موزه بیزانس و مسیحیت

Loading...

موزه بیزانس و مسیحیت

موزه بیزانس و مسیحیت آتن یکی از جذاب‌ترین موزه‌های ملی است که می‌توانید از آن بازدید کنید. این موزه اوایل قرن بیستم (دقیقا سال 1914) برای جمع آوری، مطالعه، نمایش و حفظ میراث به جا مانده از فرهنگ بیزانس و مسیحیت تأسیس شد. در اواخر سال 1980 میلادی کارهایی برای توسعه قسمت نمایشگاهی و بازسازی موزه شروع گردید که 24 سال طول کشید و نهایتا در سال 2004 تمام شد و کلکسیون پسا-بیزانسی آن در سال 2010 کامل شد.

موزه بیزانس و مسیحیت
موزه بیزانس و مسیحیت

از نگاه مخاطب

بعضی از موزه‌ها مثل موزه دلفی برای مخاطبان بسیار جذاب هستند. هرچند اگر استثنائاتی را در نظر بگیریم، مجسمه‌های آن خیلی جالب نیستند. اما اين موزه یک داستان خوب و مهم را راجع به ادیان باستان برای شما بازگو می‌کند. موزه بیزانس و مسیحیت هم تقریبا مشابه این است: یک تفکر تحریک کننده هنری که امکان دارد متعلق به یک شهر کوچک در یکی از استان‌های روم بوده باشد. مجموعه‌های دیگر موزه به شما حس زیبایی می‌دهند، درست مثل موزه آکروپولیس.

نمایشگاه

کلکسیون موزه شامل تعدادچشمگیری از کارهای هنری است. حدود 30 هزار اثر هنری شامل نمادها، مجسمه‌ها، سرامیک‌ها، نقاشی‌ها، جواهرات، عناصر شکیل معماری و پارچه لباس کشیش‌ها است. لازم نیست حتما مسیحی باشید تا متوجه شوید که نقوش و نمادها چقدر چشم نواز هستند. مجسمه‌هایی از معابد آتنی مانند پارتنون در این‌جا حضور دارند. سکه‌های زیبای قدیمی، نسخ خطی و انجیل‌های پر زرق و برق از دیگر بخش‌های نمایشگاه موزه هستند.

یک نسخه خطی در موزه
یک نسخه خطی در موزه

نمایشگاه دائمی به دو قسمت اصلی تقسیم می شود:

بخش بیزانتیوم

اولی به بیزانتیوم اختصاص دارد و شامل مصنوعاتی است که شما را به گذشته‌ها می‌برد:

همه چیز درباره تبدیل تدریجی جهان باستان به دنیای بیزانس در این قسمت پیدا می‌شود. چگونه ساختارهای سیاسی، اقتصادی و مذهبی جهان باستان در قرن دوم میلادی در هم شکست، زمانی که مسیحیت در حال گسترش بود و نخستین هنرهای مسیحی پدیدار شدند. نقطه عطف این انتقال، رسمی شدن آیین مسیحیت در سال 313 توسط کنستانتین یکم، امپراطور وقت یونان باستان بود. در آن زمان هنر مسیحی به یک کاراکتر عمومی بدل شده بود و ابزار جدیدی برای تبلیغ این دین به شمار می‌رفت.

به علاوه می‌توانید انتقال پایتخت امپراطوری روم به کنستانتینوپل را مشاهده کنید که نشان از تغییر قاطع مرکز ثقل امپراطوری از غرب لاتین به شرق یونانی بود. تقسیم کردن امپراطوری به دو بخش شرقی و غربی و تجزیه بخش غربی در سال 476‌، مراحل قابل توجهی در مسیر پایان دادن به دوران باستان بود. البته بستن مدارس فلسفی در سال 529، شورش بربرها و کاهش مراکز بزرگ شهری پس از قرن ششم، خاتمه دوران باستانی یونان محسوب می‌شود.

بخش «از عهد بیزانس تا عصر مدرن»

دومین آن، ملقب به «از عهد بیزانس تا عصر مدرن» است و آثار هنری قرن 15م. تا 20م. را به نمایش می‌کشد:

ملاحظه کنید چگونه مصنوعات ، افول تدریجی قلمرو بیزانس ( شروع از قرن 11 میلادی و اوج آن در 1453 م.) که به تشکیل نظام پیچیده اجتماعی و سیاسی در مدیترانه شرقی کمک کرده است، را به تصویر می‌کشند. جمعیتهایی که در قلمرو بیزانس زندگی می‌کردند‌، چه یونانی چه غیریونانی‌، تغییرات تدریجی و قطعی را به روشهای مختلف تجربه کرده‌اند. در مناطق اداره شونده توسط ونیزی‌ها، زندگی نزدیک با غربیها، باعث خلق ساختارهای جدید اجتماعی و فرهنگی شد: سنت بیزانس و رویارویی با زبان یونانی، گاهی اوقات با نتایج شگفت انگیزی همراه بود.

نقاشی های روی دیوار
نقاشی های روی دیوار

ویلا ایلیسیا

ویلا ایلیسیا که امروزه‌، موزه بیزانس و مسیحیت در آن قرار دارد ( از 1926) ، یکی از دوست داشتنی‌ترین ساختمان‌هایی است که در آتن در سال‌های اولیه پایتخت شدنش برافراشته شده است، زمانی که یونان به تازگی یک حکومت را تشکیل بود. این بنا در 1848م. کامل شد و خانه «سوفیا د ماربیوس لبرون» بود. سوفیا د ماربیوس لبرون با «چارلز لبرون» که مشاور ناپلئون و از اشراف شهر پیاچنزا بود، ازدواج کرد. این بانوی اشراف‌زاده تا زمان مرگش (1854 م.) در آنجا زندگی کرد. این بنا سپس به تصرف یونان درآمد و 3 سال محل آکادمی افسری و سپس آموزشگاه دیگر نیروهای نظامی بود.

از دیدن ساختمان باشکوه مرکزی که با عناصر کلاسیسم و رمانتیسم آمیخته است لذت ببرید. ویلا در انتهای محوطه قرار دارد. همچنین دو زائده کوتاه که برای استفاده‌های جانبی در نظر گرفته شده و اتاق دربانی در ورودی ساخته شده اند.

ویلا ایلیسیا
ویلا ایلیسیا

باغات

باغات موزه بیزانس‌، جواهراتی در قلب شهر هستند که بازدیدکنندگان را به سفری تخیلی در تاریخ و هنر تشویق می‌کنند. محلهای نشیمن در زیردرختان میوه فراهم شده است و با گیاهان معطر و فواره احاطه شده است.

سه نمایشگاه باستان‌شناسی و تاریخ با مضمون کوچک در این باغات به نمایش گذاشته شده‌اند:

1- مخزن آب، درباره اینکه آب مصرفی آتن از عهد باستان تا امروز چگونه تامین می‌شود.

2- بهشت، برپایه تصورات بیزانس از بهشت در زندگی دنیایی و آخرت.

3- رودخانه ایلیزوس، بر پایه توسعه چشم انداز رودخانه در کناره‌ها از زمان باستان تا عهد مدرنیته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *