موزه جنگ ، یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری شهر آتن

( 4٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه جنگ

موزه جنگ شامل دامنه گسترده‌ای از ماشین‌آلات جنگی و سلاح‌ها است. این وسایل توسط انسان‌های ماقبل تاریخ اختراع و تا قبل از قرن بیستم استفاده می‌شدند. این موزه همچنین شامل آثار هنری است که جنگ‌های تاریخی، آرشیو‌های عکس، فیلم‌های مستند و نقشه‌های تاریخی را نمایش می‌دهد. موزه‌ جنگ آتن در محل تقاطع خیابان واسیلیا سوفیا و خیابان ریزاری قرار دارد. در ابتدا طرح استفاده از ساختمان به عنوان گالری بین المللی مطرح بود. اما مقامات فرهنگی بسیاری پیشنهاد دادند تا فعالیت‌ها و وقایع را در اینجا جای دهند. در همان محل در سال‌های اواسط جنگ یک کمپ نظاهی نیز وجود داشت. در طی جنبش نیکولاس پلاستیراس در سال 1935 کمپ خسارت های زیادی دید. بنابراین بعد از جنگ کمپ تبدیل به مکانی متروکه شد.

نمای خارجی از موزه جنگ

 

سبک ساخت

موزه جنگ آتن در یکی از ساختمان‌های آتن با ظاهری غیرمعمول واقع شده است. این موزه در چهار طبقه تقسیم شده، و سلاح‌ها و خاطرات مرتبط با نیروهای نظامی یونان را به نمایش می‌‌گذارد.

امروزه موزه جنگ که در سال 1975 افتتاح شده است، بخاطر شکل و معماری عجیبش یکی از معروف‌ترین بناهای شهر می‌باشد. شکل عجیبش سبک‌های عاشقانه‌ی اواخر دهه‌ی 1950 را بازتاب می‌کند. معماری و سبک ساختمان به گونه‌ای است که طبقه اول از طبقه ‌ همکف بزرگ‌تر می‌باشد. از این‌رو به ساختمان شکلی مشابه با مکتب هنری کوبیسم می‌دهد. بالکن ها و نمایشگاه هواپیماهای جنگی و توپ‌های جنگی قابل حرکت و به صورت زنده قابل دیدن می‌باشد.

 

سالن آمفی تئاتر در موزه جنگ

اینجا اولین موزه در آتن است که با یک آمفی تئاتر مدرن مجهز شده است. این آمفی تئاتر برای سخنرانی‌ها، کنفرانس و اتاق پذیرائی و همچنین اتاق‌هایی برای ذخیره، حفظ و ضبط کلکسیون‌ها است.

هواپیمایی در موزه جنگ
هواپیمایی در موزه جنگ

نمایشگاه جنگ‌های مختلف

در طبقه‌ی همکف و در نیم طبقه، کلکسیون‌های وسایل ارثی، اسلحه‌ها و اشیایی برای عملیات نیروهای مسلح یونانی در طی جنگ جهانی دوم، جنگ در کره و تاریخچه‌ی جنگ قبرس وجود دارد. در طبقه‌ی اول، بازدیدکنندگان می‌توانند از تاریخچه‌ی وقایع جنگ نظامی یونان از سال‌های ماقبل تاریخی تا جنگ جهانی دوم عبورکنند.

مردم چندین قرن شاهد جنگ‌ها و بی‌ثابتی‌ها بوده‌اند؛ جنگ استقلال یونانی، جنگ بالکان‌ها، جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ داخلی یونان. در بیش از 140 سال بندرت شاهد دقیقه‌ای صلح بوده‌ایم. این محل به عنوان یادآور تند و تلخ مشاجرات گذشته خدمت می‌کند.

محل کلکسیون‌ها در موزه

کلکسیون ها در درون و بیرون ساختمان قرار گرفته اند. در بیرون، می‌توانید تمام جنگ افزارهای بزرگ از قبیل وسایل توپخانه و حتی هواپیما بیابید. در درون نیز وسیله‌های کوچک و متوسط دیده می‌شود.

داخل موزه جنگ آتن

کلکسیونی از یونیفرم‌های مختلفی که به وسیله ی افراد مختلف نظامی یونانی در طی سال‌ها استفاده می‌شد، به چشم می‌خورد.

 

کلکسیونی از یونیفرم‌های دوران جنگ

 

طبقات و اتاق‌های مختلف موزه جنگ

دوره ‌ی عصرحجر

نمایشگاه از طبقه دوم در سمت چپ با ابرازهای سنگی از زمان‌های عصرحجر (تقریبا هفت هزار سال قبل از میلاد) شروع می‌شود. احتمالا از این ابزارها نه تنها به عنوان ابزارهای روزمره، بلکه برای شکار و جنگیدن نیز استفاده می‌شد. در همان اتاق همچنین می‌توان ابزارهای سنگ سیکلادیک و درنهایت سلاح‌های برنز میکانا را دید. این‌ها نماینده‌ی خوبی از معماری باشکوه دوران سیکلادیک هستند. بعلاوه درکنار آنها نسخه‌هایی همچون سلاح‌هایی که توسط ایرانیان و یونانی‌ها در طی پنج قرن پیش از میلاد استفاده می‌شد، وجود دارد. در این ابزارها آهن جایگزین برنز شده است.

در اینجا همچنین نمونه‌هایی از معبد پارتنون (معبد آتنا) و کتیبه معبد آپولو در باسای وجود دارند. هر دو قطعه هنری جنگ‌های اسطوره‌ای بین لاپیتس‌ها و قنطورس و یونانی‌ها و آمازونی‌ها را نمایش می‌دهد. از روی این تماثیل، بازدیدکننده می‌تواند متوجه شود که یک جنگ در آن زمان چطور بوده است. بعلاوه اطلاعاتی درمورد سفر اسکندر کبیر نیز موجود است. نسخه‌هایی ‌عین سلاح‌های این دوره نیز به نمایش گذاشته شده است. بازدیدکننده همچنین می‌تواند یک مستند درمورد این موضوع تماشا کند.

 اتاق بعدی سلاح‌ها و ماشین آلات جنگی دوره بیزانس و زمان‌های قرون وسطایی را دارد.

اتاق آزادی در موزه جنگ

اتاق متعلق به کشمکش آزادی در سال 1821، چیزهای زیادی برای ارائه دارد. سلاح‌هایی از چندین منطقه‌ی مختلف یونان در اینجا ارائه شده است. شمشیرهای مزین، نگه دارنده دینامیت، و محفظه ها نمایش داده شده است. یک مجموعه از کتب کوچک نیز قابل مشاهده است. چندین نقاشی (بیشتر آنها کپی‌ بوده و اصل نیستند) از نقاشان یونان در قرن نوزدهم که بیشتر مبارزات مهم این جنگ را نقاشی کرده‌اند، در اینجا دیده می‌شود.

اتاق ابزارآلات جنگی دولت جدید

سلاح‌ها، کشتی‌ها و فلزات دولت جدید یونان در اتاق بعدی نمایش داده می‌شود. وقتی بازدیدکننده به اتاقی که به دوره 1912تا1918 تعلق دارد برسد، از نسخه‌های اولین هواپیما‌ها متعجب و شگفت زده می‌شود. در اینجا کار اصلی نقاش یونانی بنام فلورا-کاراویا نمایش داده می‌شود. طرح‌ها و تصویرهای سربازان ساده و افسران جنگ‌های بالکان نیز به چشم می‌خورد.

اتاق جنگ جهانی اول و دوم

جنگ جهانی اول و جنگ کوچک قاره آسیا نیز از طریق نقاشی عکس‌ها و سلاح‌ها ارائه داده می‌شود. یک مستند از جنگ کوچک آسیا را می‌توان در اینجا تماشا کرد.

جنگ جهانی دوم نیز چیزهای زیادی برای نمایش‌ دارد. درکنار سلاح‌ها و عکس‌ها، بخش‌های بمباران شده‌ی زیردریایی و یک موتورسیکلت کامل آن دوره در اینجا نشان داده می‌شود. علاوه بر این نقاشی‌های اصل از نقاش یونان بنام اوبرتوس آرگروس را می‌توان در اینجا یافت. مبارزه در مرز آلبانی در این نقاشی بطور گسترده به تصویر کشیده شده است. نکته ی جالب توجه اسلحه‌های تعبیه شده بوسیله مقاومت یونان در طی اشغال آلمان می‌باشد.

نمایشگاه طبقه اول با بمب‌ها و سلاح‌های خاموش عصر ادامه پیدا می‌کند. در اینجا یک اتاق به جزیره قبرس متعلق است که شامل خلاصه‌ای از تاریخ آن منطقه می‌باشد. کلکسیون قبرسی با سلاح‌های ما قبل تاریخ این منطقه خاص شروع می‌شود و با تهاجم ترک به پایان می‌رسد. عکس‌ها یا تاریخچه‌ی اخیر آن در این اتاق ارائه شده‌اند.

 

نمونه‌ای از سلاح‌های موزه جنگ

کتابخانه موزه

موزه یک کتابخانه‌ی غنی دارد. ورودی کتابخانه در حیاط با هواپیماهای جنگی مزین شده است. در کتابخانه یک آرشیو عکس شامل بیش از 20000 عکس از تاریخچه‌ی نیروهای مسلح یونان وجود دارد.

موزه به چندین بخش مختلف تقسیم شده است. هر یکی از این بخش‌ها ستیزه‌های اصلی که پیش‌تر ذکر شد، را پوشش می‌دهد.

درکنار دیوار‌ها، داستان‌های مبارزات دریایی، جنگجوهای مقاوم، و جنگجوهایی که برای خارج از کشور آموزش دیده بودند، وجود داشت. بعضی از تفنگ‌ها در کنار سادگی و ظاهر شکیل خود، بی رحمی خاصی را به بازدیدکننده القا می‌کنند.

جذابیت موزه جنگ برای کودکان و بزرگسالان

موزه جنگ آتن یکی از موزه‌هایی است که حتما باید دیده شود. بالکن‌ها و باغ موزه پوشیده شده از توپخانه‌‌ها و سلاح‌های مختلف استفاده شده توسط ارتش دریایی یونان در دوره‌های مختلف است. کودکان نیز به اندازه ی بزرگسالان از نمایشگاه‌ها و تماشای تاریخ لذت می‌برند. موزه مسیحی و بیزانس درست در کنار موزه جنگ قرار دارد. بنابراین می‌توان به طور همزمان از هر دو موزه دیدن کرد.

اطلاعات موزه جنگ آتن

پیدا کردن مکان این موزه سخت نیست. محلی است که تمام توپخانه و هواپیماها بیرون آن قرار دارد! اگرچه تانکی وجود ندارد، و این کمی ناامید کننده است. ساعت‌های بازگشایی آن بین 9 صبح تا 7 غروب در تابستان، و تا 5 غروب در زمستان می‌باشد. موزه روزهای دوشنبه باز نیست. هرچند، مثل تمام موزه‌های آتن، زمان‌های بازگشایی قابل تغییر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *