مرکز معماری مدیترانه شهر هانیا

Loading...

مرکز معماری مدیترانه شهر هانیا

مرکز معماری مدیترانه شهر هانیا در سال 1997 در شهر هانيا تأسیس شد. از سال 2002 ساختمان مخروبه گراند آرسنال (Grand Arsenal) تعمیر و بازسازی شد و میزبان رویدادهای فرهنگی مهم، نمایشگاه‌های هنری، و رویدادهای بین‌المللی مرتبط با معماری شد. هدف از تأسیس این مرکز این بود که از سویی مردم را به تأثیر مهم معماری بر زندگی و شادی اجتماعی آشنا کند و از سوی دیگر به اشاعه تبادلات علمی و تسهیل همکاری با نهادهای مشابه در یونان و مدیترانه بپردازد.

مرکز معماری مدیترانه شهر هانیا
مرکز معماری مدیترانه شهر هانیا

فرهنگ معماري شهر هانيا

برنامه علمی مهم این مرکز در همه این سال‌ها، تشویق و حمایت از تکامل معماری در شهر هانیا، شهر معماری بوده است. برنامه‌های فرهنگی غنی، مردم را در سرتاسر کرت، برای لذت بردن از یک رویداد فرهنگی سطح بالا فعال کرده است. سخنرانی‌ها و نمایشگاه‌ها، نه تنها برای معماران حرفه‌ای بلکه برای طیف وسیع‌تری تدارک دیده می‌شود که با تمرکز به مدیریت فضا و ارتباط آن با رفتار انسان باعث دسترسی و فهم آسان به دانش معماری می‌شود. شهرداری هانیا از طریق این رویدادها به نیازهای شهر پاسخ می‌دهد و همچنین باعث برجسته کردن و معرفی پروژه‌های شهر به یونان و دیگر کشورها می‌شود.

هنر معماري

معماری هنر مدیریت فضا است، که زاده تمدن است. فرهنگ و معماری در دست در دست یکدیگر دارند و این بخشی از پویایی اجتماعی است. بنابراین، متخصصان مدیریت فضا و دیگر مردم عادی از طریق سمینارها، کنفرانس‌ها، سخنرانی‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی در شکل‌دهی و ساخت محیط زیست و زیباسازی شهر  شرکت می‌کنند و به بهبود کیفیت زندگی ساکنین کمک می‌کنند. این مشارکت برای ابراز هویت یک شهر به عنوان یک محیط فرهنگی مشخص در منطقه اروپا که دارای ارزش‌های انسانی مشترک است، مهم است.

اقبال عمومی به مسائل مربوط به هنر معماری مدیریت فضایی، به طور مستقیم زندگی، سلامتی و شادی جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای نیل به این اهداف مرکز معماری مدیترانه با همکاری دانشگاه کرت و دانشکده معماری نوتا، انجمن اروپایی معماری (EAAE)، موزه هنر معاصر تسالونیکی یونان، سفارت‌های کشورهای اروپایی، مرکز کتاب‌های ملی و دیگر موسسات و سازمان‌ها همکاري دارد. با همیاری این شرکاء و ایجاد یک همکاری دوستانه، این مرکز اعتبار خود را به دست آورده است. اگر چه تأثیر فعالیت‌های مرکز تاکنون عمدتاً به دلیل حضور هنرمندان مهم و رهبران معنوی و دانشمندان خود نقش مهمی در اقبال رویدادهای این مرکز داشته است و آن را به عنوان موسسه فعال و قابل اعتماد فرهنگی با تأثیری فراتر از مرزهای یونان معرفی می‌کند.

ساختمان گراند آرسنال

با حمایت وزارت فرهنگ این مکان با نوسازی و تعمیر یک ساختمان قدیمی که محل تعمیر کشتی ونیزی‌ها از سال 1600 بود و در سال 1941 نیز مجدداً نوسازی شد و به ترتیب به مدرسه مسیحی و بیمارستان تبدیل شد؛ و در نهایت در سال 2002 به عنوان خانه دائمی مرکز معماری مدیترانه هانیا انتخاب شد. ساختمان گراند آرسنال با معماری سنگی یکی از انبارهای بندر قدیمی بود که توسط ونیزی‌ها ساخته شد و حکایت از وحشی‌گری‌های جنگ داشت. ولی امروزه نقش ویژه‌ای از تصویر معماری شهر را ترسیم می‌کند.

ساختمان گراند آرسنال
ساختمان گراند آرسنال

 در سال 2002 بازسازی این ساختمان کامل شد و به عنوان یک مرکز فرهنگی، به منظور ایجاد فضایی منحصر به فرد نه تنها برای نمایشگاه‌ها، سمینارها، کنفرانس‌ها، جلسات، نمایش‌ها و تئاترها شروع به کار کرد بلکه به یک محل هم‌اندیشی مخاطبان معماری، معماران و هنرمندان تبدیل شد. و به همین ترتیب به عنوان یک محیط با کیفیت استثنایی و فضای سبزی از درختچه‌های غنی کرت به عنوان قطب جذب بازدیدکنندگان متمدن و فرهنگ دوست معرفی شده است.

ساختمان گراند آرسنال
ساختمان گراند آرسنال

درست در کنار گراند آرسنال فضای پارکینگ بزرگی وجود دارد که در ادامه آن ساختمان قدیمی گمرک و یک فضای پارکینگ دیگر قرار گرفته است. در کل این منطقه یک مجموعه تاریخی قدیمی وجود دارد که بقایای 17 مرکز کشتی‌سازی است که در دوره ونیزی‌ها اسکله‌ها به کشتی‌های دریای آزاد اجازه ورود به آب‌های هانیا را می‌دادند تا بتوانند کشتی‌های خود را بفروشند.

مرکز معماری مدیترانه شهر هانیا
مرکز معماری مدیترانه شهر هانیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *