موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت

Loading...

موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت

موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت ، اولین بار در سال 1973 و در شهر چانیا تاسیس شد و تا به امروز جایزه‌ای از انجمن قومیتی – تاریخی برای کارهای خود دریافت کرده است. این موزه در ورودی قلعه‌ی ونیزی فیرکاس قرار دارد، جایی که به ورودی بندر تسلط داشته است.

موارد به نمایش گذاشته شده در موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت بسیار دلربا هستند. به ویژه برای کسانی که به این موضوعات علاقمند هستند. وجود تعداد زیادی از مدل‌های کشتی‌های مختلف، شهر فرنگ، نقشه‌های قدیمی از ونیزی‌هایی که در چانیا بوده‌اند و همچنین تصاویر و آثاری از جنگ های دریایی باستانی، همگی تنها بخشی از مواردی است که موجب جذابیت این موزه برای بازدید‌کنندگان شده است.

موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت
موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت

قسمت های مختلف داخل موزه

این موزه دو طبقه دارد که در مجموع دارای 13 بخش نمایشگاهی که از زمان های باستان تا جنگ های کرت در آن موجود است.  ما در این متن، موزه را در چهار قسمت توضیح می‌دهیم. این قسمت‌ها شامل دوره ونیزی‌ها، دوره باستانی یونان، کشتی‌های تجاری و جنگی و قسمت چهارم (شامل سایر بخش‌ها ) می‌شود.

دوره ونیزی‌ها

وقتی شروع به بازدید از نمایشگاه می‌کنید، اول از راهروی اصلی و بزرگ شروع می‌کنید. در راهروی اصلی، دوره‌ی ونیزی‌ها را مشاهده می‌کنید که بر کرت حکم‌فرمایی می‌کردند (از سال 1204 تا سال 1669) که به وضوح تمامی این وقایع قابل مشاهده است. مدل‌های قلعه‌های نظامی ونیزی‌ها و مردم چانیا مربوط به این دوره هم به نمایش گذاشته شده‌اند.

موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت
موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت

چانیا با این حال بعد از شکست‌های سنگین، در سال 1645 بعد از دوماه محاصره، تحت سلطه‌ی ترک‌ها درامده بود، شایان ذکر است فرمانده‌ی ترکی که چانیا را فتح کرد بعد از بازگشت به خاطر از دست دادن چهل هزار نیروی نظامی اعدام شد.

دوره باستانی یونان

یک راهرو شما را از قسمت ونیزی‌ها به سالن دیگری از نمایشگاه در طبقه‌ی همکف هدایت می‌کند. در ابتدا شما کلکسیون جالبی از گلوله‌های توپ در رنگ‌ها و سایزهای مختلف را مشاهده می‌کنید. کوزه‌ی باستانی یونانی هم که به آمفورا معروف است، در این موزه به نمایش گذاشته شده است که مربوط به کشتی غرق شده‌ی باستانی است.

کشتی‌های تجاری و جنگی

در قسمت بعدی نمایشگاه، مدل کشتی‌هایی مربوط به دوره‌ی برنز تا دوره‌ی رومن‌ها پیدا می‌شود. همچنین یک نسخه از سایمو (کشتی مینوسی‌ها) و همچنین یک مدل از کشتی جنگی آتنی‌ها در این قسمت وجود دارند. علاوه بر این‌ها، پانورامایی از جنگ‌های باستانی مخصوصا از جنگ ایرانی‌ها در این قسمت موجود است.

موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت
موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت

بعد از این، قسمتی از نمایشگاه با مدل کشتی‌هایی از دوره‌ی بیزانس و عثمانی وجود دارند. همچنین ناو جنگی کروِت که یک ردیف توپ بر روی خود داشته هم در این قسمت هست.

قسمت چهارم

در چهارمین و آخرین سالن از طبقه‌ی همکف مدل‌هایی از کشتی‌های مربوط به جنگ استقلال‌ طلبی یونان در سال 1821 تا وحدت و یکپارچگی کرت و یونان و مدل کشتی‌های دو جنگ بالکان سال‌های 1912 و 1913 و در آخر هم مدل‌های مربوط به جنگ جهانی اول وجود دارند.

در ناحیه‌ی بزرگ‌تر طبقه‌ی بالا نمایشگاهی از جنگ جهانی دوم تا به امروز و همچنین ناوگان تجاری یونان وجود دارند. باید بازدید و توجه خاصی به ناو جنگی یونانی و زیردریایی پاپانیکولیس و همچنین کشتی‌های کوچک‌تری از کشتی‌های جنگی تجار مانند تسوس و الپیس انداخت.

موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت
موزه‌ی دریانوردی جزیره‌ی کرت

قسمت خوب این طبقه مربوط به نبرد کرت و ماکت‌هایی از سربازان بریتانیایی نیوزلندی و یونانی و حتی مبارزان آزادی کرت در سایزهای واقعی هستند. در ادامه باید گفت تعداد بسیار زیادی از عکس‌ها و تجهیزات مربوط به سربازان چترباز آلمانی و سربازان و نیروهای اشغالگر در این قسمت وجود دارد. این موزه‌ی دریانوردی همچنین دارای کتابخانه‌ای می‌باشد که بسیار خوب حفظ شده و کتاب‌هایی به یونانی و دیگر زبان‌ها راجع به دانش دریانوردی دارد.

بیرون از ساختمان موزه‌ی دریانوردی

در شب‌های تابستان، نمایش‌ها و رقص‌های خاص یونانی در حیاط موزه دریانوردی انجام می‌شود. در همین حال که شما از دروازه اصلی به سمت موزه‌ی دریانوردی می‌روید، می‌توانید قلعه‌ی نظامی کوچک فیرکاس را ببینید. می‌توانید بر روی قسمت‌های بازسازی شده مستحکم سمت دریای آن قدم بزنید. این قسمت جایی‌ است که برای اولین بار پرچم یونان مدرن در سال 1913 در کرت برافراشته شد.

موزه از تاریخ یکم آپریل تا سی و یکم اکتبر از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر و در بقیه‌ی اوقات از ساعت 9 صبح تا 2 بعدازظهر باز است. ورودی موزه برای بزرگسالان 2.50 یورو و برای دانش آموزان 1.50 یورو می باشد، همچنین برای کودکان زیر 6 سال رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *