مسجد الکا امارت یا اسحاق پاشا در تسالونیکی یونان

Loading...

مسجد الکا امارت

مسجد الکا امارت یا اسحاق پاشا مسجدی باقیمانده از دوران عثمانی و قرن ۱۵ در تسالونیکی یونان است.​ ​​مسجد الکا امارت (Alaca Imaret) یا اسحاق پاشا از مساجد با سبک معماری عثمانی در تسالونیکی یونان می‌باشد. گفته می‌شود این مسجد در سال 1484 یا 1487 به دستور اسحاق پاشا وزیر و فرماندار شهر تسالونیکی ساخته شده است. این مکان، دارای یک مسجد و یک مسافر‌خانه بود. 

مسجد الکا امارِت یا اسحاق پاشا آتن
مسجد الکا امارت یا اسحاق پاشا آتن

ساختار معماری مسجد الکا امارت

طرح معماری این مسجد به شکل حرف T بر عکس می‌باشد و دو گنبد بزرگ بر روی نماز‌خانه این مسجد قرار گرفته است. همچنین دارای ایوانی می‌باشد که پنج گنبد کوچک‌ بر روی آن قرار گرفته است. یکی از مناره‌های آن در سال 1912 تخریب گردید. مسجد الکا امارت در شمال شهر تسالونیکی و در شمال شرقی کلیسای کلیسا آژیوس دیمیتریوس (Agios Dimitrios) قرار گرفته است. در قدیم این مسجد علاوه بر این که کاربرد عمومی یک مسجد را داشته، به عنوان یک مکتب‌خانه نیز از آن استفاده می‌شده است.

مسجد الکا امارِت یا اسحاق پاشا آتن
مسجد الکا امارت یا اسحاق پاشا آتن

امروزه این منطقه متعلق به شهرداری تسالونیکی است و برای رویدادهای فرهنگی و نمایشگاه‌های موقت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ​یکی از مناره‌های این مسجد که در گوشه جنوب غربی ساختمان واقع شده بود، بین سال‌های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۰ ویران شد. این بنای قدیمی با نقاشی‌های دیواری تزئین شده‌ است که الگوهای ساده گل و کتیبه‌ها را با نقل‌قول از قرآن نشان می‌‎دهد.​

کتیبه‌ای در ورودی ساختمان وجود دارد که اطلاعات مفصلی برای بازدیدکنندگان درباره مسجد و سازنده آن ارائه می دهد. تزئینات داخلی مسجد شامل نقاشی‌های دیواری مختلف مطابق با سنت مذهبی عثمانی بود. گنبد اصلی ساختمان علی‌رغم این واقعیت که تنها بخش کوچکی از نقاشی های رنگارنگ و نقش و نگارها باقی مانده است، هنوز هم تاثیر‌گذار می‌باشد .

مسجد الکا امارِت یا اسحاق پاشا آتن
مسجد الکا امارت یا اسحاق پاشا آتن

تسالونیکی

تسالونیکی بعد از آتن دومین شهر بزرگ یونان می‌باشد. مسجد الکا امارت نیز یکی از گنجینه‌های بی‌شمار این شهر است که اهمیت این شهر را در دوران عثمانی به تصویر می‌کشد. مساجد، حمام ها و ساختمان‌های اداری مختلف در هر گوشه ای از این شهر چند-فرهنگی یافت می‌شود.

کسانی که به تاریخ و معماری عثمانی علاقه‌مند هستند، بدون شک تسالونیکی یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای آن‌ها خواهد بود، با ساختمان های متعدد و بناهای تاریخی بی‌شماری که نشان‌دهنده اهمیت این شهر در زمان حکومت عثمانی بوده است. ارزش استراتژیک و موقعیت آن همراه با بندرگاه و مسیرهای تجاری به کل منطقه کمک کرد و به یکی از مهم‌ترین مراکز امپراتوری عثمانی تبدیل شد و در بسیاری از موارد رتبه دوم را بعد از قسطنطنیه به خود اختصاص می‌داد. 

مسجد الکا امارِت یا اسحاق پاشا آتن
مسجد الکا امارت یا اسحاق پاشا آتن

امروزه این ساختمان برای نمایشگاه‌های موقت، رویدادهای فرهنگی و هنری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر چه مسجد الکا به اندازه سایر مقاصد گردشگری معروف نیست، اما واقعا ارزش دیدن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *