که قبلا اتاق ناهارخوری بود، بخش‌های کلکسیون‌های وقف شده در معرض نمایش هستند. در آخر هم اتاقی با مواد وابسته به عکاسی و آرشیوی وجود دارد.

بررسی اجمالی موزه سکه

موزه سکه‌ی آتن، با تاریخچه‌ای که به سال 1834 باز می‌گردد، یک موقعیت چشمگیر در میان موزه های نوع خودش در سرتاسرجهان دارد. در کلکسیون‌های غنی آن تاریخچه‌ی ساخت سکه در منطقه یونان از ابتدای دوره باستانی در قرن ششم قبل از میلاد تا عصر معاصر نشان داده شده است. این موزه یک منبع باارزش دانش برای تاریخچه‌ی اقتصادی، اجتماعی و هنر گذشته می‌باشد.

کلکسیون‌ها

موزه صاحب یک مجموعه پانصد هزارتایی می‌باشد، که شامل سکه‌ها، گنج‌ها، وزن‌ها، تمبرها، مدال‌ها و جواهرات می‌شود. نمایشگاه، برطبق معیارهای موضوعی و تاریخی شکل گرفته است و با ارائه سمعی و بصری حمایت می‌شود:

  • تاریخچه موزه (اهدا کننده‌ها، زندگی و کار هنریچ اسچلیمان، معمار ایلیو ملاترون).
  • سکه‌های باستانی دوره‌های شهری، اولویت هلنستیک و امپراتوری روم.
  • سکه‌های قرون وسطایی بیزانس و امپراتوری‌های عثمانی.
  • سکه‌های مدرن و معاصر ایالت‌های اروپایی و یونانی.
  • جنبه‌ها و تولیدات تکنولوژی ساخت سکه، گردش پولی و اقتصاد.
  • هنر (سران نقاشی، مجسمه‌ها، نمایش‌های اساطیری، مجسمه مینیاتوری) و تاریخچه اجتماعی (قدرت و حالت‌ها، حکمران‌ها، پادشاه‌ها و امپراتورها).
موزه سکه
موزه سکه

امکانات

کتابخانه موزه شامل دوازه هزار نسخه مربوط به سکه شناسی، تاریخ و باستان شناسی، و یک آرشیو غنی از سندها می‌باشد. علاوه بر این، عملکردهای موسسه به عنوان مرکز مطالعه و تحقیقات برای محققين و دانش عمومی، میزبان فعالیت‌های زیادی است. این فعالیت‌ها شامل انتشارات، مقاله‌ها، سخنرانی‌های آموزشی و برنامه‌ها، نمایشگاه‌های خاص و دوره‌ای، و همکاری‌های دوره‌ای می‌باشد.

حفاظت از متعلقات مادی موزه و کاوش‌های باستان‌شناسی ایفورات در آزمایشگاهِ کاملا مجهز انجام می‌شود.

در فروشگاه موزه بازدیدکننده‌ها ممکن است کپی‌های دقیقی از محصولات مصنوعی و انتشارات، هم به صورت دیجیتال و هم چاپی پیدا ‌کنند. همچنین یک رستوران باز برای عموم بازدید کننده‌های موزه، در یک باغ جذاب که با کپی‌های تندیس یونان باستان مذين شده، وجود دارد.

حقایق جالب

در ماه جولای سال 2011، موزه باستان شناسی ملی و موزه سکه‌ی آتن یک نمایشگاه مشترک به نام “افسانه و سکه‌ها” با بانک آلفا برگزار کردند.

نمایشگاه ها درباره‌ی تاریخچه و افسانه های یونان باستان، از طریق کلکسیون سکه‌های بانک آلفا و موزه سکه؛ در کنار کشتی‌های یونانی، مجسمه‌ها و کارهای فلزیِ کلکسیون موزه باستان شناسی ملی صحبت می‌کند.

عکاسی آزاد است، اما عکاسی زیاد باعث ایجاد ناراحتی می‌شود. موزه ها باید اجازه دهند و مانع تحقیق نشوند، به این معنی که بازدیدکنندگان باید بتوانند اشیاء را بار دیگر در خانه ببیند.

این موزه بسیار زیباست و بازدید از آن به همه پیشنهاد می‌شود. پس سعی کنید در سفر به آتن بازدید از آن را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *