مسجد جان‌نثاری

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

مسجد جان‌نثاری

مسجد جان‌نثاری‌، مسجدی ترکی که به مسجد یالیتزامی یا گیالیتزامی یا همان اسم شناخته شده‌ آن (مسجد جان نثاری) معروف است. معمار این ساختمان شخصی ارمنی بود که سازه‌ی مشابهی را در روستای اسپانیاکو، در استان سلینو ساخته است.

این مسجد بسیار راحت قابل دسترسی است. براي پيدا کردن مسجد جان‌نثاری به علت اینکه کنار دریا واقع شده است، دچار مشکل نمی‌شوید. گنبد این مسجد از چهار ضلع تشکیل شده و در بالای این ساختمان چهار ضلعی یک گنبد نیم کره قرار دارد که با چهار قوس مزین سنگی احاطه شده است و با شش گنبد کوچک‌تر تزیین شده است و سبک معماری آن را به وضوح به بازدیدکنندگان نمایان می‌سازد. اگرچه این مسجد دیگر مناره‌ای ندارد، به این خاطر که در جنگ جهانی دوم تخریب شد.

مسجدجان‌نثاری
مسجدجان‌نثاری

نام این مسجد از مکان جغرافیایی آن نشات گرفته است که در زبان ترکی یالیتزامیسی به معنی مسجدی در کنار دریا می‌باشد.

مسجد در سال 1649 در محل قبلی یک کلیسا ساخته شده است و مخصوص اولین حاکم چانیا یعنی حسن پاشای کوچک بوده است. این ساختمان تا سال 1923 محل عبادت و انجام آیین و مراسمات مذهبی بود. سپس به محل اداره‌ی اطلاعات توریستی شهر تبدیل شد و به کارش ادامه داد، البته از چند سال قبل نيز محلی برای نمایشگاه‌های دائمی هنری شد.

مسجدجان‌نثاری
مسجدجان‌نثاری

تاریخچه‌ی مسجد

مسجد جان‌نثاری قدیمی‌ترین ساختمان عثمانی جزیره‌ی کرت است. امکان ندارد از شهر قدیمی چانیا دیدن کنید و از این مسجد زیبا بازدید نکنید.

ساخت این مسجد به نیمه‌ی دوم قرن هفدهم بر روی محل کلیسای کوچک ونیزی و به وسیله‌ی ترک‌ها برمی‌گردد. معماری زیبای اسلامی این مسجد این مکان را به یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های شهر تبدیل کرده است. در حیاط این مسجد درختان نخل و مقبره‌ی پادشاهان عثمانی و جان‌نثارانشان که همان گارد پادشاهی بوده‌اند، وجود دارد.

در سال 1923 آخرین مسلمان‌های جزیره کرت در عملیاتی که در آن تبادل جمعیتی بین یونان و ترکیه صورت گرفت، کرت را ترک کردند.

مسجدجان‌نثاری
مسجدجان‌نثاری

این مسجد قبلا میزبان موزه باستان‌شناسی چانیا بود و بعد از بسیاری اتفاقات در خلال جنگ با مراقبت‌های پروفسور نیک توماداکیس، بعدها این محل به عنوان انباری برای موزه هنر معاصر، دفتر اطلاعات توریستی و نمایشگاه‌ها و برنامه‌ها مورد استفاده قرار گرفت. اگرچه این مسجد نوسازی شد ولی در اوایل قرن بیستم بود که مناره‌ی آن خراب شد.

مسجد جان‌نثاری
مسجد جان‌نثاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *