موزه باستان شناسی پیرایوس (پیرئوس)

( 5٫00 امتیاز از 2 رای )
Loading...

بازدید از موزه باستان شناسی پیرایوس (پیرئوس)

اگر در آتن اقامت دارید حتما به پیرایوس (پیرئوس) رفته و از موزه باستان شناسی پیرایوس (پیرئوس) که به تلفظ ديکشنري دقيق (پیرئوس) ديدن نماييد. مطمئنا از موزه ملی معروف دنیا بازدید کرده و نفس خود را حبس کرده‌اید، زیرا از دیدن گنجینه های گذشته  باشکوه یونان شگفت‌زده شده‌اید. به نظر می‌رسد که این کلکسیون حیرت‌آور تمام موزه‌های سرتاسر یونان را غارت کرده و شاید فکر کنید که سایر موزه‌ها چیزی به جز قفسه‌های خالی نداشته باشند. اما اشتباه می کنید، کافی است جاده را ادامه دهید تا به موزه‌ باستان شناسی پیرایوس (پیرئوس) برسید.

پیرایوس (پیرئوس)

برای کسانی که مایل به بازدید از موزه باستان شناسی پیرایوس (پیرئوس) هستند، در 12 کیلومتری آتن یک بندر شلوغ و جذاب قرار دارد که بسیاری از آثار باستانی منتظر بازدید شما هستند. به نظر می رسد موزه باستان شناسی پیرایوس (پیرئوس) شعبه‌ای از موزه ملی یونان باشد و یک خیابان آرام در حومه شهری را پنهان می‌کند، این موزه میزبان بعضی از اشیای باستانی بسیار ظریف از هر کجای جهان است.

نمایی از طبقه همکف موزه پیرئوس
نمایی از طبقه همکف موزه پیرئوس

پیرایوس (پیرئوس) بندر باستانی آتن در دوره های آرکه، کلاسیک و هلنیستی و در واقع شامل سه لنگرگاه جداگانه بود (کانتاروس، زی و مینیچیا). کانتاروس بزرگترین لنگرگاه بود و برای فعالیت تجاری استفاده مي‌شد. در حالی که بخشی از کانتاروس و دو لنگرگاه کوچک دیگر برای استفاده نظامی ناوگان عظیم آتن استفاده می‌شد که آتن را قویترین شهر در یونان و دریای مدیترانه می‌ساخت.

می‌توان با مترو یا اتوبوس از آتن به پیرایوس (پیرئوس) رسید. هنوز هم یک بندر کاری و تفرجگاه ساحلی و شلوغ است اما فضای کمی متفاوت از دیگر بندرهای جهان دارد. به غیر از هلال‌های زیبای زی و مینیچیا و چشم انداز آبی عمیق دریای اژه، در طول روز جذابیت زیادی برای بازدیدکننده‌های بین‌المللی ندارد.

در اینجا جرقه‌ی زندگی در شب زده میشود. به خصوص در امتداد پیچ رستوران‌های دریایی و کافی‌شاپ‌ها که عاشقان غذای دریایی آتنی را به سوی خود می‌کشد. خرابی‌های باستانی زیادی به جز باقیمانده­‌های بارهای باستانی وجود ندارد و موزه تنها جاییست که علاقه واقعی یک عاشق تاریخ را برمی‌انگیزاند. عجب موزه‌­ای است! یک الماس کوچک که به خاطر بازدیدکنندگان کمترش، جذاب‌تر شده و متاسفانه توریست‌ها به خود زحمت پیدا کردن این جواهر را نمی‌دهند.

مجموعه‌ی موزه

مجموعه موزه باستان‌شناسی پیرایوس (پیرئوس) اولین بار در سال 1935 گردآوری شد و سپس در سال 1966 در ساختمان دو طبقه­‌ای آماده گردید. موزه‌داران پیرایوس (پیرئوس)، به جای اشیای فانتزی علاقه‌ی عمیقی به آثار هنری داشته‌اند و آن‌ها را به ترتیب تاریخی مرتب کرده ­اند. با این وجود یادتان باشد که وقتی از نظر زمانی بازدید از موزه باستان شناسی پیرایوس (پیرئوس) را آغاز می‌کنید، از طبقه دوم به طبقه همکف خواهید رسید.

طبیعتا بسیاری از نمایشگاه‌ها در قرن چهارم و پنجم قبل از میلاد به دوران رونق آتن می‌پردازند. اما آثاری از از سالامیس و منطقه ساحلی نیز وجود دارد. کل مجموعه، زمان‌های مفرغ و روم را پوشش مي‌دهد. اگر بخواهیم رک و پوست کنده بگوییم، در اتاق های اول نمیتوانید چیزهایی مثل اشیای موزه های سفال یونان یا مجسمه های ربانی ببینید؛ اما بعضی برجستگی‌ها روی زمین وجود دارد که نمایانگر اتصالات دریایی پیرایوس (پیرئوس) است.

چشم مرمرین
چشم مرمرین

سه اثر قابل توجه، قوچ برنزی به شکل یک نیزه ی سه سر، یک چشم مرمرین و یک لنگر هرمی سنگی تماما از یک کشتی جنگی بدست آمده است که سه طبقه پارو زن داشته است. یکی دیگر ازچیزهای شگفت‌انگيز، جدول سنگ مرمر است که برای اندازه گیری‌ها در فروش مایعات مورد استفاده قرار می‌گرفته است و در نهایت، تابوت چوبی متعلق به قرن چهارم در ورود به اتاق خزانه داری که به اندازه یک لحظه شما را مات و مبهوط توجه شما را جلب می‌کند.

آثار برنزی

آثار برنزي يک مجموعه از آثار درخشان است. این مجموعه‌ي خیره کننده از چهار مجسمه برنزی تشکيل شده است. به اين مجموعه، یک ماسک برنزی بزرگ نيز اضافه نماييد که از نمایش تراژدی یونانی الهام گرفته است. این شگفتی‌ها درسال 1959 در شبکه فاضلاب‌های عمومی پیرایوس (پیرئوس) کشف شدند. این اشیا احتمالا به خاطر حمله سولا، ژنرال رومی، در یک مکان موقتی انبار و در یک سرداب مخروبه، دفن شدند. با توجه به اینکه 35 مجسمه تمام بدن از هر تمدن باستانی وجود دارد، در هر اتاق 4 مجسمه قرار گرفته است.

اولین مجسمه برنز، از یک آپولو جوان است که قد 1.95 متری دارد و تاریخ آن به قرن ششم قبل از میلاد برمی‌گردد. پیکر مرد عریان یکی از مجسمه‌های محبوب یونان باستان بوده است.

صحنه ای از نزاع آمازون
صحنه ای از نزاع آمازون

در اتاق بعدی مجسمه‌های برنزی آتنا و آرتمیس همراه با ماسک تئاتر برنزی وجود دارد که هیچگونه مانع و شیشه ای بین بازدیدکننده و 2000 سال تاریخ نیست. دو مجسمه آرتمیس و آتنا برای قرن 4 قبل از میلاد هستند. آتنا پارتنوس با 2.32 متر بزرگترین مجسمه است و کلاه خود کرینتی با ستیغ سنگینش، بر وقار این مجسمه ی باشکوه افزوده است. بقیه‌ی طبقه بالا به کتیبه‌های برجسته اختصاص یافته است. برخی از آنها زیبایی لحظه‌‌ی ناراحت کننده‌ی وداع افراد از معشوق را مجسم کرده‌اند.

طبقه همکف

با رفتن به طبقه پایین از پله های موزه باستان شناسی پیرایوس (پیرئوس)، غیرممکن است که شیر بزرگ نشسته بر پشت را نبینید که یکی از مجسمه های مربوط به ماشاتو است. اولین اتاق در این طبقه، تحول کتیبه‌های برجسته را نشان میدهد که از بالای پله ها در قرن 5 پیش از میلاد شروع شده بود. با کنده کاری‌های عمیق و عمیق‌تر و سنگ‌تراشی‌های عجیب و عجیب‌تر، این هنر به اواخر قرن 4 پیش از میلاد می‌رسد. گیراترین جلوه در اینجا شاید اثر تاریخی کالیسیا باشد.

اثر تاریخی کالیسیا
اثر تاریخی کالیسیا

چند تکه پاره و قطعه از مجسمه های هلنیستی از زمانی که پیرئوس تحت سلطه‌ی مقدونی‌ها بود، توجه بازدیدکننده را به کلکسیون رومی جلب می‌نماید. این شامل برخی از نسخه‌های مرمرین زیبا از مجسمه سازی اولیه یونان و سردیس‌های امپراطورهای رومی بویژه هادریان و بالبینوس نیز می‌شود. شاید قابل توجه ترینشان، تخته سنگ‌های تزئینی مربوط به دوره‌های جدید آتن باشد. در یک تخته سنگ خاص، یک مرد موهای یک جنگجوی زن را به عقب کشیده است. یکی دیگر از مجسمه‌های زیبا، نزاع هرکول در برابر آپولو برای تصاحب سه پایه‌ی دلفی است.

در خارج از فضای موزه باستان شناسی پیرایوس (پیرئوس)، باغچه‌های کوچک شامل تئاتر هلسینتیِ منطقه‌ی زی هستند و تکه‌پاره‌ها و سرستون‌های معماری باستان قرار گرفته است. به نظر می‌رسد که کسی باید این بخش‌های ستون‌ها و مجسمه‌ها را به داخل ببرد تا از گزند آب و هوا در امان بمانند. باغچه‌ها همچنین دارای تعدادي از تابوت‌ها با صحنه های جالب و زیبای از اسطوره‌شناسی هستند، بنابراین وقتی در آنجایید ارزشش را دارد که هر چهار طرف خود را ببینید.

سخن پایانی

موزه باستان شناسی پیرایوس (پیرئوس) نشان می‌دهد که یک ساختمان تعمیر کشتی و کشتی سازی در آتن باستان چه تصویری ممکن است داشته باشد. بعضی بخش ها بسیار نادر هستند؛ به ویژه مجسمه‌های برنزی مشهور و ماسک‌های تئاتر که همه به قرن چهارم پیش از میلاد بازمی‌گردند.

یک سنگ سالامیس نيز واحدهای مختلف اندازه گیری استفاده شده در یونان باستان را نشان می‌دهد. یونانیان باستان از سنگ سالامیس برای یکی نمودن و دقیق کردن اندازه گیری‌های خود استفاده می‌کردند.

در کل، اینجا هم یک موزه زیبا از فرهنگ و تمدن آتن است. تمدنی که هرچقدر در آن بیشتر نگاه می‌کنیم،  نکته‌های بیشتری در می‌یابیم و می‌فهمیم که زندگی در آن زمان بسیار لذتبخش بوده است. یکی از مهدهای تمدن بشر که میگویند، مطمئن باشید اینجا است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *