مسجد فتحیه

Loading...

مسجد فتحيه

مسجد فتحیه در شهر آتن، پایتخت کشور یونان، متعلق به قرن ۱۷ میلادی است. این بنای تاریخی در سمت شمال آگورا در روم باستان در آتن و در نزدیکی برج بادها قرار گرفته است. در ابتدا اعتقاد بر این بوده که ساخت‌و‌ساز این مسجد همزمان با سفر سلطان محمد فاتح در سال 1458 همزمان بوده‌است. با این حال مطالعات اخیر همراه با حفاری‌های جدید این نظریه را تغییر داده است. نتیجه این مطالعات، ساخت این مسجد را مربوط به نیمه دوم قرن ۱۷ می‌داند. این مسجد به سبک معماری «چهار گوشه» یا «برگ شبدر چهار برگ صلیبی شد» ساخته شده است. گنبد مرکزی آن نیز چهار گوش بوده و در یک آرایش صلیبی قرار گرفته است. 

مسجد فتحيه
مسجد فتحيه

مشخصات مکانی

مسجد فتحیه در آتن مرکزی و در بین خیابان پلوپیدا و پانوس قرار دارد. این بنا در نزدیکی بنای تاریخی رومان آگورا واقع شده است. این مسجد در زمان سلطان محمود دوم توسط عمر ساخته و به سلطان اختصاص داده شد. سلطان محمود دوم ملقب به محمد فاتح بود که در سال 1458 به آتن آمده بود. این مسجد مثل بقیه مسجد‌ها  همزمان با آنها در شهرهای عثمانی تحت لقب فاتح آن نام گرفت.

قابل ذکر است مسجد فتحیه بر روی خرابه‌های یک کلیسای مسیحی ساخته شده که در اواسط دوره بیزانس تاریخ گذاری شده است. اما در دوره عثمانی به مسجد تبدیل شده است. با توجه به اینکه این بنا متعلق به قرن 17 میلادی و در دوره بیزانس ساخته شده تحت تاثیر معماری خاص دوره بیزانس قرار نگرفته و همان معماری خاص ترکیه را دارد. ساعت کاری این مسجد مانند آگورای رومی از 8 صبح تا 17 می باشد. در بعضی مواقع که گرمای هوا بشدت زیاد است، در ساعت یک بعداز ظهر بسته می‌شود و در ساعت 17 باز می شود و در ساعت 20 بسته می‌شود.

مسجد فتحيه
مسجد فتحيه

تاریخچه‌ی مسجد

امروزه این مسجد جزء اموال جامعه‌ی باستان‌شناسی و جایی برای نگهداری وسایل و متعلقات باستان‌شناسی است. همچنین این مسجد با نام‌های دیگری هم شناخته می‌شود. بعنوان مثال: بازار گندم و مسجد بازار. به دلیل نزدیکی این مسجد به بازار در زمان عثمانی این نام ها برای آن انتخاب شده بوده است. از اکتبر 1687 تا آپریل 1688 که آتن توسط سربازان ونیزی اشغال شده و فرمانده‌ی آنها فرانچسکو موریسنی بود، این مسجد به کلیسای کاتولیک تبدیل شد.

در سال 1824 به عنوان مدرسه فیلوموسوسی‌ها از آن استفاده می شد. بعدها توسط ارتش از آن استفاده می‌شد. اولین بار در سال 1843 به عنوان محل نگهبانی و دیدبانی استفاده گردد. در اواخر نیز بعنوان زندان نظامی , پادگان و نانوایی ارتش مورد استفاده قرار گرفت. این مسجد دومین بنای تاریخی داخل آگورا است که بطور کامل بازسازی شده و برای بازدید عموم آزاد است. بازگشایی برج بادها که نزدیک مسجد بود باعث شد تا مسجد بعنوان یکی از مهمترین مراکز در زمان عثمانی‌ها باشد. بازسازی مسجد توسط دپارتمان بازسازی آثار تاریخی دوره بیزانس و بعد از بیزانس صورت گرفت. حذف یکسری مشکلات موروفوژیکی و تعمیر خسارات وارده به ساختمان طی این سالها دو هدف اصلی برای بازسازی بودند.

 

 

مسجد فتحيه
مسجد فتحيه
این نقاشی که در ان مسجد فتحیه و برج بادها دیده میشود توسط پییر پیتییر نقاشی شده است
این نقاشی که در ان مسجد فتحیه و برج بادها دیده میشود توسط پییر پیتییر نقاشی شده است

وضعیت کنونی برای بازدید توریست‌ها

دولت ترکیه از آتن خواست مسجد «فتحیه»، تنها مسجد موجود در پایتخت یونان، را بازگشایی کند. بطوریکه گفته شد تنها در صورتی اجازه اجرای همایش ارتودوکس یونان در ترکیه را می‌دهد که یونان مسجد فتحیه را بازگشایی کند. لازم به ذکر است کلیسای ارتودوکس یونان در شهر هیبلی آدا قرار دارد. با رایزنی‌های ترکیه و یونان در پاییز 2010 وزارت فرهنگ دستور داد تا ساختمان را از عتیقه‌جات، خالی کنند و بازسازی مسجد آغاز شود و بعد از آن درهای آن برای بازدید عموم باز باشند. این تصمیم در سال 2013 توسط شورای مرکزی باستان شناسی لغو شد.

آتن تنها پایتخت اروپایی است که بعد از مسجد فتحیه دیگر مسجدی در آن ساخته نشده است. این شهر بالغ بر 300000 نفر مسلمان که در این شهر زندگی می‌کنند. با توجه به جمعیت بالای مسلمانان، نداشتن مسجد بعد از چندبار تلاش ناموفق برای ساخت یک مسجد یک شکست برای این دولت بشمار می آید. بعد از پایان دوره حکومت عثمانی ها مسلمانان یونان در فضای خانه‌های خود یا در زیرزمین‌ها به عبادت خود می پردازند. اگرچه دولت یونان در ماه اگوست امسال طرحی برای ساخت یک مسجد در حومه‌ی آتن و در واتانیکوس را تصویب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *