موزه باستان شناسی سالونیک

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه باستان‌شناسی سالونیک

موزه باستان‌شناسی سالونیک در قسمتی از شهر قرار دارد که دسترسی افراد به موزه از هر نقطه ی شهر به آسانی فراهم شده است و این موضوع دسترسی توریست‌هایی که حتی با خیابان‌های سالونیک آشنایی ندارند را آسان‌تر نموده است. بعد از بازدید از این موزه باستان شناسی سالونیک می‌توانید با فاصله‌ی کمی به اماکن گردشگری دیگری برسید که این امر با کمی پیاده‌روی هم امکان‌پذیر است .

سالونیک دومین شهر بزرگ یونان و مرکز مقدونیه یونان است، شهری بندری در خلیج درامیِک دریای اژه با جمعیتی نزدیک به 350 هزار نفر است. شواهد تاریخی رومی، بیزانس و عثمانی در اطراف آنوپلی باقی مانده است. سالونیک شهری بازسازی شده در قرن بیستم که دارای طرح مدرن اروپایی است.

شهر سالونیک
شهر سالونیک

جایگاه موزه باستان شناسی سالونیک

  موزه باستان‌شناسی سالونیک موزه‌ی دولتی وزارت فرهنگ یونان است و یکی از زیباترین و مهمترین موزه‌های شهر سالونیک محسوب می شود. ای موزه توسط معمار بزرگ پاتروکلوس کارانتینو در سال 1962 میلادی طراحی شده و به عنوان یک بنای تاریخی از میراث مدرن یونان ثبت شده است. موقعیت مکانی آن در مرکز شهر و در خیابان مانولی آندرونیکو، بعد از موزه‌ی بیزانس و در جنوب بازار تجاری سالونیک قرار دارد.

موزه باستان‌شناسی سالونیک
موزه باستان‌شناسی سالونیک

موزه در 27 اکتبر سال 1962 در پنجاهمین مراسم آزادی شهر سالونیک افتتاح شد. در سال 2003 موزه بطور کلی بازسازی شد و به شش بخش براساس موضوع و به صورت دائمی تقسیم‌بندی و چیدمان شد. موزه همچنین، سالانه میزبان چندین نمایشگاه موقت از مجموعه‌های مختلف به صورت نمایشگاه‌هایی مشترک با مهمترین موزه‌های دنیا است.

آثار نگهداری شده در موزه باستان شناسی سالونیک

موزه در ابتدا مجموعه‌ی هنری مینیاتوری دوره کلاسیک و کهن را نگهداری می‌کرد. همچنین محلی برای نگهداری آثار کشف شده دروینی کراتر از غارهای دروینی بود. موزه بعدها مجموعه‌ها و آثاری که بصورت خصوصی نزد افراد بود و بعدا به موزه اهدا شد را به نمایش گذاشت.

این موزه یکی از نمونه‌های  بارز معماری نوگرایانه در یونان است. مجموعه‌های این موزه، مصنوعات کلاسیک‌، آثار بکر معماری، مجسمه‌ها و غیره که در عملیات‌های حفاری در سالونیک و مقدونیه کشف شده اند را شامل می شود.

مجموعه ها

این موزه مجموعه‌ای بی‌نظیر از دست‌سازه‌هایی که در سالونیک پیدا شده اند را به نمایش عموم گذاشته است. قدمت آثار تاریخی به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه به پیش از تاریخ تا اواخر دوره باستان برمیگردد. همچنین عناصر معماری معبدهای قرن ششم قبل از میلاد ایونیانی هم جز آثار این موزه به نمایش گذاشته شده اند.

با توجه به تاریخچه غنی یونانی،رومی و بیزانسی شهر ، موزه میزبان نمایشگاه‌های مختلفی می‌باشد که هر بازدید کننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند.

 

مجموعه‌های موزه باستان‌شناسی سالونیک
مجموعه‌های موزه باستان‌شناسی سالونیک

نمونه‌های زیبای معماری رومی و موزاییک‌های رنگارنگ بی‌نظیر، مجسمه‌ها و جواهرات مربوط به یونان باستان و دوره‌ی هلنیستیک در انتظار شما هستند تا از آنها بازدید کنید . دروونی کراتر(نمونه ای عالی از صنعت فلزکاری پیشرفته‌ی یونانیان) اولین بار در روز افتتاحیه‌ی نمایشگاه به نمایش عموم گذاشته شد.

درووینی کراتر
درووینی کراتر

بعدها در سال 1968 کشفیات مربوط به مقبره پادشاهان مقدونی در ورجینا توسط موزه باستان‌شناسی سالونیک خریداری شد. این مجموعه شامل صندوقچه طلا و تاج طلایی فیلیپ دوم،پدر اسکندر کبیر بود. این مجموعه تا سال 1977 در موزه باستان‌شناسی سالونیک به نمایش گذاشته شد و بعد از آن به موزه ویرجینا انتقال داده شد.

برای نگه داری گنجینه‌های ورجینا ، با توجه به نتایج تحقیقات یک ساختمان جدید لازم بود، در نتیجه در جولای 1980 بخش دیگری در موزه با نمایشگاهی با عنوان “الکساندر بزرگ” افتتاح شد. در سال 1982 موزه نمایشگاه مهم دیگری را افتتاح کرد که کشفیات گورستان سندو، که در سمت شمال سالونیک قرار دارد را به نمایش گذاشت.

دنیای باستان مقدونیه

موزه باستان شناسی سالونیک با هشت محور مختلف بازدیدکنندگان را با دنیای باستان مقدونیه آشنا می‌کند که عبارتند از :

1- مقدونیه ماقبل تاریخ؛

2- زمان ساخته شدن شهرها؛

3- مقدونیه از 700 سال قبل از میلاد مسیح تا اواخر قرون وسطا؛

4- سالونیک، متروپولیس مقدونیه؛

5- طلای مقدونیه؛

6- میدان‌ها، باغ‌ها، خانه‌ها، قبرها؛

7- سنگ نوشته‌ها؛

8- مقدونیه : از کلیات به جزئیات.

“طلای مقدونیه ” و نمایشگاه دائمی زمینی از جذاب ترین فسمت‌های موزه هستند که حتما باید از آنها بازدید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *