موزه جنگ مقدونیه

Loading...

موزه جنگ مقدونيه سالونیک

موزه جنگ مقدونیه در مرکز شهر سالونیک واقع در خیابان پروکزنو کورومیلا در کنار کلیسای جامع گرگریوس پالماس مي‌باشد.

این ساختمان نئوکلاسیک در واقع قبلا ساختمان کنسولگری سالونیک بوده که حالا تبدیل به موزه جنگ شده است.

این ساختمان در سال 1892 با طرحی از ارنست زیلر، معمار معروف ساخته شد، این ساختمان بر روی ساختمانی که دو سال پیش در همین محل بود و به وسیله ی آتش سوزی از بین رفت ساخته شد. آتش سوزی سال 1890 قسمت‌های بسیاری از شهر را سوزاند و این ساختمان هم در همین حادثه از بین رفت.

موزه مبارزات مقدونیه
موزه مبارزات مقدونیه

این ساختمان با حمایت تامین کننده‌ی مالی آندرئاس سیگروس، فردی یونانی ساخته شد که وي اولین کنسولگری یونان بود.

در اين موزه جنگ مقدونیه آثاري از دوره جنگ مقدونیه (1904- 1908)، که جنگی برای آزاد کردن مقدونیه از دست اشغال ترک‌ها و بلغارها و اتحاد آن با یونان بود را مي‌توان مشاهده نمود.

موزه مبارزات مقدونیه
موزه مبارزات مقدونیه

نقش کنسولگری در مبارزات مقدونیه

کنسولگری سالونیک تبدیل به مکانی مخفی برای جلسات ماموریت‌های مخفی، جایی که افسران نظامی یکدیگر را ملاقات می‌کردند و دستورالعمل‌ها برای ادامه‌ی مبارزات صادر می‌شد. تنها در سه سال خدمت او به عنوان کنسولگری سالونیک، یونان تصمیم گرفت مبارزات گروه‌های مختلف مقدونیه را تحت رهبری یک واحد متحد مدیریت کند.

بعد از جنگ‌های کشور بالکان در سال‌های 1912 تا 1913، مقدونیه یک منظقه آزاد و متحد دولت یونان شد و بعد از آن دیگر احتیاجی به خدمات کنسولگری نبود و از ساختمان کنسولگری برای خدمات عمومی استفاده شد.

در طول تاریخ این ساختمان به صورت‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفت از جمله: مدرسه‌ی راهنمایی، مدرسه شبانه و بانک ملی.

در دوره‌ی اشغال سالونیک توسط آلمان‌ها در سال‌هاي 1941 تا 1944، صلیب سرخ در زیر زمین این ساختمان مواد غذایی پخش می‌کرد.

چند ماه بعد، در سال 1949 جنگ داخلی اتفاق افتاد و از زیر زمین این ساختمان به‌عنوان زندان برای مخالفان سیاسی استفاده می‌شد. بعد از زلزله شدید سال 1978 ساختمان آسیب شدیدی متحمل شد. چند سال بعد ساختمان نو‌سازی شد تا محلی برای نگهداری آثار جنگ مقدونیه باشد و در تاریخ 27 اکتبر 1982 به‌عنوان موزه افتتاح گردید.

موزه مبارزات مقدونیه
موزه مبارزات مقدونیه

اتاق‌ها، سالن‌ها و نمایشگاه‌های موزه

طبقه‌ی همکف ساختمان دارای هفت اتاق است که در آنها به خوبی نشان داده شده که مقدونیه چطور مسیر دستیابی به آزادی خود را طی کرده است.

سالن اول: نشان می‌دهد که در قرن نوزده جنبش‌های انقلابی یونان در مقدونیه چگونه بوده است.

سالن دوم: جامعه‌ی مقدونیه را در اواخر قرن نوردهم معرفی می‌کند.

سالن سوم: دفتر کنسولگر (لامبروس کورومیلاس) را نشان می‌دهد.

سالن چهارم: اعضای پارتیزان یونان را معرفی می‌کند.

سالن پنجم: اختصاص دارد به جنگ یونان در روستاها و شهرها و همچنین نقش روحانیون.

سالن ششم: پایان مبارزات مسلحانه و جنگ های بالکان را نشان می دهد که منجر به متحد شدن مقدونیه و بقیه یونان شد.

سالن هفتم: تحولات مقدونیه بعد از جنگ‌های بالکان را نمایش می‌دهد.

در طبقه اول موزه جنگ مقدونیه اتاقی هست برای نمایشگاه‌ها و سخنرانی‌ها و سمینارها یا نمایش فیلم‌ها به‌صورت موقت، در زیرزمین ساختمان موزه چهار صحنه ساختگی در اندازه‌ی واقعی و طبیعی که صحنه‌هایی از جنگ‌های مسلحانه مقدونیه را نشان می‌دهد: مدرسه‌ای که سربازان ترک در آن به دنبال پارتیزان‌های یونانی می‌گردند، جنگ یونان در دریاچه‌های یانیستا، ورود جاسوس یونانی به ایستگاه راه آهن فلورینا و کشمکش یک کشیش ارتدوکس برای نجات کلیسا را خواهيد ديد.

موزه مبارزات مقدونیه
موزه مبارزات مقدونیه

مرکز تحقیقاتی موزه جنگ مقدونیه

در سال 1988 موزه جنگ مقدونیه مرکز تحقیقاتی و مستند‌سازی برای تاریخ مقدونیه به جهت افزایش و ترویج مطالعه‌ی تاریخ مقدونیه و منحصرا سوالات که راجع به مقدونیه وجود دارند قرار گرفت.

همچنین موزه برای بازدیدکنندگان تورهای عمومی گذاشته (که از قبل باید رزرو کرد) و بازی‌های آموزشی را تدارک دیده‌اند.

همچنین قسمتی مخصوص امانت دادن ویدیو فیلم‌ها و لوح‌های نمایشی ساخته شده است.

در مرکز تحقیقاتی مقدار بسیار زیادی مواردی آرشیوی را از سال‌های 1870 تا 1912 بر روی میکروفیلم‌ها و دیتابیس‌هایی راجع به تاریخ محلی مقدونیه جمع آوری کرده است.

مهمترین نمایشگاه موزه مربوط به اسلحه‌ها، یونیفرم‌ها، یادگاری‌ها و اثرات شخصی رهبران بر مقدونیه در جنگ مقدونیه (1904-1908) هستند و همچنین تعداد زیادی از یونیفرم‌ها و مجموعه‌ای از 1350 عکس‌های معاصر.

همچنین نقشه‌های تشریحی و کتاب‌ها و روزنامه‌ها و نقاشی‌هایی از مناظر مقدونیه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم وجود دارد.

نمایشگاه‌ها هفت اتاق را در بر‌می‌گیرند و در گروه‌های مختلفی از‌ قبيل: مقدونیه پیش از شروع جنگ، مبارزات در غرب مقدونیه، کنسولگری و سازماندهی سالونیک، دفتر کنسولگری لامبروس کورومیلاس، نقش مردم مقدونیه در مبارزات، مبارزات در مرکز و شرق مقدونیه، مبارزات در تالاب‌های یانیستا و مراسمات برگزار شده در مقدونیه بعد از اتمام مبارزات قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *