موزه المپیک تسالونیکی

Loading...

موزه المپیک تسالونیکی

موزه المپیک تسالونیکی در سال 1998 میلادی و با نام «موزه ورزش تسالونیکی» تاسیس شد. البته این موزه در سال 2004 تغییر مکان داده است و در حال حاضر در ساختمانی که در آن تاسیس شده است، دایر نیست. ساختمان اصلی، با تنها 300 متر مربع مساحت، بسیار محدود بود و مقامات منطقه تصمیم گرفته بودند که آن را به جایی وسیع‌تر منتقل کنند. بالاخره طرح راه‌آهنی که از آن منطقه عبور می‌کرد، باعث شد که این اتفاق بیفتد و موزه به مکان جدیدش منتقل شود. ده سال پس از تاسیس و در سال 2008 سازمان ملی المپیک یونان، آن را به عنوان اولین موزه اختصاصی المپیک یونان معرفی کرد.

موزه المپیک تسالونیکی
موزه المپیک تسالونیکی

این موزه تنها موزه یونان است که سازمان جهانی المپیک آن را به رسمیت می‌شناسد. بخش ویژه المپیک این موزه در یک ساختمان شخصی واقع شده است که محل اتصال آجیو دیمیتریو و خیابان سوم سپتتپتموریو قرار گرفته است و به عنوان قطب ورزشی، آموزشی و فرهنگی منطقه شناخته می‌شود. بازدیدکنندگان در کنار این موزه می‌توانند استادیوم ملی کافتانزوگلیو را ببینند.

ساختار موزه المپیک تسالونیکی

ساختار این موزه به نحوی است که می‌توان از آن برای موارد مختلفی استفاده کرد. به لطف داشتن آمفی‌تئاتر بسیار مجهز، دو تالار چندمنظوره بزرگ، یک کافه مجلل و یک فروشگاه و 4500 متر مربع زیربنا، این موزه پاسخگوی نیازهای متفاوت مردم و منطقه و بازدیدکنندگان است. تالارهای جانبی برای برگزاری سمینارها و مراسم مختلف در نظر گرفته شده‌اند و 300 صندلی در هر کدام از آن‌ها تعبیه شده است.

اما هدف اصلی این موزه را می‌توان حفظ و نشر تاریخچه ورزشی عمومی یونان دانست. مجموعه‌ای که در این موزه نگهداری می‌شود شامل اشیای مختلف، از جمله یونیفرم‌ها، لوازم، مشعل‌ها، مدال‌ها و یادبودهای بازی‌های المپیک است. در فضایی این چنین، برنامه‌های آموزشی مختلفی نیز در این فضا برگزار می‌شود. در کنار این بخش، قسمت‌های مختلفی نیز وجود دارد که لوازم اهدایی، مجموعه‌های شخصی و چیزهایی این چنینی را در معرض دید عموم قرار می‌دهد.

موزه المپیک تسالونیکی
موزه المپیک تسالونیکی

مجموعه‌هاي موزه المپیک تسالونیکی

در طبقه اول، با استفاده از فناوری‌های روز، شما می‌توانید اطلاعات مربوط به هر یک از بازی‌های المپیک را روی نمایشگرهای مخصوص به این کار ببینید. یکی از بخش‌های جالبی که بازدیدکنندگان در طبقه اول با آن روبرو می‌شوند، دستگاه‌های تعاملی تعبیه شده در فضایی جذاب است که به کاربران اجازه می‌دهد با انجام چندین آزمون، آمادگی بدنی خود را تخمین بزنند. این آزمون‌ها شامل پرش، تعادل و انعطاف است و می‌توان آن را به نوعی شبیه‌ساز رشته‌های مختلف دو و میدانی دانست. بخش دیگری نیز در موره وجود دارد که هدف آن تشریح ارتباط میان ورزش و هنر است.

موزه المپیک تسالونیکی
موزه المپیک تسالونیکی

درباره موزه المپیک تسالونیکی

این موزه در واقع روحیه‌ای آموزشی دارد و تنها در ارتباط با میراث گذشتگان نیست؛ بلکه همین امروز هم در آن بخش‌های پژوهشی وجود دارد و اطلاعات زیادی در ارتباط با علوم ورزشی در اختیار مردم می‌گذارد. فضای دوستانه این موزه، کارکنان خون‌گرم و زیبایی‌های بصری ساختمان، باعث شده دانشجویان و جوانان منطقه از این موزه به عنوان پاتوقی دوستانه استفاده کنند. همچنین در موزه المپیک تسالونیکی کارگاه‌های آموزشی، ورکشاپ‌های تابستانی و کلاس‌های تئاتر نیز برگزار می‌شود.

وظايف موزه المپیک تسالونیکی

از سایر وظایف این موزه، فرهنگ‌سازی و تشویق به ورزش میان اقشار مختلف مردم منطقه است؛ از این رو، نشریه الکترونیک این موزه المپیک تسالونیکی هر ماه منتشر می‍‌شود و اطلاعاتی در ارتباط با پیشرفت‌های ورزشی و علمی در اختیار مشترکان قرار می‌دهد. همچنین، درون موزه هم کاتالوگ‌هایی وجود دارد که اطاعات مروبط به کنفرانس‌های برگزار شده در آن را به اطلاع مردم می‌رساند.
با در نظر گرفتن این موارد، می‌توان این موزه را به عنوان یکی از خاص‌ترین و فعال‌ترین موزه‌های یونان معرفی کرد. اگر گذرتان به تسالونیکی افتاد، حتما سری به این موزه زیبا بزنید، در آزمون‌های ورزشی آن مهارت خود را بسنجید، مشعل‌ها و مدال‌هایی که هر ورزشکاری آرزوی داشتن آن را دارد را از نزدیک ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *