موزه بناکی

Loading...

موزه بناکی

موزه بناکی توسط آنتونیس بناکي در خانه ی امانوئل بناکی پس از مرگش در طي سال‌هاي 1929-1842 تاسیس شد که وارث خانه، پسرش آنتونیوس بناکی بوده و این مجموعه را جمع آوری و به ملت یونان اهدا نمود. در عمارت خانواده بناکی که در مرکز شهر آتن قرار دارد آثار هنری از ما قبل تاریخ تا دوران مدرن مجموعه ای وسیع از هنرهای آسیایی و میزبان نمایشگاه های دوره‌ای بوده است و امروزه در موزه بناکي از ظروف چینی ،هنرهای اسلامی، نمایشگاه اسباب بازی و آثار یونانی نگهداری می‌شود.

درب های موزه نیز در سال 1931 به روی عموم گشوده شد.

موزه بناکی
نماي بيروني از موزه بناکی

ساختمان موزه بناکي

این ساختمان نئوکلاسیک بین خیابان واسیلیسیس سوفیاس Vasilissis sofias و کوبری Koubari واقع شده است. در واقع موزه بناکی در سال 1867-1868 برای بازرگانی به نام لانیس پروگلو Loannis peroglou ساخته شد. همچنین ملک در سال 1895 توسط تاجری به نام پاناگیس چاروکوپوس Panagis charokopos خریداری شد و معماری به نام آناستاسیوس متاکس Anastasios metaxas آن را بازسازی نمود. او طراح و ناظر تمامی تغییراتی بود که در سال 1931 در موزه بناکی انجام و تکمیل شد.

تاريخچه

بعد از آن عمارت معروف چاروکوپوس در سال 1910 به امانوئل بناکی فروخته شد. سپس این خانه برای بار دیگر منطبق با نیازهای ویژه امانوئل و خانواده اش طراحی شد. این تغییرات، بخش های داخلی آن را دگرگون و لوکس ساخت. این عمارت در سال های 1929-1931 از جناح چپ گسترش یافت و بعنوان موزه دوباره طراحی و ساخت و ساز موزه ی جدید از سال 1988 استارت خورد و درب های موزه جدید در سال 1997 گشوده شد.

موزه بناکي نیازمند آن بود که ثروت مجموعه را به نمایش بگذارد و برای فعالیت های متعدد نهادهای فرهنگ تکمیل شود. به همین دلیل توسعه ی موزه باعث شد که یک کتابخانه، سالنی برای نمایشگاه ها و رویدادهای موقت و همچنین یک کافی شاپ شگفت انگیز را به خود ببیند. پس از مرگ آنتونیوس بناکی (1873-1954) و به خصوص بعد از سال 1974 مجموعه های اولیه که شامل آثار باستانی، بیزانس، هنرهای اسلامی و عامیانه و  می شد با موارد جدیدتر تکمیل گردید.

مجموعه های آثار باستانی

اتاق شماره 1 موزه، اقلامی از دوران ما قبل تاریخ انسان (دوران پارینه سنگی)، اشیایی از قرن 7 تا 12 و همچنین دورانی که اوضاع آب و هوایی بهبود یافت (دوران نئولیتیک) که مربوط به نقاط مختلف یونان و قبرس است را می توان یافت همچنین محورها، مجسمه ها، سرامیک ها و سایر دکورها از مواردی است که در بدو ورود به اتاق چشمتان را خیره می سازد.

در اتاق شماره 2، آیتم هایی از از تمدن یونان و مینوآن و شهر قدیمی مسین و مثال های فوق العاده ای از کوزه گری و فلزکاری و اشکال هندسی مربوط به دوران شرقی به چشم می خورد و در میان این دو اتاق نیز جام های طلایی و نقره ای رنگ کمیاب و با ارزشی وجود دارد. اینها به عنوان گنجینه ایبویا از دوران هلادیک Helladic شناخته شده ومعروف هستند.

در اتاق شماره 3 اشیای سرامیکی از کارگاه های آتیکا، بوئوتیا و کورینتِس، همچنین جواهراتی از شمال یونان و ایونیا و مجسمه هایی از قبرس، نیکوس و آتیکا به نمایش گذاشته شده است.

آثار هنري در دنياي باستان

در اتاق های 4، 5 و 6 موزه بناکی در اطراف محوطه ی اصلی موزه، آیتم هایی از دوران کلاسیک نظر شما را به خود جلب می سازد که این موارد کوزه هایی دوباره شکل گرفته از قرن پنجم قبل از میلاد مسیح، کاسه های سفید، کلاه های مسی و سایر اقلام سلاحی، مجسمه بزرگ ثبت شده از هرکول بوئوتیا، مجسمه هایی از قرن 5 و 4 قبل میلاد و کپی نسخه های رومی از همان دوره را شامل می شود. مجسمه های قرمز و البته مایل به قهوه ای در میان قبرهای اسکندریه، آیینه های مسی، جواهرات طلایی و تاج در میان سنگ های مرمر که قدمت تاریخی دارند به شدت قابل تحسین است.

کارهایی از دوران هلنیسم و رومی در اتاق 7 به نمایش گذاشته شده که نمایشگاهی جذاب از مدارک دارایی ها و لوکس ترین غنایم، نمونه ای بارز از بهترین گنجینه تسالیا Thessalia و مجموعه ای از جواهرات طلایی ارزشمند را شامل می شود که بیشتر آن ها با سنگ های نیمه قیمتی تزئین شده اند.

اتاق 8 در واقع یک پل بین دنیای باستانی و بیزانس برقرار کرده، از جمله آثار دوران باستان باید به مجسمه های کوچک طلایی رنگ، مجسمه سر مرمری، جواهرات و زیورآلات و عاج کوچک، پرتره رومی و نقش برجسته های سوریه و فریجیه اشاره نمود.

مجموعه بیزانس

مجموعه ی بیزانس موزه بناکی، سابقه پیشرفت هنر در امپراطوری بیزانس در طول تاریخ هزار ساله خود را نشان می دهد. نقطه ی تمایز این بخش، وجود نقاشی ها و آیکون های تحسین برانگیز است که همگی شاهکار دست نقاشان بزرگ هستند. همچنين در موزه بناکی کوزه ای وجود دارد که به دوران ژئومتریک بازمیگردد و اصالتا وابسته به تمدن آتن است. همچنین تاج طلای پادشاهی بازمانده از دوران شرق که اصالت آن به جزیره خیوس یونان وابسته است از دیگر مواردی است که برای لحظه ای هرچند کوتاه شما را در جای خود میخکوب خواهد کرد. این نمونه، با تصویری از مجسمه ابوالهول آراسته شده است.

موزه بناکی
مجموعه ی بیزانس موزه بناکی
موزه بناکی
تصویری از مجسمه ابوالهول

مجموعه مدرن

در این مجموعه از موزه بناکی، هنرهای مذهبی و سکولار قابل توجه است؛ هنرهایی که به قرن 15 تا 19 بازگشته و به دوران عثمانی ها مربوط شده و این نمونه بارزی از فرهنگ مادی یونان است. مجموعه ی این هنرها را در اتاق ها 13 تا 24 می توانید بیابید. اتاق های 25 تا 28 مختص آثار مذهبی دوران پس از بیزانت و اتاق های 29 تا 32 سازهای موسیقی، کتاب ها و سلاح ها را به نمایش نهاده، اتاق های 33 تا 36 نیز از سال های جنگ استقلال یونان حکایت می کند؛ چرا که اکثر وسایل شخصی افراد، اسناد، نقشه ها و لباس دادگاه های سلطنتی قرن 19 را شامل می شود. برای گذر در امتداد راهروها و پلکان نیز برایتان تدبیری اندیشیده شده به این ترتیب که بدون شک محو تماشای تابلوهای هنری خواهید شد.

مجسمه ای از الهه آتنا با طراحی منحصربفرد نیز در این موزه وجود دارد. در میان بقیه آیتم های نمایش داده شده می توان کوزه‌ای سفالی و قرمز رنگ، ظروف فلزی مقدونی و آیینه های آسیایی، نسخه ای از مجسمه های رومی و همینطور گلدان های شیشه ای و سرامیکی از همان دوره را هم مشاهده نمود. امروزه این مجموعه از موزه بناکی، تصاویر و آرشیو های باستانی، معماری نئویونانی، دپارتمان کودک، بازی ها و آثار متعدد و مدرن هنری را شامل می شود. همچنین موزه هنرهای اسلامی در کرامیکوس kerameikos به نام گالری نیکس هِجیکِر تیسکِر گیکاس Hadjikyriakos ghikas را نباید از قلم انداخت.

مجموعه هنری  (عربی مصری)

این مجموعه با گروهی منحصربفرد از پارچه ها غنی شده و پارچه ها یکی از جنبه های زیباشناختی موزه ها به شمار می روند. بعضی از پارچه ها، موضوعات – نقوش و گرایشاتی از آن زمان را به ارمغان داشته و بازنمایی می کنند.

مجموعه هنری چینی

این مجموعه به طور عمده شامل هدایای جرج امورفوپولوس George eumorphopoulos، یکی از مهم ترین خبرگان تمدن چینی است.

مجموعه هنرهای اسلامی

موزه هنرهای اسلامی بخشی از موزه بناکی و تنها موزه هنرهای اسلامی در بالکان بوده که این بخش دارای مجموعه ای غنی از آثار هنری است و دوره ای از قرن 13 ام را پوشش می دهد. از جمله مواردی که چشم را خیره می سازد می توان به موارد زیر اشاره کرد: سرامیک، اشیای فلزی، منسوجات، حکاکی روی چوب، شیشه و همچنین مهر و موم ها، سلاح ها و زیورآلات طلایی

موزه بناکی
هنرهای اسلامی در موزه بناکي

تاريخ موزه بناکی را اینگونه طبقه بندی می کنیم

اشیایی از قرن 7 تا 12 که در طبقه ی اول به نمایش گذاشته شده و همچنين اشیایی از قرن 12 تا 16 در طبقه ی دوم و  در طبقه ی سوم با نمای داخلی منبت کاری و مرمری روبه رو ایم که به قرن 17 مرتبط و این مرمرها مربوط به عمارتی در قاهره است که بهمراه گنجینه های ایرانی و ترکی توجه گردشگران را جلب می سازد. در طبقه ی چهارم نیز از مجموعه ی سلاح ها و جواهرات ایرانی مربوط به دوران قاجار نگهداری می شود.(1796-1925)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *