موزه بیزانس هانیا

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه بیزانس هانیا

موزه بیزانس هانيا، در کلیسای کاتولیک سن‌سالواتوره درون شهر قدیمی قرار گرفته است. کلیسای ونیزی توسط کشیش فرانگیسکان در قرن 15 میلادی ساخته شده است. این موزه بیزانس هانيا، یک مجموعه بزرگ از آثار دوره‌های بیزانس، پس از بیزانس و ونیزی دارد؛ این آثار فراوان از محوطه‌های حفاری در منطقه گسترده‌ای از هانیا کشف شده است.

موزه بیزانس هانيا نسبت به سایر موزه‌های یونان، موزه کوچکی است.
موزه بیزانس هانيا نسبت به سایر موزه‌های یونان، موزه کوچکی است.

برخی از آثار به موزه اهدا شده‌اند. نمایشگاه‌ها در بخش‌های مختلفی ارائه می‌شود و شامل مجسمه‌ها، سنگ‌های قبر، بخشی از موزاییک کفِ کلیسای پائولو کریستن، نقاشی‌های دیواری از دوران بیزانس، سکه‌های دوران ونیزی و دوره بیزانس، قطعات سرامیکی، جواهرات و آثار مذهبی مختلف می‌باشد. همچنین شمایل و تندیس‌های جالب و کمیاب بیزانسی با رنگ‌های زیبا در این موزه قرار داشته و توجه هر ببیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند. هدف اصلی موزه این است که پیشینه تاریخی و هنری هانیا را در طول دوره بیزانس و پس از بیزانس نمایش دهد.

نمایی از ورودی موزه بیزانس هانيا
نمایی از ورودی موزه بیزانس هانيا

موزه بیزانس هانيا از سال 1997 در کلیسای سن سالواتوره قرار گرفته است. این کلیسا جنب قسمت غربی استحکامات ونیزی هانیا واقع شده است. در سمت جنوب، هنوز یک ایوان سرپوشیده وجود دارد که اتاق‌های کشیش‌ها در آنجا بوده است. در طول حکومت عثمانی، کلیسا به مسجد آقاخان تبدیل شد. کلیسای اصلی آن جدا شد و یک محراب در گوشه­‌ی جنوب غربیِ راهروی میانی کلیسا ساخته شد.

مجموعه‌ی موزه بيزانس هانيا

به دلیل کمبود جا در اتاق‌های موزه، اشیا به‌گونه‌ای انتخاب شده‌اند تا دوره تاریخی طولانی هانیا را نمایش دهند. نمایشگاه هر بخش بر اساس ترتیب تاریخی چیده می‌شود، درحالی‌که نقشه‌ها و میزهای اطلاعاتی درباره منشا اثر و محتوای تاریخی هر عصر به بازدیدکننده می‌دهد. نمایشگاه‌ها به صورت ژانر گروه‌بندی می‌شوند. هر شی و اثر، نمایانگر یک یا چند جنبه از زندگی روزمره (سفالگری، چراغ های فلزی)، آداب و رسوم دفن (هنرهای محزون کننده، سنگ‌های قبر)، اقتصاد (سکه‌ها و گنج‌ها)، چارچوب‌های در و نمادهای خانواده‌های دوره ونیزی و معماری کلیسا (مجمسه‌های چوبی، موزاییک، پنجره‌های اعتراف) و هنر بیزانس و پسا بیزانس است.

آثار هنری موزه بیزانس هانيا
آثار هنری موزه بیزانس هانيا

برخی آثاری را که می‌توانیم ذکر کنیم، کف موزاییکی یک قصر در قرن ششم، نقاشیِ سنت جورج سوار بر اسب اثر امانوئل جین (1660-1680)، ماسک‌های دفرمه شده، قطعات دیوار و دیگر یافته‌های مهم است.

کلیسا یک قرن پس از ساخت، به غرب گسترش یافت و نمای طاق‌های زیبای آن در قسمت غربی نیز تکرار شد. در اواسط قرن هجدهم، کلیسا با افزودن دو اتاق مستطیلی با یک ورودی در سمت غرب، به سمت شمال گسترش یافت.

نقاشی هنری مربوط به دوران پسا بیزانس
نقاشی هنری مربوط به دوران پسا بیزانس

این اتاق‌ها که در آن استفاده محدودی از نقوش سبک معماری گوتیک دیده می‌شود، توسط گنبدهای صلیب شکل مسقف شده و این اتاق‌ها از طریق گذرگاه‌های طاق‌دار با شبستان مرکزی متصل بودند.

اگر از آن دسته عاشقان موزه هستید، مطمئن باشید بازدید از موزه بیزانس هانيا، تجربه بسیار شیرینی خواهد بود. تقریبا راجع به هر جنبه­‌ای از زندگی روزمره مردم در دوران بیزانس و پس از آن اطلاعات جالبی خواهید یافت. در این موزه می­توانید تاریخ بیزانس تا دوران حاکمیت ترک­‌ها را به چشم خود ببینید. پس بازدید از این موزه‌­ی جالب را به هیچ‌­وجه از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *