موزه‌ی باستان‌شناسی چانیا

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه‌ی باستان‌شناسی چانیا

موزه‌ی باستان‌شناسی چانیا از سال 1963 در ساختمان بسیار زیبای کلیسای ونیزی واقع در خیابان هالیدون(روگا ماگیسترا) تاسیس شده است. این ساختمان قبلا بعنوان کلیسای کاتولیک استفاده می‌شده است، کلیسایی در اوایل قرن 17 میلادی. زمان ساخت این بنا بطور دقیق مشخص نیست ولی با توجه به نوشته‌های منابع مختلف، این ساختمان در زمین لرزه‌ی بزرگ سال 1595 ایستادگی کرده که بزرگترین زمین لرزه این شهر بوده است. این ساختمان بعدها به مسجد ترک‌ها تبدیل شد و این موضوع در زمان یوسف پاشا، فاتح شهر چانیا اتفاق افتاده است. در اوایل قرن بیستم این ساختمان به سینمای ایدایون اندرون تبدیل شد. در زمان جنگ جهانی به عنوان انبار آذوقه استفاده می‌شد. سرانجام در سال 1963 تصمیم به تغییر کاربری آن از انبار آذوقه به موزه‌ی باستان‌شناسی چانیا گرفته شد و همچنان نیز تا به امروز با این کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موزه باستان شناسی چانیا
موزه باستان شناسی چانیا

از پنجاه سال پیش موارد کشف شده در شهر چانیا در محوطه‌های مختلف باستان‌شناسی بصورت ترتیبی و در بازه‌های زمانی مختلف به نمایش گذاشته می‌شوند.

ساخته های سفالی و ابزارهای سنگی مربوط به غارهای دوره‌ نئولیتیک، اولین علامت‌های نوشتاری، مهرهای دوران مینوسی‌ها، تابوت‌های سنگی، سکه‌ها و سفال‌های مربوط به دوره‌ی کلاسیکو، موزاییک‌های زیبا از سال‌های مربوط به رومی‌ها و همچنین مجموعه خصوصی میتسوتاکی در این موزه به نمایش درآمده است. همچنین موزه‌ی باستان‌شناسی چانیا شامل تنها اثر مصور ماقبل تاریخی ازمینوتائور (به معنی موجودی که نیمی انسان است و نیمی حیوان)، که بر روی یک نشان قدیمی نقاشی شده است، می‌شود. در کنار این آثار اکثر باقیمانده‌های تاریخی در غارها کشف شده و در این موزه گرد هم آورده شده‌اند.

کشفیات مربوط به تپه کستلی

کشفیات بسیار جالبی از زیستگاه در تپه کستلی یافت شده است. شایان ذکر است این زیستگاه در حدود 1450 سال قبل از میلاد مسیح از بین رفته بوده است. این یافته‌ها از مهمترین کشفیات منطقه و از مهمترین موارد مطالعاتی در مورد کیدونیای باستانی (که شهری باستانی در شمال غربی جزیره کرت بوده) است.

در خارج از سالن نمایش، تابوت‌های ساخته شده از خاک رس دیده می‌شوند که با نقاشی تزیین شده‌اند که از حفاری‌های گورستان قدیمی در قسمت غرب جزیره کرت به دست آمده‌اند. مقبره‌ی با ارزشی به همراه جواهرات و نشان‌هایی از سنگ‌های نیمه قیمتی و سفال نیز پیدا شده است که ثروت موجود در دستان مردم آن زمان شهر را نشان می‌دهد.

موزه باستان شناسی چانیا
موزه باستان شناسی چانیا

یافته‌های دوران مینوس‌ها در چانیا

در میان یافته‌های موزه باستان‌شناسی چانیا آثاری مربوط به دوره‌ی مینوس‌ها نیز به چشم می‌خورد. از جمله مهمترین این آثار می‌توان به لوح های رسی از دست خط‌های اولیه با ضخامت‌های مختلف و تکه‌های شکسته شده‌ی گلدان‌های رسی که باقیمانده شاهکارهای اساتید معروف هستند، اشاره نمود. این آثار بسیار برجسته و جالب توجه هر فرد علاقمند به تاریخ را به خود جلب می‌نماید.

از موارد برجسته اواخر دوره مینوس ها می‌توان به معبدها و زیارتگاه‌های نقاشی شده و همچنین ده‌ها گلدان اشاره کرد.

موزه باستان شناسی چانیا
موزه باستان شناسی چانیا

مجموعه‌ی کنستانتین و ماریکا کایریاکوس از مجموعه‌های میتسوتاکیس در سال 2000 میلادی به موزه‌‌ی باستان شناسی چانیا اهدا شدند.

چیزی که در این موزه بیش از همه توجه افراد را به خود جلب می‌نماید، چیدمان و نظم آثار بر اساس زمان‌های تاریخی (از حدود هزاره‌ی قبل از میلاد مسیح) است. در ذیل نمونه‌هایی دیگر از آثار تاریخی موجود در موزه ذکر گردیده‌اند:

  • گروهی از مجسمه‌های گاوهای نر مربوط به تسیسکیانا (منطقه ای در چانیا)؛
  • مجسمه‌های مربوط به زمان رومی‌ها و هلنیستیک که از مهمترین محوطه‌های حفاری باستان‌شناسی بدست آمده‌اند؛
  • سه طبقه از موزاییک‌هایی که تاریخشان نزدیک به سال‌هایی که رومی‌ها در شهر چانیا وجود داشتند، تخمین زده شده است؛
  • و همچنین تصاویری نقاشی شده از اساطیر.
موزه باستان شناسی چانیا
موزه باستان شناسی چانیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *