موزه جدید آکروپلیس

( 4٫00 امتیاز از 4 رای )
Loading...

موزه جدید آکروپولیس

یونان دارای جاذبه های تاریخی و باستان شناسی زیادی است و میلیون ها گردشگر سالانه از مکان های تاریخی وباستانی آن دیدن می کنند. از معبد المپیای زئوس گرفته تا آگورای باستان همه ی این ها نشان از تمدن بزرگ و بی نظیر یونان دارد.  مجموعه آکروپولیس که بر روی یک تپه ی سنگی بنا شده است یکی از مهم ترین مجموعه های باستان شناسی و تاریخی است که در قلب شهر آتن قرار گرفته  است . اگرچه آثار تاریخی و با ارزش زیادی در یونان است اما موزه جدید آکروپولیس اهیمت ویژه ای برای مردم یونان دارد.

موزه جدید آکروپلیس
نمايي بيروني از موزه جدید آکروپلیس

تاريخچه

موزه جدید آکروپولیس یکی از برجسته ترین موزه های ساخته شده در قرن 21 میلادی در اروپا می باشد. گنجینه های تاریخی باستان شناسی مجموعه ی آکروپولیس شهر آتن در این موزه نگهداری می شود. در سال 1876  موزه آکروپولیس برای اولین بار تاسیس شد تا بتوانند در آن اکتشافات مجموعه تاریخی آکروپولیس را نگهداری کنند.  بعد از مدتی مسئولین امر متوجه شدند که این موزه گنجایش کافی برای نگهداری این همه آثار کشف شده از مجموعه باستانی آکروپولیس ِآتن را ندارد بنابر این در سال 1888 تصمیم گرفته شد که موزه ی جدیدی در کنار این موزه قدیمی بنا کنند. اما این تصمیم گیری عملی نشد. در نهايت تصمیم برآن شد که به گسترش فضای موزه ی قدیمی اکتفا نمایند. و این گسترش فضا توانست تا چند دهه مشکل کمبود فضا را برای نگهداری اشیاء کشف شده ی تاریخی را حل کند.

موزه جديد آکروپوليس
نمايي از موزه جديد آکروپوليس

همراه با رشد صنعت گردشگري علی الخصوص در دهه های 1960 و 1970 دیگر ثابت شد موزه فضای کافی برای این که گردشگران و بازدیدکنندگان بتوانند آثار تاریخی و با ارزش را بازدید کنند ندارد. سرانجام در سال 1976 کنستانتین کارامانلیس پیشنهاد ساخت موزه ی جدید را به دست اندر کاران و مسئولان موزه قدیمی داد.  بنابراین مسابقه ای گذاشته شد تا معمار برجسته ای را برای طراحی ساختمان جدید موزه انتخاب کنند، که هیچ کدام از شرکت کنندگان موفق نشدند طرح مناسب و مورد قبولی را ارائه دهند بنابراین باز هم ساخت موزه جدید با مشکل روبه رو شد و یک دهه دیگر به تعویق افتاد.

طراحي بناي موزه

در سال 1989 وزیر فرهنگ وقت ملینا موری  تمهیدات لازم برای ساخت ساختمان جدید را فراهم نمود اما اين بار هم ساخت موزه با مشکل مواجه شد به گونه اي که در حين ساخت و ساز، خانه های شخصی مربوط به دوران اولیه مسیحیان کشف شد که در آن ها مجسمه های مرمر و کف موزائیک استفاده شده بود که همین امر سبب شد ساخت موزه با تاخیر مواجه شود. برای این مشکل راه حلی یافتند و آن این بود که طراحی ساختمان طوری باشد که بازدید کنندگان بر روی یک کف شفاف حرکت کنند تا بتوانند این آثار ارزشمند را هم مشاهده نماید.

موزه جديد آکروپوليس
نمايي شيشه اي در موزه که بازديدکنندگان آثار را از زير پاي خود مي‌توانند ببينند.

سرانجام ساختمان موزه جدید آکروپولیس توسط یک معمار سوئیسی – آمریکائی به نام برنارد چومي (Bernard Tschum ) و با همکاری دیگر معماران برجسته آتن از جمله مایکل فوتیادس در سال 2001 طراحی شد.  اين بنا در فضایی به مساحت 21000 متر مربع با فضای نمایشگاهی 14000 متر مربع و در 300 متری جنوب شرقی بنای باستانی پارتنون در سال 2007 ساخته شد. و هزینه ای بالغ بر 130 میلیون یورو برای ساخت این ساختمان جدید صرف شده است. و سر انجام در سال 2009 میلادی درب این موزه جدید به روی مردم باز شد.

مواد استفاده شده در ساخت ساختمان موزه:

  • شیشه برای نمای ساختمان.

  • بتن که هسته ی اصلی ساختمان را تشکیل می دهد و برای ستون ها استفاده شده است.

  • سنگ مرمر که برای گالری های استفاده شده است .

این معمار برجسته یعنی برنارد چومي تلاش کرده است ساختمان جدید را طوری طراحی کند که در مقابل زلزله مقاومت و تاب لازم را داشته باشد و مدل ستون ها و اندازه ی آن ها را دقیقا مانند پارتنون (Parthenon) که یک معبد و نیایشگاهی باستانی در آکروپولیس ِ آتن می باشد طراحی کند. آثار ارزشمند زیادی را می توان در این موزه مشاهده نمود که از میان این آثار برجسته می‌توان آثاری را از دوران باستان ،رومیان و کلاسیک مشاهده نمود. آثاری که همگی آن ها در آکروپولیس ، پارتنون و دیگر بناهایی که در این شهر وجود دارد کشف شده اند. استفاده نوآورانه از نور طبیعی و فضاهای باز یکی دیگر از ویژگی های کلیدی است، که ترکیبی فریبنده از طراحی مدرن و مصنوعات باستانی را به تصویر می کشد.

مرمرهاي الگين

اگر چه ساخت این موزه جدید آکروپولیس یک موفقیت بزرگ در سطح بین المللی می باشد اما هنوز هم جنجال و کشمکش بر سر مرمرهای الگین Elgin) Marbles) که متعلق به پارتنون بوده و به یونان تعلق دارد و در اوایل قرن نوزدهم توسط توماس بروس سفیر وقت انگلیس در این کشور از این منطقه خارج شده است وجود دارد.  توماس بروس این مجموعه های با ارزش را به دولت بریتانیا فروخت و در موزه ی بریتانیایی – اسپانیایی به نمایش گذاشت. و یونان تقاضای بازگرداندن این آثار دزدیده شده را دارد و امیدوار است که این آثارمرمر های الگین به زادگاه اصلی خودش بازگردانده شود .

 

موزه جديد آکروپوليس
نمايي از سنگ هاي مرمر در موزه جديد آکروپوليس

موزه جدید آکروپولیس موزه ای در سطح کلاس جهانی و یکی از مهم ترین موزه های تاریخ باستان می باشد . اين موزه به هر گردشگری که به این شهر قدیمی و تاریخی می آید می تواند یک نگاه منحصر به فردی از گذشته و تاریخ این شهر بدهد و با بازدید از موزه جدید می توان به تاریخ با ارزش آتن پی برد.

بازدید از موزه

به هنگام ورود به موزه و در داخل موزه بازدید کنندگان از روی یک رمپ شیشه ای گذر مي‌کنند در حالی که در زیر پای خود بقایای کشف شده ی باستانی که در زمان ساخت موزه کشف شدند را می بینند. درسمت راست و چپ رمپ شیشه ای آثاری از دوران نوسنگی حدود 3000 سال پیش از میلاد تا اواخر دوره قرون وسطی یعنی قرن 6 میلادی به نمایش گذاشته شده اند و در پایان رمپ شیشه ای بازدید کنندگان می توانند Hekatompedon اولین معبد بزرگ الهه آتن در آکروپولیس را مشاهده نمایند.

موزه جديد آکروپليس
Hekatompedon اولین معبد بزرگ الهه آتن در آکروپلیس

آثار تاريخي در طبقات موزه جديد آکروپوليس

در طبقه دوم این موزه می توان مجسمه های قدیمی و کلاسیک را در یک گالري مانند یک جمعیتی که دور یک میدان پراکنده هستند، مشاهده نمود.

نوع صفحه نمایشی که برای گالری  مجسمه ها انتخاب شده متناسب نیست و سبب گشته که بازدید کنندگان از بازدید دیگر مجسمه های مهم آن زمان مانند Kritios Boy و دیگر مجسمه های قدیمی و کلاسیک دست بکشند. در قسمت ديگر  می توان 5 مورد از ستون های زن پیکر یا همان کاریاتید (Caryatids) را مشاهده کرد، در صورتی که جای خالی ششمین ستون در اینجا  دیده می شود که در موزه لندن قرار دارد و یکی از این ستون ها پیکره اش تخریب شده است و چهار تای آن ها سالم هستند.  مجسمه های مجلل و باشکوه از حیاط معبد ارکتیون (Erechtheion)؛ در واقع از این مجسمه های با پیکر زنانه درمعماری مصر و یونان باستان به عنوان ستون ساختمان ها استفاده می شده است .

موزه جديد آکروپليس
نمايي از ستون های زن پیکر، کاریاتید (Caryatids )

طبقه بالا گالری پارتنون را می توان دید که مستطیل شکل است. که در اطراف یک محوطه داخلی و با محوطه شیشه ای موزه قرار گرفته است. بازدید کننده این امکان را دارد که مرمرهای پارتنون را در فضایی که دقیقا با همان  ابعاد بوده اند مشاهده کند.

آمار

در ادامه ما آماری جالب از این موزه را در اختیار شما همراهان گرامی سایت فراز پرواز قرار داده ایم .

تعداد طبقات: سه سطح اصلی و دو سطح متوسط

سطح کامل موزه: 23000 متر مربع

سطح زمین: 21000 متر مربع

فضای نمایشگاه: 14000 متر مربع

تعداد ستون ها در حفاری ها: 43

تعداد ستون ها در گالری بایگانی: 28

ابعاد گالری پارتنون: 84*39  متر

تعداد پانل های شیشه ای در گالری پارتنون: 348

مجموع پانل های شیشه ای: 1302 متر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *