موزه‌ی جنگ آسکایفو

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه‌ی جنگ آسکایفو

موزه‌ی جنگ آسکایفو، توسط آقای جورجیوس هاتزیداکیس (کسی که دوره‌‌ي اشغال آلمانی‌ها را دیده و تجربه کرده است) تاسیس شده و اداره می‌شود و دولت یونان هیچ گونه بودجه‌ای برای این موزه‌ی کوچک اختصاص نداده و آن را رسمیت نبخشیده است. این موزه وسایل جنگی دست‌ساز جنگ جهانی دوم را جمع‌آوری و نگهداری می‌کند و به نمایش عموم می‌گذارد.

آقای جورجیوس هاتزیداکیس متولد 1931 است و از سن چهارده سالگی شروع به جمع اوری اسلحه و متعلقات آن نمود.

موزه‌ی جنگ آسکایفو
موزه‌ی جنگ آسکایفو

او هر آنچه در روستا پیدا می‌کرد را جمع آوری کرد. مخصوصا اسلحه‌های مربوط به جنگ جهانی دوم و هر چه سن او بیشتر می‌شد، علاقه‌اش به جمع کردن اسلحه‌های دیگر که مربوط به سال‌های انقلاب کرت در 1770 ميلادي یا قبل‌تر از آن بودند، بیشتر می‌شد.

این موزه در روستای کارس در داخل آسکایفو قرار دارد، 55 کیلومتری جنوب چانیا و ارتفاعش از سطح دریا 750 متر است.

در تمامی اتاق‌ها و حیاط موزه در حدود 2000 مورد محصول مربوط به جنگ جهانی دوم قرار دارد، از قبیل : رگبارها، شمشیر، خمپاره‌ها، دوربین دوچشمی، نارنجک و حتی یک پروانه‌ی یک هواپیما که در نبرد کرت سقوط کرده است، را می‌توان در این موزه دید.

موزه‌ی جنگ آسکایفو
موزه‌ی جنگ آسکایفو

وی پس از اتمام جنگ با شور و اشتیاق زیاد، شروع به جمع آوری هر تکه‌ای که مربوط به جنگ می‌شد، کرد. او آنها را دلیلی برای زنده نگه داشتن یاد اجدادشان و همچنین انگیزه‌ای برای جوانانشان که از گذشته خود و کشورشان آگاه باشند، می‌دانست.

این نمایشگاه برای کسانی که به تجهیزات نظامی و سلاح‌های گرم علاقه دارند، بسیار جالب توجه خواهد بود و بسیار ارزش بازدید دارد.

موزه‌ی جنگ آسکایفو
موزه‌ی جنگ آسکایفو

محتویات موزه‌ی جنگ

آقای هاتزیداکیس سرتاسر کرت را سفر کرده است و رگبارهای سنگین و سبک، پیستول‌ها، کلاه‌های جنگی ، مدال‌ها، نارنجک‌ها، بمب‌ها، مین‌ها، اسلحه‌های ضد هوایی، یونیفورم‌ها، رادیوها و هر وسیله‌ای مربوط به جنگ جهانی دوم از آلمانی، بریتانیایی و یونانی که می‌توانست پیدا کند را جمع کرده و در کلکسیونش به نمایش گذاشته است.

با کلکسیون با ارزشی که وی درست کرده این گمان که اگر دولت یونان به وی اجازه دسترسی و کمک مالی واگذار می‌کرد چه مجموعه‌ی با ارزشی را می‌توانست جمع آوری کند.

مقداری از اسلحه‌جات در خانه او فقط چند مورد از مواردی که در موزه‌ی جنگ پیدا می‌شوند وجود دارد، که بعد از وی، خانواده اش از آنها نگهداری می‌کنند.

آدرس این موزه به صورتی است که بعد از رسیدن به روستای آسکایفو در بین جاده‌ی هورا اسفاکیون و چانیا، می‌توانید موزه را ببینید.

موزه‌ی جنگ آسکایفو
موزه‌ی جنگ آسکایفو

جالب توجه است که این موزه‌ی بسیار دیدنی فقط توسط مالک مرحومش (آقای هاتزیداکیس) و پسرش تامین مالی می‌شود و تنها با انگيزه‌ي ميهن‌پرستي و حفظ آرمان‌هاي يک تمدن و ملت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *